PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.02.2018
– Oddajemy hołd artyście o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha. A jednocześnie wspaniałemu, prawemu człowiekowi obdarzonemu prawdziwą odwagą i siłą charakteru – napisał Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent pośmiertnie odznaczył Antoniego Krauzego, wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. Borys Skrzyński/SFP

– Żegnamy dzisiaj śp. Antoniego Krauzego. Łącząc się w bólu z najbliższymi Zmarłego, skłaniamy głowy przed znakomitym reżyserem i scenarzystą, twórcą zasłużonym dla polskiej sztuki filmowej. Oddajemy hołd artyście o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha, a jednocześnie wspaniałemu, prawemu człowiekowi, obdarzonemu prawdziwą odwagą i siłą charakteru. Śp. Antoni Krauze tworzył z niezachwianą wiarą w ideały i wartości, które określały go jako człowieka i którym dawał wyraz zarówno w swojej pracy artystycznej, jak i poza nią – napisał Prezydent RP Andrzej Duda. Jego list odczytał Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

– Odejście Antoniego Krauzego sprawia, że polska kultura ubożeje o kolejną wybitną postać – mówił podczas mszy wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. – Dziękujemy i jesteśmy wdzięczni za twoją pracę, odwagę i wierność – dodał. Rząd reprezentowali również szef klubu PIS i wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki, były minister obrony narodowej i szef komisji smoleńskiej Antoni Macierewicz czy szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski.Podczas mszy odczytano również list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – „Niczego tak naprawdę nie potrzebuję do życia, poza prawem do życia w prawdzie” – powiedział kilka lat temu w jednym z wywiadów św. pamięci Antoni Krauze. Ta potrzeba i wyrastające z niej dążenie cechowały całą jego ziemską drogę we wszystkich wymiarach tej wędrówki jako artysty, jako Polaka, jako człowieka – dodawał prezes.

Zmarłego żegnała rodzina oraz liczne grono przyjaciół i ludzi kultury, w tym m.in. prezes SFP Jacek Bromski, Jan Pietrzak, Jacek Petrycki, Leszek Długosz, Jerzy Zelnik, Michał Lorenc, Ernest Bryll, Maciej Pawlicki, Robert Gliński, Wojciech Marczewski, Maja Komorowska, Jacek Kurski, Beata Fido, Jan Maria Tomaszewski, Arkadiusz Gołębiewski i Krzysztof Zanussi.

***

Antoni Krauze urodził się 4 stycznia 1940 w Warszawie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie ukończył studia na Wydziale Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. W 1968 roku związał się ze Studiem Filmowym „Tor”, zaczynając jako asystent reżysera m.in. przy „Strukturze kryształu” Krzysztofa Zanussiego. Samodzielną karierę reżyserską rozpoczął krótkometrażowym „Monidłem” (1969).

Krauze kręcił zarówno filmy dokumentalne, jak i fabuły na pograniczu kina gatunków – „Strach” z 1975 roku to kryminał, a "Akwarium" z 1995 roku film sensacyjny. Swój zmysł obserwacji oraz dokumentowania realiów udowodnił w 2011 roku tworząc „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, paradokumentalną rekonstrukcję krwawo stłumionych manifestacji z grudnia 1970 roku. W 2016 roku nakręcił "Smoleńsk".

Za swoją twórczość reżyser był wielokrotnie nagradzany. W 1981 roku otrzymał nagrodę specjalną jury na 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za film "Meta". W 1988 roku uhonorowano go specjalną nagrodą jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej". Rok później otrzymał również Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego.

Antoni Krauze od 1971 roku był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.02.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
24. edycja Wiosny Filmów startuje w kwietniu
Zapisy na Creative Europe Media Stand podczas Series Mania
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll