PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wysokobudżetowa produkcja będzie opowiadać historię Legionów Polskich, formacji utworzonej przez Józefa Piłsudskiego w latach I-szej wojny światowej. W roli Marszałka zobaczymy Jana Frycza.
Zdjęcia ruszają 1 sierpnia 2017 roku, a premiera jest planowana na październik 2018 roku. Jedną z pierwszych realizowanych sekwencji będzie bitwa pod Rokitną. Film będzie nosił tytuł "Legiony". - Opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką – mówi producent filmu Maciej Pawlicki. - Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918. "Legiony" to klasyczne kino wojenne opowiedziane z wielkim rozmachem, przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Pokażemy najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne karty epopei legionowej, łącznie ze słynną szarżą ułanów pod Rokitną, która będzie jedną z najbardziej spektakularnych sekwencji filmu.

Inicjatorem powstania filmu i współproducentem jest Adam Borowski. Produkcją zajmuje się firma Macieja Pawlickiego Picaresque przy wsparciu Fundacji Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w której radzie zasiadają Zofia Romaszewska, prof. Wiesław Wysocki, prof. Andrzej Nowak, sędzia Wiesław Johann, sędzia Bogusław Nizieński, prof. Wojciech Polak i prof. Jan Żaryn. W produkcję angażuje się również FINA - Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Decyzję o dotacji celowej podjął wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Budżet filmu wynosi ponad 28 mln, z czego twórcy będą wnioskować do PISF-u (w następnej sesji) o maksymalną możliwą kwotę na film historyczny, czyli 6 mln zł.

Scenariusz do „Legionów” napisali Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic i Maciej Pawlicki. Reżyserią zajmie się Dariusz Gajewski, wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz twórca „Obcego nieba” i zdobywca Złotych Lwów w Gdyni za „Warszawę”. Zdjęcia zrealizuje Arkadiusz Tomiak, scenografię projektuje Ewa Skoczkowska, a kostiumy - Małgorzata Gwiazdecka. Producentem wykonawczym jest Ewelina Pertkiewicz, a produkcją kieruje Robert Feluch. Castingiem zajmuje się Piotr Bartuszek. Konsultantami historycznymi są prof. Wysocki, prof. Nowak oraz Wiktor Cygan. Cała ekipa liczy ponad 70 osób.

Realizatorzy kończą castingi. W głównych rolach zobaczymy m.in. Sebastiana Fabijańskiego i Mirosława Bakę. Józefa Piłsudskiego zagra Jan Frycz, choć „nie jest to główna rola – dodaje Pawlicki. - To film o pokoleniu, które wywalczyło dla Polski Niepodległość. […] Chcemy pokazać tych, dzięki którym nie mówimy dziś w polskich domach po rosyjsku czy niemiecku. To superprodukcja, którą jesteśmy winni im, ale także sobie samym. Oni 100 lat temu zwyciężyli, bo rozumieli sens narodowej wspólnoty zorganizowanej w niepodległym, własnym państwie.  My – budujemy nie tylko własne państwo, ale i sens nowoczesnego patriotyzmu, czyli współdziałania we wspólnocie, utożsamiania z nią swych losów – mówi producent.


Albert Kiciński
Picaresque
Ostatnia aktualizacja:  25.10.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
"Ostatnia rodzina" nominowana do nagrody LUX PRIZE
Trzy Złote Grona dla polskich filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll