PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Trwają przygotowania do produkcji „Geniuszy”. Pojawiły się pierwsze zdjęcia Jakuba Gierszała w roli Stanisława Ulama, genialnego polskiego matematyka.

Wybitny polski aktor młodego pokolenia pokazuje się w nowym wcieleniu – tym razem Jakub Gierszał sportretuje jednego ze współtwórców bomby wodorowej. Mimo historycznego kostiumu GENIUSZY, jest to film o młodych ludziach  – mówi producentka, Joanna Szymańska. Gdy Ulam wyjechał do USA, nie miał nawet trzydziestu lat. Tam od zera musiał zbudować swoje życie i poradzić sobie z ogromną traumą wojennych doświadczeń. Stanisław, pod powłoką żartownisia i bawidamka skrywał wielki ból i cierpienie, które za wszelką cenę starał się ukryć przed światem. Jakub jest bardzo dojrzałym aktorem, doskonale czuje postać, a współpraca z nim to przyjemnośćdodaje Szymańska.


Projekt otrzymał już dofinansowanie na rozwój oraz na produkcję z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w chwili obecnej trwa proces zamykania budżetu w Niemczech i w Kanadzie. Ekipa wejdzie na plan w połowie 2018 roku. Scenariusz filmu „GENIUSZE” oparty jest o autobiografię Ulama, zatytułowaną „PRZYGODY MATEMATYKA”. Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) , Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska) oraz Mary Young Leckie (Solo Productions, Kanada). Film wyreżyseruje Thorsten Klein.


 Jakub Gierszał jako Stanisław Ulam, fot.: Mirjam Kluka, DragonFlyFilms/Shipsboy


Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

MR
Shipsboy
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2017
Zobacz również
fot. DragonFlyFilms/Shipsboy, autorka: Mirjam Kluka
Wsparcie Dystrybucji: Dofinansowane projekty (sesja 3/2017)
„Na drodze” na zagranicznych festiwalach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll