PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Los Angeles 22 września 2016 roku po raz 43. rozdano Studenckie Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową młodym twórcom z całego świata. Film dyplomowy "Lokatorki" Klary Kochańskiej z Łódzkiej Szkoły Filmowej zdobył brązowy medal, a amerykańskie produkcje: animacja Alicji Jasiny “Once upon a Line" i film alternatywny “All These Voices" z Beatą Poźniak w roli głównej, otrzymały złote medale.
Latem tego roku Amerykańska Akademia Filmowa wyłoniła nominowanych Studenckich Oscarów. W większości kategorii oscarowe medale rozdawane są jak w zawodach sportowych: złoto, srebro i brąz. Pod koniec sierpnia Akademia ogłosiła listę nagrodzonych nie ujawniając jeszcze kto otrzyma poszczególne krążki.

W nocy, polskiego czasu, na Gali w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills przyznano złoto, srebro i brąz.

Trzy oscarowe medale!

- "Lokatorki" Klary Kochańskiej z Łódzkiej Szkoły Filmowej otrzymał brązowy medal w kategorii fabularny film zagraniczny, obok dwóch niemieckich filmów: “Invention of Trust”, reż. Alex Schaad -  University of Television and Film Munich - złoty medal oraz “Where the Woods End”, reż. Felix Ahrens, Film University Babelsberg KONRAD WOLF - srebrny medal.


Klara Kochańska (z lewej) z brązowym medalem i Zuzanna Kernbach (autorka zdjęć do filmu) na Gali Studenckich Oscarów. Fot. facebook.com/filmschool.lodz.

- Nakręcony w języku polskim i niemieckim film "All These Voices" w reż. Davida H. Gersona (American Film Institute) z Beatą Poźniak w roli głównej zdobył złoty medal w kategorii film alternatywny, obok “Cloud Kumo”, reż. Yvonne Ng, City College of New York - srebrny medal i “The Swan Girl”, reż. Johnny Coffeen, Maharishi University of Management - brązowy medal.


Beata Poźniak w filmie "All These Voices" w reż. Davida H. Gersona. Fot. facebook.com/Beata-Poźniak-Daniels-608915849221438/.

- Animowany film “Once upon a Line" w reż. Polki Alicji Jasiny ze USC School of Cinematic Arts z Los Angeles został nagrodzony złotym medalem, a konkurujące z nim filmy: “The Wishgranter” w reż. Echo Wu z Ringling College of Art and Design otrzymał srebro, a "Die Flucht” w reż. Carter Boyce, DePaul University - brąz.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się TUTAJ.

Student Academy Award powołano w 1972 roku

Corocznie Akademia przyznaje nagrody w siedmiu kategoriach, dla studentów szkół ze Stanów Zjednoczonych: film animowany, film dokumentalny, film fabularny i alternatywny; oraz dla młodych filmowców spoza USA: zagraniczny film fabularny, zagraniczny film dokumentalny i zagraniczny film animowany.

Zwycięzcy mogą ubiegać się o nominację do Oscara

W tym roku do konkursu zgłoszono 1749 filmów z 286 amerykańskich uczelni i 95 zagranicznych, z czego do półfinału zakwalifikowało się zaledwie 5 proc. z nich, czyli około 80 produkcji.

Zdjęcia z Gali rozdania Studenckich Oscarów znajdują się TUTAJ .

"Lokatorki" z Łodzi
 
Film dyplomowy Klary Kochańskiej opowiada o Justynie , samotnej trzydziestoparolatce (w tej roli Julia Kijowska), która mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka. Tak poznaje drugą lokatorkę (Beata Fudalej).

Film został już doceniony na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Grand Prix oraz na Global Chinese Universities Student Film and TV Festival, skąd wrócił z nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego. Ostatnio film prezentowany był podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w ramach programu Future Frames. W lipcu film otrzymał Grand Jury Prize na FIRST International Film Festival w Chinach.


Julia Kijowska i Klara Kochańska na planie "Lokatorek". Fot. Szkoła Filmowa w Łodzi.

Oscarowy film z Polką w roli głównej

- Wcieliłam się w postać Beaty - Żydówki, która przeżyła obóz w Oświęcimiu - wyjaśnia Beata Poźniak, która zagrała główną rolę w "All These Voices" - Jej ciało przetrwało, ale dusza gdzieś uleciała. To było dla mnie tym bardziej ciekawe doświadczenie, bo przy tej okazji po latach powróciłam do aktorsko-teatralnych ćwiczeń Jerzego Grotowskiego - tak o swojej głównej roli mówiła serwisowi sfp.org.pl  Beata Poźniak.

Reżyserem i współscenarzystą (wraz z Martinem Horvatem) krótkiego metrażu "All These Voices” jest David Henry Gerson. Oprócz Beaty Poźniak z filmie zagrali również: Polka - Katarzyna Kowalczyk, Kristof Konrad i Harrison Thomas.
Tomasz Sztuka
Amerykańska Akademia Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  23.09.2016
Zobacz również
fot. Szkoła Filmowa w Łodzi
Gdynia Dzieciom: Od pokazów do warsztatów
Jerzy Skolimowski nagrodzony w Chinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll