PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W tym roku przypada 100. rocznica powstania pierwszego pod Wawelem filmu animowanego i 50. powołania krakowskiego oddziału Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, przekształconego z czasem w samodzielne Studio Filmów Animowanych. Z tych okazji Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Krakow Film Commission zapraszają na wyjątkowy spacer śladami filmowej animacji - 27 listopada 2016 roku.
"Odwiedzimy miejsca, gdzie filmy animowane powstawały i powstają; gdzie były i są pokazywane; gdzie się o nich dyskutowało i dyskutuje oraz pisywało i pisuje; gdzie na świat przychodzili twórcy animacji i gdzie się spotykali z innymi twórcami, a gdzie z kinową publicznością. Nie zabraknie wycieczek (słownych) do Nowego Jorku, Sydney czy Tel Awiwu", piszą organizatorzy.  

Spacer rozpocznie się w południe pod gmachem  Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1), a finałem trasy będzie Kinokawiarnia KIKA (ul. Krasickiego 18). Spacer będzie liczył nieco ponad 7 kilometrów, a poprowadzą go autor trasy Maciej Gil i Jerzy Armata, dziennikarz, jeden z najwybitniejszych znawców animacji w Polsce, przed laty związany ze Studiem Filmów Animowanych. Na trasie uczestnicy spotkają też inne osoby związane z krakowskim światem animacji.
 
Na mecie spaceru w Kinokawiarni KIKA będzie można obejrzeć filmy: „Za króla Krakusa" Zenona Wasilewskiego (1947), czyli pierwszy znaczący polski film animowany i od razu o arcykrakowskiej tematyce, oraz dokument „Krakowiaczek ci ja..." Tomasza Magierskiego (2011) o pochodzącym z Krakowa pionierze animacji izraelskiej i australijskiej Yoramie Grossie. Wstęp wolny. Krakowski Spacer Filmowy: Animowany Kraków zakończy się około godz. 18:00.To już czwarty (ale nie ostatni!) Krakowski Spacer Filmowy. Wcześniej spacerowicze  odwiedzali miejsca związane z Wojciechem Jerzym Hasem, odkrywali filmowe Stare Podgórze, był też specjalny spacer z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy.

Organizatorem Krakowskich Spacerów Filmowych jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która prowadzi Kino Agrafka i Kinokawiarnię KIKA, wydaje „Informator Kin Studyjnych", a także organizuje Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Kinobus.pl. Autorem tras i przewodnikiem jest Maciej Gil. Współorganizatorami Krakowskiego Spaceru Filmowego: Animowany Kraków są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission.

 
WRÓB
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Ostatnia aktualizacja:  19.11.2016
Zobacz również
fot. Jędrzej Chojnacki / YENtertainment
Festiwal "Człowiek w zagrożeniu" - już wkrótce
"Ederly" od 18 listopada w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll