PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na corocznym walnym zgromadzeniu członków Europejska Akademia Filmowa ogłosiła, że nową zastępczynią przewodniczącego Rady EFA została wybrana Joanna Szymańska.

„Przez ostatnie sześć lat miałam przyjemność reprezentować w Radzie region Europy Środkowo-Wschodniej, cieszę się, że moja praca i zaangażowanie zostały dostrzeżone przez ponad 4000 europejskich „akademików” i że powierzono mi rolę wiceprzewodniczącej.” - wspomina Joanna tuż po ogłoszeniu decyzji Rady - „To duża radość, ale też duża odpowiedzialność. Celem Rady jest promocja tego co w europejskiej kinematografii najlepsze, ale także inicjowanie i wspieranie działań ważnych dla europejskich twórców i widowni, takich jak edukacja, promocja europejskiego kina, czy inne ważne działania społeczne.”

 

Joanna Szymańska jest producentką filmową, właścicielką firmy Shipsboy. Zrealizowała kilkanaście krótko- i pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym koprodukcje międzynarodowe. Absolwentka międzynarodowych programów EAVE, ACE i Torino Film Lab. Ukończyła studia prawnicze i aktywnie angażuje się w działalność na rzecz rozwoju przemysłu filmowego w Polsce i na arenie międzynarodowej. Współzałożycielka warsztatów developmentowych Atelier Scenariuszowe oraz Polskiej Gildii Producentów. W ramach Łódzkiej Szkoły Filmowej rozwija projekt doktoratu.


Europejska Akademia Filmowa (EFA), która początkowo działała jako Europejskie Stowarzyszenie Filmowe, została założona w 1988 roku przez słynnego szwedzkiego reżysera i scenarzystę Ingmara Bergmana i 40 europejskich reżyserów, by promować europejską kinematografię. Akademia przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe. Pierwszym laureatem ENF był polski reżyser Krzysztof Kieślowski. Od 2019 roku Agnieszka Holland jest Prezydentką Akademii - pierwszą kobietą w tej roli.

 


 

Joanna Szymańska, fot. Maciej Skwara


MR
Shipsboy
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2023
Zobacz również
Polscy filmowcy podbijają Japonię
Sekcje tematyczne Mastercard OFF CAMERA 2024
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll