PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Już 28 kwietnia 2016 roku wystartuje 18. Przegląd Filmowy Kino na Granicy - od tego roku dyrektorem programowym "KnG" jest Łukasz Maciejewski.
Wydarzenie otworzy przedpremierowy pokaz filmu "Kosmos" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Podczas festiwalu pokazanych zostanie w sumie ponad 100 filmów. Projekcjom towarzyszyć będą koncerty, wystawy i spektakle z udziałem znanych gości.

Podczas 18. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w ciągu sześciu dni będzie można obejrzeć ponad 100 filmów polskich, czeskich, słowackich i węgierskich  należących do klasyki, jak i atrakcyjnych premier.

Podczas Kina na Granicy zostaną pokazane polskie filmy czekające dopiero na premierę kinową: “Ojciec” Artura Urbańskiego, "Klezmer" Piotra Chrzana, "Baby Bump" Kuby Czekaja, "Walser" Zbigniewa Libery, "Gejsza" Radosława Markiewicza oraz „Nowy Świat” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego. Nie zabraknie także głośnych tytułów ostatnich sezonów: "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Czerwony pająk" Marcina Koszałki, "Córki Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego,  „Tenkrát v ráji“ Lordana Zafranovića, „Teorie tygra” Radka Bajgara, „Zpráva o stavu manželství” Ivo Trajkova, „Ztraceni v Mnichově” Petra Zelenki, „Agáva” Ondreja Šulaja, „Červený kapitan” Michala Kollára, „Čistič” Petera Bebjaka, „Eva Nová“ Marko Škopa, „Koza“ Ivana Ostrochovský'ego.

Wybrane projekcie poprzedzone zostaną spotkaniami z twórcami. Swój udział potwierdziło kilkudziesięciu twórców ze wszystkich pokoleń, m.in.: Kuba Czekaj, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Marcin Koszałka, Marek Koterski, Kinga Dębska, Dušan Trančík, Grzegorz Królikiewicz, Janusz Zaorski, Filip Bajon, Katarzyna Klimkiewicz, Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Łazarkiewicz czy Mariusz Grzegorzek. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można spotkać także bohaterki retrospektyw aktorskich: Agatę Kuleszę, Magdę Vášáryovą  i Annę Geislerovą, a także Mariana Dziędziela, Wojciecha Staronia, Tomka Tyndyka, Małgorzatą Zajączkowską, Jolantę Fraszyńską, Lesława Żurka, Beatę Kawkę, czy Martę Nieradkiewicz.

Dyrektorem programowym 18. Kina na Granicy odpowiedzialnym za „polską” część programu  został Łukasz Maciejewski - dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Szkoła Filmowa w Łodzi jest jedną z bohaterek retrospektyw, podczas której zaprezentowany zostanie imponujący zestaw mistrzowskich etiud fabularnych, dokumentalnych, operatorskich i animacji zrealizowanych w Łodzi (m.in. Witold Sobociński, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański), ale także wyprodukowane w "Filmówce" pełne metraże - "Rysopis" Jerzego Skolimowskiego, "Kroll" Władysława Pasikowskiego, "Żywot Mateusza" Witolda Leszczyńskiego, kończąc na brawurowym "Śpiewającym obrusiku" Mariusza Grzegorzka.

- Kino na Granicy przekracza granicę pełnoletniości, stąd w programie zderzenie tego, co świeże, witalne z tym co dojrzałe, warte odkrycia. Z jednej strony młodość - nie tylko w rozumieniu obecności aktorów i twórców młodego pokolenia – ale tej pokazywanej na ekranie, mówiącej o pierwszych miłościach, euforiach i odkrywaniu własnej odrębności. Z drugiej strony kultowe nazwiska, takie jak Grzegorz Królikiewicz, jeden z najwyżej przeze mnie cenionych autorów polskiego kina, który chciał swoimi filmami zmieniać kino, tworzyć nowy język filmowy. Kino na Granicy to przede wszystkim niebanalne cykle filmowe prezentujące dorobek najznakomitszych twórców filmowych oraz zagadnienia, które od lat dowodzą jak wiele łączy nas z sąsiadami zza Olzy – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy KnG 2016.

W programie, oprócz retrospektyw aktorskich i reżyserskich, będzie można zobaczyć zestaw najlepszych czeskich i polskich filmów o hłaskowskim „pierwszym kroku w chmurach". „Osiemnastka na osiemnastkę" to autorski wybór filmów o dorastaniu od „Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy, poprzez „Ostatni dzwonek" Magdaleny Łazarkiewicz, „Yesterday" Radosława Piwowarskiego, po „Egoistów" Mariusza Trelińskiego i „Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego.

Wejście w dorosłość Kino na Granicy świętować będziemy także oraz nocnymi seansami filmów erotycznych.


Agnieszka Holland o Kinie na Granicy powiedziała: - Tutaj spotyka się to, co dla mnie ważne i piękne. Takie właśnie kino od osiemnastu lat prezentowane jest na przeglądzie filmowym, który w 2013 roku został uznany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej najważniejszym międzynarodowym wydarzeniem filmowym.

Gwiazdą muzyczną osiemnastki Kina na Granicy będzie Mary Komasa. Polską scenę muzyczną reprezentować będzie także zespół zimowa, a oprócz nich zagrają kapele z Czech (Holden Caufield, Čankišou) i Słowacji (Gallgrapp). Koncerty odbędą się w  nowym klubie festiwalowym na terenie Browaru Zamkowego.

Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie literackie z Jerzym Kronholdem autorem książki "Skok w dal" oraz "Aktorki. Portrety" Łukasza Maciejewskiego, dyrektora programowego KnG z udziałem Jolanty Fraszyńskiej oraz Małgorzaty Zajączkowskiej. Kolejną atrakcją będzie premiera monodramu "Nie lubię pana, Panie Fellini" w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego.

Szczególny charakter tegorocznego „dorosłego” Kina na Granicy wzięli pod uwagę autorzy wystawy Kinemato(graf). Na wernisażu podzielą się swoim spojrzeniem i graficzną interpretacją przełomowych wydarzeń związanych z motywem dojrzewania oraz dorosłości w dorobku kinematografii zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Równolegle do filmowej majówki w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" odbędą się zajęcia dla dzieci, podczas których będą mogły przyjemnie i twórczo spędzić swój czas. Oferta skierowana jest dla najmłodszych widzów Kina na Granicy, których rodzice będą mogli w tym czasie udać się na wybraną projekcję.


AK
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  19.04.2016
Zobacz również
fot. Kino na Granicy
Borys Lankosz wyreżyseruje film o molestowaniu
W tym filmie widać prawdziwego człowieka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll