PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Ja, Olga Hepnarova", debiutancki film czeskich reżyserów Tomasa Weinreba i Petra Kazdy z doskonałą tytułową rolą Michaliny Olszańskiej, pojawi się w polskich kinach. Premierę zaplanowano na 6 stycznia 2017.
Film miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie w 2016 roku - otwierał sekcję Panorama - i dotąd cieszył się dużym zainteresowaniem wielu światowych festiwali. Scenariusz oparty jest na książce Romana Cilka pod tym samym tytułem. Przedstawia historię młodej kobiety, która wjechała ciężarówką w grupę ludzi oczekujących na tramwaj na przystanku w Pradze. Osiem osób zginęło, a 12 zostało rannych. Hepnarova działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób, nie uciekała przed milicją, nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, która została skazana na karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list: "Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę".

- Bardzo chciałam zagrać Olgę, bo ta propozycja pojawiła się niedługo po moim własnym ciemnym okresie w życiu. Nie tworzyłam zatem tych wszystkich demonów na nowo, a raczej odgrzebywałam stare. Był to rodzaj rozliczenia się z własnymi doświadczeniami. Myślę też, że każdy aktor marzy o takiej roli. Oczywiście wiąże się z tym spore obciążenie i strach, czy się temu podoła, ale jednocześnie duża ekscytacja, bo takie role niesamowicie rozwijają. Myślę, że w kontekście przyszłej pracy wiele mi to dało. Pomijając emocjonalne kwestie, na pewno większa świadomość siebie i własnej gry aktorskiej - powiedziała odtwórczyni głównej roli w "Ja, Olga Hepnarova", Michalina Olszańska, w rozmowie po premierze filmu na Berlinale.

Michalina Olszańska ma na koncie występy w takich filmach jak "Córki dancingu", "Anatomia zła", "Jack Strong", "Piąte: nie odchodź" czy "Miasto 44". Rola w filmie Weinreba i Kazdy uważana jest za jedną z najlepszych w dorobku młodej aktorki."Ja, Olga Hepnarova" trafi do kin 6 stycznia 2017.
PG
Żółty Szalik
Ostatnia aktualizacja:  8.11.2016
Zobacz również
fot. Żółty Szalik
"Mały Jakub" na MFF w Kairze
Eviva l'arte: Katarzyna Bonda i Maciej Pieprzyca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll