PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  10.09.2017
Bohaterem kolejnego odcinka cyklu Jerzego Armaty „Moja (filmowa) muzyka” jest Krzesimir Dębski, niezwykle utalentowany kompozytor i muzyk, artysta wszechstronny, do tego z wielkim poczuciem humoru. Oto fragment artykułu, poświęconego jego sztuce, który w całości będzie można przeczytać na łamach „Magazynu Filmowego” (nr 9/2017) już 12 września.
Krzesimir Dębski to artysta wręcz renesansowo uzdolniony, dla którego nie ma zadań niemożliwych. Uprawia muzykę poważną, a także wszelkie rodzaje tej „niepoważnej”: jazz, pop, rocka, nawet tzw. krainę łagodności. Pisze, aranżuje, dyryguje, gra na skrzypcach, produkuje, nagrywa, koncertuje.
Jest postacią niekonwencjonalną, poczynając już od imienia. Ponoć rodzice, decydując się na imię Krzesimir, czekali pół roku na wyrażenie zgody w tej sprawie przez Radę Państwa (kompozytor zachował w swoim archiwum dokument zezwalający mu na używanie tego imienia, podpisany przez Józefa Cyrankiewicza). Notabene, dzieci Dębskiego noszą imiona: Dobromiła, Tolisław, Radzimir… Zdarzają mu się także dość… nieoczekiwane zachowania. Kiedyś wstał od fortepianu i poszedł na sześciotysięcznik, na Kilimandżaro…

Dębski jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował kompozycję i dyrygenturę. Muzykę zaczął uprawiać publicznie już w szkole średniej w zespołach The Hazards oraz Maszyna Rytmu, z którą wystąpił na Festiwalu Awangardy Rockowej w Kaliszu. Później na jego drodze pojawił się jazzowy Warsztat, orkiestra Zbigniewa Górnego, kabaret Tey, Orkiestra Ósmego Dnia, uprawiająca poezję śpiewaną Nasza Basia Kochana czy String Connection, formacja, której liderował i z którą objechał niemal cały świat. Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem m.in. José Carrerasa, José Cury, Jean-Luca Ponty’ego, Marka O’Connora, Vadima Riepina, Adama Makowicza, Johna Blake’a, Nigela Kennedy’ego.

Ma na swym koncie blisko pół setki płyt, skomponował ponad sto piosenek (ze słynną „Dumką na dwa serca” na czele), 50 utworów symfonicznych i kameralnych, swą muzyką opatrzył ponad 100 filmów i seriali fabularnych, a także dokumentalnych i animowanych oraz blisko 50 spektakli teatralnych. Stworzył nawet… „Wariacje na temat K. Dębskiego”. „Temat napisał mój osobisty Mr. Hyde, a wariacje jeszcze bardziej oddany mi Dr. Jeckyll” – wyznał.
Jerzy Armata
Magazyn Filmowy 09/2017
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2017
Zobacz również
fot. Zodiak Film
WAMA FF: nabór na bezpłatne warsztaty dla młodzieży
Polacy nagrodzeni w Wenecji! "Książę i dybuk"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll