PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Program filmowy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to 50 obrazów startujących w Konkursie Głównym, Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych, ale również liczne sekcje pozakonkursowe. Są wśród nich Pokazy Specjalne, filmy nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz najnowsze produkcje filmowców związanych z Gdynią.
Pokazy Specjalne

Jednym z Pokazów Specjalnych na 42. FPFF jest "Syn Królowej Śniegu" (2016), film w reżyserii Roberta Wichrowskiego. Seans odbędzie się w czwartek, 21 września, o godzinie 18.00 w gdyńskim Multikinie. Jedną z głównych ról zagrał w filmie ceniony i lubiany aktor Franciszek Pieczka, który wkrótce będzie obchodzić 90. urodziny.

Kolejny gość Festiwalu to reżyser Grzegorz Królikiewicz, z którym będzie można się spotkać po pokazach jego dwóch filmów: "Na wylot" (1973) i "Zabicie ciotki" (1985). Seanse te zaplanowano odpowiednio na czwartek, 21 września, o godzinie 12.00 i piątek, 22 września, o godzinie 12.00 i 11.00, również w Multikinie.

Ukłonem w stronę historii światowej kinematografii będzie Pokaz Specjalny filmu „Bracia Lumière” (2017) w reżyserii Thierry’ego Frémaux. W dokumencie tym wykorzystano fragmenty ponad stu spośród pierwszych filmów w dziejach kina, w tym prezentowanych po raz pierwszy. Seans będzie towarzyszył dwudniowym prezentacjom w ramach Akademii Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego (21-22 września).


KFF na fali

Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji „KFF na fali” znalazły się cztery tytuły, najlepsze dokumenty i animacja.

Beksińscy. Album wideofoniczny” (Polska 2017), reżyseria: Marcin Borchardt. Film otworzył 57. KFF i otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym oraz oficjalną rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Pokaz w Gdyni odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 14.30.

Kiedy Bóg śpi” (USA, Niemcy 2017), reżyseria: Till Schauder. Dokument o życiu irańskiego muzyka Shahina Najafiego, na którego wydano fatwę za obrazę islamu otrzymał na 57. KFF nagrodę Złotego Hejnału dla najlepszego dokumentalnego filmu muzycznego. Pokaz odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 15.00.

Najbrzydszy samochód świata” (Polska 2017) w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka to dokumentalny film drogi nagrodzony Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim w Krakowie. Gdyńską sekcję „KFF na fali” zamknie „Dziwny przypadek” (Polska, 2017) w reżyserii Zbigniewa Czapli, nagrodzony na 57. KFF Srebrnym Smokiem i Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego reżysera filmu animowanego. Pokaz obu filmów odbędzie się w piątek, 22 września, o godzinie 19.00.


Filmy z Gdyni

Tradycyjnie podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nie zabraknie pokazów filmowych twórców związanych z Gdynią. Podczas 42. FPFF będzie można zobaczyć cztery filmy z Gdyni, dokumentalne i fabularne – w środę, 20 września, o godzinie 13.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Morskie Oko.

Face-Off” (2017), reżyseria: Łukasz Ostalski. Film dokumentalny o zawodniku, trenerze i założycielu amatorskiego zespołu nowej dyscypliny sportowej – lacrosse. Reżyser jest absolwentem pierwszego rocznika Gdyńskiej Szkoły Filmowej, autorem wielokrotnie nagradzanego filmu krótkometrażowego „Matka”.

To jest kino” (2016), reżyseria: Marcin Kossowski. Krótki film dokumentalny zrealizowany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie dziesięciu laureatów konkursu "Zew Gdyni! Daj się zaprosić na Festiwal!" spędziło kilka wyjątkowych dni. Film z gościnnym udziałem Andrzeja Wajdy.

Pan Rudnicki i Samochody” (2016), reżyseria: Andrzej Mańkowski. Krótkometrażowa fabuła o losach tytułowego Janusza Rudnickiego, niepozornego korektora w lokalnej gazecie, którego życie nieoczekiwanie się zmienia…

Kucyk” (2017), reżyseria: Maciej Barczewski. Debiut reżyserski i producencki słuchacza Gdyńskiej Szkoły Filmowej, studium produkcji audiowizualnej. Adaptacja opowiadania „My Pretty Pony” Stephena Kinga.

Sponsorami głównymi 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są PKO Bank Polski i PKN Orlen. Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdyni. Współorganizatorzy: Telewizja Polska SA, HBO Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Rozwoju.







AK
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  1.09.2017
Zobacz również
Splot fortunnych okoliczności
Polski zwiastun „Twojego Vincenta”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll