PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Interesujący materiał literacki, ciekawa konwencja, powrót do teatru żywego aktora, dbałość o stronę wizualną i wartości dydaktyczne - to główne walory nowej produkcji TVP ABC pt. „W krainie baśni”, która będzie miała premierę 5 marca 2017 roku.
TVP ABC kierowany jest przez Justynę Karnowską, zastępcą dyrektora TVP1 ds. audycji publicystycznych i społecznych. Ambicją jej zespołu jest umacnianie pozycji kanału, przede wszystkim poprzez wypracowanie nowej formuły programowej, sprzyjającej rozwojowi intelektualnemu oraz kształtującej wyobraźnię i świadomość estetyczną dziecka.

Znalazło to swój wyraz w sposobie konstruowania nowej, wiosennej ramówki TVP ABC, w której szczególną uwagę zwraca marcowa premiera cyklu „W krainie baśni”. To własna, oryginalna produkcja Telewizji Polskiej, pierwsza w tak imponującym wymiarze – 13 odcinków – i kształcie artystycznym od ponad 10 lat! Brzmi to zaskakująco, ale przez całą długą dekadę konwencja adresowanego do dzieci teatru żywego aktora nie była interesująca dla Telewizji Polskiej. Za sprawą cyklu TVP ABC „W krainie baśni” dziś to się zmienia.


Beata Fido jako Bajarka, fot. TVP.

- Telewizja Polska wyprodukowała cykl teatru dla dzieci w nowej, współczesnej i bardzo atrakcyjnej formule – mówi dyr. Justyna Karnowska. - Chcemy pokazać, że TVP ABC nie tylko prezentuje znakomite animacje, robi coraz lepsze produkcje edukacyjne, ale też, skutecznie i z sukcesem, sięga do klasycznych form telewizyjnych.

Jak twierdzą znawcy gatunku, baśń lub inaczej – klechda - jest najbardziej charakterystycznym przykładem bajki ludowej, „bajką właściwą". Dominują w niej elementy fantastyki; opowiada o siłach nadprzyrodzonych, cudownych zdarzeniach, nadnaturalnych postaciach i zjawiskach. Fantastyczny świat baśni jest zaludniony krasnoludkami, skrzatami, czarownicami, wróżkami, dobrymi i złymi duchami, królewiczami i rycerzami. Schemat kompozycyjny baśni oparty jest na triumfie dobra nad złem, utrwalając zasadnicze elementy ludowego światopoglądu, takie jak wiara w ingerencję mocy nadprzyrodzonych, antropomorficzna wizja przyrody, niepisane normy moralne. Wszystko to w formie przyswajalnej dla dziecka, dla którego osobowości kontakt z baśniowym światem i jego prostymi prawdami moralnymi jest twórczy i rozwijający.

Inaugurowany 5 marca na antenie TVP ABC oryginalny cykl „W krainie baśni” ma charakter edukacyjny i familijny. Widz wkracza wraz z kamerą do tajemniczego domu, gdzie Bajarz wraz z Bajarką opowiadają fascynujące historie, pełne przygód i magii. Bajarze przebierają się  za różnych bohaterów - od pięknych księżniczek i mężnych rycerzy po podstępne czarownice i chciwych monarchów. Zachwycą popisem efektownych czarodziejskich sztuczek i rozbawiają  dowcipnymi dialogami. W każdym odcinku prezentowana jest nowa baśń z wyrazistymi postaciami i morałem skłaniającym do rozmów między rodzicami a dziećmi. Stosując nieszablonowe rozwiązania (malowanie piaskiem, teatr cieni itp.) twórcy działają na wyobraźnię i zachęcają odbiorców do zabawy w teatr.


Beata Wyrąbkiewicz, fot. TVP.

W rolach głównych występują: Beata Fido (Bajarka) oraz Wojciech Dmochowski (Bajarz), a obok nich: Lesław Żurek, Beata Wyrąbkiewicz, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Maciej Zuchowicz, Martyna Dudek, Jakub Jankiewicz i… pies Watson.

Cezary Albin, autor scenariusza i reżyser „W krainie baśni” podkreśla, że młodzi polscy widzowie są bardzo wymagający, dlatego - „należy wyjść im naprzeciw i zaprezentować w telewizji zupełnie nową jakość.”

- Zrobimy wszystko, by dać im coś, o czym będą jeszcze długo pamiętać – obiecuje Cezary Albin. - Konwencja, którą proponujemy widzom, jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju: poprzez liczne kostiumy z epoki i elementy charakteryzacji zachęcamy do zabawy w teatr i uruchomienia wyobraźni. Mamy tajemniczą scenografię, wiele charakterystycznych, magicznych postaci i efekty specjalne, które świetnie wpasowują się w całość. Oczywiście liczę na to, że zaintrygujemy widzów nie tylko piękną oprawą wizualną, ale także pouczającymi i zabawnymi historiami, które opowiadają Bajarz i Bajarka.


Lesław Żurek, fot. TVP.

Nowa jakość - to określenie, które w przypadku „W krainie baśni” wydaje się bardzo trafne. Wskazuje na główne walory cyklu TVP ABC: interesujący materiał literacki, nowatorstwo konwencji, powrót do teatru żywego aktora, rozmach inscenizacyjny, wysmakowaną stronę wizualną, wartość dydaktyczną.

- W krainie baśni to pozycja skierowana dla najmłodszych widzów, ale zapewniamy, że to doskonała propozycja dla całych rodzin – mówi dyr. Justyna Karnowska. - Konwencja przyjęta przez twórców pozwoliła na zastosowanie szeregu niezwykłych zabiegów artystycznych. Znakomita gra aktorska, przepiękna scenografia i kostiumy, wszystko to pozwoli każdemu widzowi choć na chwilę przenieść się w krainę baśni.

***
Emisja cyklu w TVP ABC od 5 marca 2017 roku.
Premiery - niedziela, godz. 9.30; powtórki - niedziela godz. 14.15 oraz czwartek godz. 14.15.AK
TVP ABC
Ostatnia aktualizacja:  14.02.2017
Zobacz również
fot. TVP ABC
Berlinale 2017: Michalina Musielak o "Miss Holocaust"
Berlinale 2017: Shooting Stars to fantastyczne wydarzenie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll