PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Najnowszy film Andrzeja Wajdy został owacyjnie przyjęty podczas premiery na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. "Hollywood Reporter" napisał w pochlebnej recenzji, że "Powidoki" to "kierowany osobistym poczuciem tożsamości list miłosny od jednego polskiego artysty-dysydenta do drugiego" - od Wajdy do Strzemińskiego.
- To jego najmocniejszy, najbardziej gniewny film od lat” – powiedział Piers Handling, dyrektor festiwalu w Toronto, zapowiadając światową premierę „Powidoków” Andrzeja Wajdy. Film jest historią ostatnich lat życia jednego z największych polskich malarzy XX wieku Władysława Strzemińskiego, granego przez Bogusława Lindę. To przede wszystkim opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.

W opinii Stephena Daltona z "Hollywood Reporter" film Wajdy to - Kierowany osobistym poczuciem tożsamości list miłosny od jednego polskiego artysty-dysydenta do drugiego.

Dziennikarz poświęca sporo uwagi postaci Władysława Strzemińskiego, chwaląc grę Bogusława Lindy, odnosi się również do kontekstu historycznego: - Mistrz polskiego kina Andrzej Wajda powraca z kolejnym gorzkim epizodem z brutalnej historii swojej ojczyzny. (...) Elegancko zmontowane, jak wszystkie dzieła Wajdy: pięknie oświetlone, wysublimowane reżysersko i świetnie sfilmowane przez nominowanego do Oscara Pawła Edelmana. Stephen Dalton podkreśla, że: - ostatnie dzieła Wajdy są bardziej prozą, niż poezją - dziennikarz sugeruje, że nazwisko polskiego reżysera ciągle przyciąga i pomoże w festiwalowej promocji "Powidoków" i ich światowej dystrybucji.

"Hollywood Reporter" zauważa również, że w warstwie muzycznej pojawia się trzeci artysta-dysydent: - Decyzja o zilustrowaniu filmu późną muzyką Andrzeja Panufnika jest również inspirująca. Panufnik był modernistycznym kompozytorem, który uciekł z Polski ze względu na duszną atmosferę socrealizmu, która zniszczyła Strzemińskiego.

Cała recenzja "Hollywood Reporter" znajduje się TUTAJ .Na każdym z trzech pokazów filmu podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto sale kinowe wypełnione były do ostatniego miejsca. Film został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.

Na pokazie premierowym obecny był Bogusław Linda

Aktor wcielający się w postać głównego bohatera wziął udział w dyskusji z publicznością po projekcji. Zwracał uwagę na konieczność pokonywania fizycznych ograniczeń granej postaci. - Strzemiński nie miał jednej ręki i nogi, a potrafił wejść na Śnieżkę ze swoimi studentami. Co to jest za psychiczna siła woli! - mówił w jednym z wywiadów, Bogusław Linda. - Przeszedł przez tyle i wiedział, że się nie załamie przy żadnym rządzie ani cenzurze. On walczył z samym sobą o wiele bardziej niż z tym, co na zewnątrz.


Bogusław Linda i Mariusz Bonaszewski. Fot. Anna Włoch/Akson Studio.

Pokaz specjalny na Festiwalu Filmowym w Gdyni

"Powidoki" będą mieć specjalny pokaz podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni już 22 września. Natomiast do kin w całej Polsce film Wajdy wejdzie 13 stycznia 2017 roku.

W obsadzie znaleźli się również: Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz, Krzysztof Pieczyński,  Szymon Bobrowski, Aleksandra Justa i inni. Producentem filmu jest Michał Kwieciński i Akson Studio.


Bronisława Zamachowska w roli córki Władysława Strzemińskiego. Fot. Anna Włoch/Akson Studio.
TS
Hollywood Reproter / Akson Studio
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2016
Zobacz również
fot. Anna Włoch/Akson Studio.
Wszyscy, którzy nie czują grawitacji, właśnie tam spadają
Camerimage: Rusza program konsultacyjny Talent Demo 2016
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll