PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach wystartował 30 czerwca. W Konkursie Głównym bierze udział film Joanny Kos- Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”. Prezentujemy polskie filmy i wydarzenia obecne na festiwalu.

Akcja filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997 roku. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.




Kadr z filmu "Ptaki śpiewają w Kigali", fot. materiały prasowe

Za zdjęcia odpowiedzialni byli: Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń i Józefina Gocman. W 2016 roku na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno film otrzymał nagrodę First Look (65 000 euro na postprodukcję).

 



Plakat do filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" autorstwa Cristiana Loghina powstał na podstawie ilustracji Joanny Karpowicz. Ilustracja startuje w konkursie na najlepszy plakat filmu konkursowego MFF w Karlowych Warach. Głosowanie odbywa się na stronie www.kviff.com/en/best-poster.


W sekcji Out of the past zostanie zaprezentowany  film dokumentalny Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!" Macieja Cuske, Thierry Paladino, Marcina Sautera i Piotra Stasika. To niezwykły zapis kilkumiesięcznych zmagań, pokazujący atmosferę pracy i ogrom filmowej maszynerii. Film jest jednocześnie najprawdziwszym, osobistym portretem Mistrza Polskiego Kina i laureata Oscara. W tej samej sekcji organizatorzy festiwalu w Karlowych Warach pokażą także „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.


Kadr z filmu „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!", fot. materiały prasowe


 


W sekcji Variety Critics’ Choice zostanie zaprezentowany najnowszy film Grega Zglinskiego „Zwierzęta”. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 67. Berlinale. Głównymi bohaterami „Zwierząt” są Anna i Nick, którzy po zderzeniu drogowym z owcą przeżywają serię niecodziennych i tajemniczych wydarzeń.


Kadr z filmu "Zwierzęta", fot. Opus Film


W sekcji Czeskie Filmy 2016–2017 widzowie zobaczą "Pokot"Agnieszki Holland.Film jest polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcją. To adaptacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem (Nagroda im. Alfred Bauera) na MFF w Berlinie w 2017 roku.


 

Kadr z filmu "Pokot", fot. Next Film


Do oficjalnej sekcji festiwalu, poza konkursem, zakwalifikowała się estońsko-polsko-holenderska koprodukcja w reżyserii Rainera Sarneta „Listopad”. Polskim koproducentem filmu jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film.


 

 

Kadr z filmu "Listopad", fot. Opus Film


W sekcji People next door, która zaprezentuje siedem produkcji poświęconych osobom niewidomym znalazł się film "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego. Z kolei w sekcji Future Frames’ Mentor: Denis Côté zostanie zaprezentowany film Andrzeja Żuławskiego „Najważniejsze to kochać”.


Do wyboru filmów w sekcji Six Close Encounters organizatorzy festiwalu zaprosili dziennikarkę filmową Barbarę Hollender, przewodniczącą Zarządu Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Barbara Hollender wybrała „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Uzasadniając swoją decyzję dziennikarka pisze: „Bardzo za nim tęsknię. Był wyjątkowym artystą, powiedział nam wiele o świecie i nas samych. Dzisiaj jego mądrość, tolerancja i bezgraniczna uczciwość byłyby bardzo ważne”.



W sekcji Variety Critics’ Choice zaprezentowany zostanie "Strawberry Days" szwedzkiego reżysera Wiktor Ericsson z polskimi aktorami w obsadzie. W filmie zagrali m.in. Staszek Cywka, Przemysław Sadowski, Julia Kijowska i Mateusz Król.


Gościem specjalnym festiwalu będzie Wojciech Staroń (Artisans in Focus). Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy został zaproszony do grona krytyków FNE Fipresci Critics oceniających filmy w Konkursie Głównym oraz sekcji „East of the West". 

 

W ramach Works in Progress w Karlowych Warach filmy w produkcji zaprezentują Bodo Kox ("Człowiek z magicznym pudełkiem") oraz Jagoda Szelc ("Wieża. Jasny dzień").

 

52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 30 czerwca – 8 lipca 2017. Szczegóły na stronie: www.kviff.com.

 



Marcin Radomski
PISF,Kviff.com
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2017
Zobacz również
fot. Ewa Łowżył
36. Młodzi i Film. Fotoreportaż z gali zakończenia
Letnie tanie kinobranie w Kinie Pod Baranami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll