PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który się odbędzie we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 2 sierpnia 2015 roku, jak co roku obfitować będzie w polskie akcenty.
Bohaterem polskiej retrospektywy w trakcie trwania 15. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty, będzie Tadeusz Konwicki - zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy, wieloletni kierownik Zespołu Filmowego "Kadr". Podczas festiwalu zostaną pokazane jego legendarne fabuły - od debiutanckiego dramatu psychologicznego "Ostatni dzień lata" z Janem Machulskim i Ireną Laskowską, przez kultowe "Salto", niekonwencjonalne adaptacje literatury - "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza i "Lawę" opartą na "Dziadach" Adama Mickiewicza, po nieco zapomniane perły polskiego kina autorskiego - "Zaduszki", czy "Jak daleko stąd, jak blisko".

Nieodłącznym elementem festiwalowego programu są wieczorne, bezpłatne seanse na wrocławskim Rynku. 30 lipca 2015 roku (czwartek) o 22.00 odbędzie się pokaz kolejnego odrestaurowanego polskiego filmu przedwojennego - "Zew morza" Henryka Szaro z 1927 roku, na podstawie scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza Stefana Kiedrzyńskiego. To połączenie efektownego kina marynistycznego z wątkami romansowymi i sensacyjnego było przebojem polskiego kina w latach 20. Pokaz na Rynku odbędzie się z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu pod batutą Krzesimira Dębskiego, autora nowej muzyki do filmu. Seans odbędzie się we współpracy z Filmoteką Narodową.

Po raz kolejny w ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych, obiecujących artystów, jak i już uznanych polskich twórców, którzy powracają do Wrocławia z kolejnymi filmami. Konkurs ponownie odbywa się pod patronatem T-Mobile, który ufundował nagrody dla najlepszych filmów w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych. Do 15 marca 2015 roku można zgłaszać filmy konkursowe na www.nowehoryzonty.pl .

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony cyklu Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy. W programie znalazło się dziesięć starannie dobranych tytułów z towarzyszącymi im prelekcjami i dyskusjami, a gościem specjalnym będzie wielokrotnie nagradzana, ceniona kostiumografka, Dorota Roqueplo (między innymi "Mój Nikifor", "Miasto 44", czy "Hiszpanka").

Najważniejszym wydarzeniem branżowym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty są organizowane od 2013 roku, tzw. Polish Days, które odbędą się w dniach 29 - 31 lipca 2015 roku. Na zamkniętych pokazach filmowych przedstawiciele branży z całego świata oglądają najnowsze polskie filmy, a producenci i fundusze filmowe szukają polskich projektów, w które mogliby się zaangażować. Udział w Polish Days jest znakomitą okazją dla producentów i twórców na promocję ich projektów i znalezienie zagranicznych partnerów. W procesie selekcji organizatorzy wybierają najciekawsze filmy powstające właśnie na polskim rynku. Wśród prezentowanych dotychczas projektów znalazły się m.in. "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Chce się żyć", "Miasto 44", "Papusza", "Kongres", "Jesteś Bogiem", "Bogowie", "Hardkor Disko", czy "Obywatel". Organizatorzy podczas tegorocznej edycji spodziewają się około 200 gości - producentów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, selekcjonerów festiwalowych. W tym roku specjalny nacisk położony będzie na udział producentów i funduszy filmowych z Niemiec.

Więcej informacji na temat programu festiwalu znajduje się na stronie www.nowehoryzonty.pl .
PZ
t-mobile/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.03.2015
Zobacz również
fot. Szymon Pulcyn/ SFP
Kraków: ruszył Konkurs na Wspieranie Produkcji Filmowej
Jerzy Skolimowski wyróżniony przez łódzką ASP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll