PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rusza branżowa część Mastercard OFF CAMERA. W sekcji Pro Industry jak zwykle nowe, gorące tematy, indywidualne spotkania i pitchingi. W tym roku Pro Industry rozwija jeden z tematów, który wybijał się podczas poprzedniej wrześniowej edycji – współpraca wydawców z poszukującymi ciekawych tekstów producentami.
Pro Industry to jedna z najciekawszych sekcji branżowych na polskich festiwalach. Przyglądamy się jej od lat. Łączy spotkania typu one to one z otwartymi panelami a tematy ściśle związane z krajową branżą sąsiadują z zagadnieniami z kinematografii europejskiej.


Sekcja rusza 4 maja 2022 roku, potrwa do 6 maja. W środę i czwartek po południu producenci i twórcy z Polski spotykają się z międzynarodowymi partnerami na spotkaniach koprodukcyjnych, m.in. z ekspertami Torino Film Lab. - Dla polskiej branży mamy prawdziwą gratkę – zdradza Joanna Szymańska, koordynatorka wydarzeń OFF CAMERA Pro Industry – W Krakowie ogłoszone zostaną szczegóły funkcjonowania nowo powołanego regionalnego funduszu filmowego z Gdańska, a Polski Instytut Sztuki Filmowej przedstawi nowy Program Operacyjny dedykowany współpracy polskich i ukraińskich filmowców.

Informacje o kolejnym RFF branża filmowa wypatruje od kilku miesięcy, kiedy pojawiły się zapowiedzi funduszu z Gdańska, a spotkanie w Krakowie to pierwsza okazja, by dowiedzieć się coś więcej o warunkach aplikacji. Bardzo interesująco zapowiada się dyskusja na temat do tej pory nieporuszany w publicznej debacie. Marleen Slot, Piotr Domalewski i Maja Herman porozmawiają o tym, jak ważna jest kondycja psychiczna w życiu twórcy filmowego. Jak wyjaśnia Joanna Szymańska, temat obciążeń, jakie wiążą się z pracą w kinematografii, sprowadza się zazwyczaj do wyzwań organizacyjnych i finansowych. Umyka gdzieś wielka presja, jaka towarzyszy realizacji projektów filmowych, ostra konkurencja, konieczność podejmowania ryzykownych decyzji.

Tradycją Pro Industry są tzw. case study: w tym roku będzie to czekający na premierę film Anny Kazejak „Fucking Bornholm” oraz niezwykły animowany dokument „Przeżyć” Jonasa Pohera Rasmussena, rekordzista pod względem liczby wyróżnień – nominowany do Oscara laureat aż trzech nagród EFA.  Program uzupełnią warsztaty prawne, sesje round tables, których gośćmi będą m.in. Ewa Puszczyńska i Gaja Grzegorzewska, a także networkingowe brunche – tradycja OFF CAMERA Pro Industry.

 6 maja to dzień wydawców. W ramach wydarzenia Word2Picture Day, odbędą się targi łączące wydawców książek i producentów filmowych. „Word2Picture to wyjątkowe wydarzenie, któremu co roku wyznaczamy kolejne wyzwania i kierunki rozwoju, a tegoroczna współpraca z Mastercard OFF CAMERA jest tego najlepszym dowodem. Niezmiennie przyświeca nam ten sam cel, jakim jest odkrywanie potencjału filmowego drzemiącego w polskiej literaturze” – pisze Magdalena Doksa-Tverberg, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego w specjalnie wydanym na tę okazję „Katalogu książek z audiowizualną przyszłością”. W tym roku jury konkursowe, składające się z Joanny Szymańskiej (Mastercard OFF CAMERA), Anny Krupiarz (Krakow Film Commission) i Oliwii Fryc (Kraków Miasto Literatury UNESCO), wybrało dwanaście różnorodnych tytułów zgłoszonych przez wydawców i agentów literackich, które powalczą o uwagę producentów filmowych i nadawców telewizyjnych podczas tegorocznych targów praw do adaptacji. Wśród nich znaleźć się mają zaskakujące historie i nieoczywiste gatunki, książki zarówno rozpoznawalnych twórców jak i debiutantów. Nasza redakcja przygotuje dokładną relację z tego wydarzenia, aby szerzej poinformować producentów o możliwościach zakupu praw do adaptacji. Swoje najnowsze pozycje zaprezentują m.in. Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Literackie czy Dom Wydawniczy REBIS. Word2Picture jest inicjatywą Krakowskiego Biura Festiwalowego i działających w jej ramach Krakow Film Commission i Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Inicjatywa ta powstała przy literackim Festiwalu Conrada.

Na wszystkie wydarzenia wstęp umożliwia akredytacja PRO INDUSTRY. Szczegółowe informacje o wydarzeniu i pełen program: https://offcamera.pl/pro-industry. Partnerami tegorocznego OFF CAMERA PRO INDUSTRY są:  Torino Film Lab, EAVE – Producers Workshop, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA), Kreatywna Europa – Desk Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kancelaria Porwisz i Partnerzy.  Wydarzenie Word2Picture organizowane jest wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowy, Krakow Film Commission, Krakow Miasto Literatury UNESCO, Festiwal Conrada.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / OFF Camera Pro Industry
Ostatnia aktualizacja:  3.05.2022
Zobacz również
Krzysztof Magowski wśród fabuł i dokumentów
Prezentujemy oficjalną selekcję konkursową 14. edycji Short Waves Festival!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll