Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Od 15 lutego będzie można obejrzeć w kinach czesko-słowacką-polską koprodukcję „Ogród rodzinny. Przyjaciel” w reżyserii Jana Hřebejka. To portret rodzinny widziany oczami kobiet, które połączył los.
„Przyjaciel” to pierwsza część trylogii pt. „Ogród rodzinny”. Opowieść został osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi. Trzy siostry: Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří, przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, że go nie wydali w trakcie przesłuchań pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy. Po latach nieobecności jest on dla domowników obcym człowiekiem, ale zostaje z rodziną. Jiří odchodzi.
Trylogia „Ogród rodzinny” to najnowsze dzieło Jana Hřebejka i Petra Jarchovský'ego (scenariusz). To filmowa saga, inspirowana autentycznymi wydarzeniami z życia krewnych autora scenariusza, która przedstawia losy trzech rodzin na tle najbardziej dramatycznych dekad w historii Czech: od początku II wojny światowej po lata 50-te XX wieku. W scenariuszu do tego filmu Jarchovský powrócił do niektórych postaci z „Pod jednym dachem” (1999, reż. Jan Hřebejk), jego bodaj najpopularniejszego filmu.
- Melodramat o kobiecie, która musi wybrać pomiędzy dwoma mężczyznami, komediodramat nacjonalizacji luksusowego praskiego salonu fryzjerskiego i komedia o zakochanych, którzy muszą wykazać się wielką determinacją - trzy części sagi o losach rozgałęzionej czeskiej rodziny – mówi o trylogii Jaroslav Sedláček, główny dramaturg Czeskiego Centrum Filmów Telewizyjnych. - Okupacja, protektorat, wyzwolenie, nacjonalizacja, lata 50-te. Podczas gdy wielka historia mocno wpływa na ich życie, bohaterowie doświadczają swoich własnych małych i wielkich historii miłości, braku miłości, załamań, nieporozumień i wszystkiego innego, co tworzy ludzki los. Łzy wzruszenia, radość, ironia i absurd umiejętnie połączone w scenariuszu Petra Jarchovský'ego, który z empatią i pasją opowiada historię swojej własnej rodziny, którą już poznaliśmy w „Pod jednym dachem”. Bez względu czy widzowie będą oglądali wszystkie trzy filmy jeden po drugim, czy osobno i tak na pewno wszystko zrozumieją.
W rolach głównych występują Anna Geislerová, Ondřej Sokol, Klára Melísková, Gabriela Míčová i Martin Finger. Zdjęcia do filmu wykonał polski operator - Bartek Cierlica. Obraz wyprodukował Viktor Tauš (Fog'n Desire Films). Polskim koproducentem jest Agnieszka Kurzydło z MD4. W koprodukcji brała również udział firma Chimney Polska.
Druga część trylogii „Ogród rodzinny. Dezerter” wchodzi do kin 29 marca, a trzecia „Ogród rodzinny. Ukochany” – 10 maja. Dystrybutorem filmów jest Żółty Szalik.
AK
Żółty Szalik
Ostatnia aktualizacja: 5.02.2019
fot. Żółty Szalik
Zmysłowy zwiastun "Córki trenera"
Zakończył się przegląd filmów kandydujących do Orłów 2019
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025