PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.09.2016
Z udziałem najwyższych władz państwowych i twórców 5 września 2016 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się premiera filmu "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego. Honorowy patronat nad premierą i filmem objął prezydent Andrzej Duda.

Reżyser filmu Antoni Krauze wraz z ekipą. Fot. Kino Świat.

W wydarzeniu uczestniczyli twórcy obrazu – w tym reżyser Antoni Krauze, producent Maciej Pawlicki, operator Michał Pakulski, autor muzyki Michał Lorenc oraz aktorzy: Beata Fido, Maciej Półtorak, Halina Łabonarska, Dominika Figurska, Aldona Struzik, Jerzy Zelnik oraz Ewa Dałkowska i Lech Łotocki – odtwórcy ról pary prezydenckiej.

Ponad 1500 gości

Premiera długo oczekiwanego filmu o tragedii smoleńskiej z 2010 roku miała charakter bardzo uroczysty. Obok twórców do Teatru Wielkiego-Opery Narodowej przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło wraz z przedstawicielami rządu m.in. wicepremierem Piotrem Glińskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, ministrem obrony Antonim Macierewiczem i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, a także przedstawiciele Sejmu i Senatu.


Prezydent RP Andrzej Duda i producent filmu Maciej Pawlicki. Fot. Kino Świat.

- Chociaż to tragedia, to mogę powiedzieć, że reakcja na film to po prostu radość, że ten film jest - powiedział po projekcji prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Być może bardzo wielu Polaków – i nie tylko, bo wiem, że film będzie prezentowany w różnych krajach – to zobaczy. Zapraszam każdego Polaka, który chce znać prawdę, aby ten film zobaczył – dodał brat tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Przedstawiciele rządu i parlamentu m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. Kino Świat.

- Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej - mówił reżyser filmu Antoni Krauze. - Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy.


Antoni Krauze. Fot. Kino Świat.

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy. Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać…

"Smoleńsk" wejdzie na ekrany polskich kin 9 września. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.
 
Odtwórcy głównych ról: Beata Fido, Halina Łabonarska, Aldona Struzik, reżyser Antoni Krauze oraz filmowa para prezydencka Ewa Dałkowska i Lech Łotocki. Fot. Kino Świat.




Premiera "Smoleńska". Fot. Kino Świat.
TS
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2016
Zobacz również
fot. Kino Świat
[wideo] Polacy nakręcili teledysk Thoma Yorke'a
Kryminalna Wielka Przygoda z Filmem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll