PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Doskonałe wieści przyszły do nas z Pragi. Michalina Olszańska zdobyła Złotego Lwa – najważniejszą czeską nagrodę filmową - za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „Ja, Olga Hepnarova” (reż. Tomas Weinreb i Petr Kazda).
Czesko-polsko-słowacki film, nominowany aż w ośmiu kategoriach,  otrzymał jeszcze jedną nagrodę - dla Kláry Melíškovej za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.

  "Ja, Olga Hepnarova" to poruszająca historia ostatniej kobiety skazanej na karę śmierci w Czechosłowacki.  kobiecie w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Olga Hepnarova wjechała ciężarówką w grupę ludzi na przystanku w Pradze, zabijając osiem osób.

"Bardzo mi zależało, żeby nie robić z niej psychopatki, bo wtedy to przestaje być ciekawe. Choroba jest chorobą, trzeba ją leczyć i tyle. Jeżeli popycha nas do jakichś zachowań, sprawa jest zamknięta. Chodziło mi o to, żeby pokazać ją jako osobę skrzywdzoną, samotną i bardzo zagubioną. Bo, co zresztą pokazujemy w filmie, wcale nie było tak, że wszyscy ją niszczyli. Nikt niestety się nad nią nie pochylił. Jej zachowanie to krzyk rozpaczy, desperackie wołanie o zwrócenie uwagi" - mówiła Michalina Olszańska w wywiadzie Kuby Armaty dla naszego serwisu.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Wybitny polski kompozytor Michał Lorenc otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „Masaryk”. To właśnie ten film okazał się zwycięzcą gali, która odbyła się 4 marca 2017 roku w Pradze. Film zdobył aż 12 Czeskich Lwów, w tym za najlepszy film.


Prezydent Andrzej Duda i Michał Lorenc. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP


Michał Lorenc ma w dorobku muzykę m.in. do filmów: "Bal na dworcu w Koluszkach" i "Przedwiośnie" Filipa Bajona, "300 mil do nieba" i "Bandyty" Macieja Dejczera, "Krolla" i obu części "Psów" Władysława Pasikowskiego, "Pokuszenia" i "W imieniu diabła" Barbary Sass, "Mniejszego zła" Janusza Morgensterna, "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego, "Czterech nocy z Anną" Jerzego Skolimowskiego. W maju 2016 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Gratulujemy!


WRÓB
Artykuł redakcyjny / RDC, Żółty szalik
Ostatnia aktualizacja:  6.03.2017
Zobacz również
Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na kino artystów
Janusz Majewski w kinie Elektronik: książka, spotkanie, przegląd
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll