PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 15 lutego będzie można obejrzeć w kinach czesko-słowacką-polską koprodukcję „Ogród rodzinny. Przyjaciel” w reżyserii Jana Hřebejka. To portret rodzinny widziany oczami kobiet, które połączył los.
„Przyjaciel” to pierwsza część trylogii pt. „Ogród rodzinny”. Opowieść został osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi. Trzy siostry: Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří, przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, że go nie wydali w trakcie przesłuchań pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy. Po latach nieobecności jest on dla domowników obcym człowiekiem, ale zostaje z rodziną. Jiří odchodzi.


Trylogia „Ogród rodzinny” to najnowsze dzieło Jana Hřebejka i Petra Jarchovský'ego (scenariusz). To filmowa saga, inspirowana autentycznymi wydarzeniami z życia krewnych autora scenariusza, która przedstawia losy trzech rodzin na tle najbardziej dramatycznych dekad w historii Czech: od początku II wojny światowej po lata 50-te XX wieku. W scenariuszu do tego filmu Jarchovský powrócił do niektórych postaci z „Pod jednym dachem” (1999, reż. Jan Hřebejk), jego bodaj najpopularniejszego filmu.
- Melodramat o kobiecie, która musi wybrać pomiędzy dwoma mężczyznami, komediodramat nacjonalizacji luksusowego praskiego salonu fryzjerskiego i komedia o zakochanych, którzy muszą wykazać się wielką determinacją - trzy części sagi o losach rozgałęzionej czeskiej rodziny – mówi o trylogii Jaroslav Sedláček, główny dramaturg Czeskiego Centrum Filmów Telewizyjnych. - Okupacja, protektorat, wyzwolenie, nacjonalizacja, lata 50-te. Podczas gdy wielka historia mocno wpływa na ich życie, bohaterowie doświadczają swoich własnych małych i wielkich historii miłości, braku miłości, załamań, nieporozumień i wszystkiego innego, co tworzy ludzki los. Łzy wzruszenia, radość, ironia i absurd umiejętnie połączone w scenariuszu Petra Jarchovský'ego, który z empatią i pasją opowiada historię swojej własnej rodziny, którą już poznaliśmy w „Pod jednym dachem”. Bez względu czy widzowie będą oglądali wszystkie trzy filmy jeden po drugim, czy osobno i tak na pewno wszystko zrozumieją.

W rolach głównych występują Anna Geislerová, Ondřej Sokol, Klára Melísková, Gabriela Míčová i Martin Finger. Zdjęcia do filmu wykonał polski operator - Bartek Cierlica. Obraz wyprodukował Viktor Tauš (Fog'n Desire Films). Polskim koproducentem jest Agnieszka Kurzydło z MD4. W koprodukcji brała również udział firma Chimney Polska.

Druga część trylogii „Ogród rodzinny. Dezerter” wchodzi do kin 29 marca, a trzecia „Ogród rodzinny. Ukochany” – 10 maja. Dystrybutorem filmów jest Żółty Szalik.
AK
Żółty Szalik
Ostatnia aktualizacja:  5.02.2019
Zobacz również
fot. Żółty Szalik
Zmysłowy zwiastun "Córki trenera"
Zakończył się przegląd filmów kandydujących do Orłów 2019
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll