PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
8 września 2016 roku rozpoczyna się jedna z najważniejszych imprez filmowych na świeci 41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto. Światowe premiery będą tam miały: "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego, której zwiastun prezentujemy poniżej, "Powidoki" Andrzeja Wajdy, "Romantik" Mateusza Rakowicza oraz polskie koprodukcje "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noëlle, "Clair Obscur" Yeşim Ustaoğlu i krótkometrażowy "Small fry" Evy Michon.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto jest uważany za najważniejszy festiwal filmowy w Ameryce Północnej, miejsce, gdzie dokonywana jest pierwsza selekcja filmów pretendujących później do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kanadyjski festiwal istnieje od 1976 roku.

Na Festiwalu w Toronto zostanie w tym roku pokazanych aż sześć polskich oraz koprodukowanych przez Polskę filmów. Dla każdego z filmów będzie to premiera światowa. W Toronto zostaną pokazane najnowsze filmy: Andrzeja Wajdy "Powidoki", Ryszarda Bugajskiego "Zaćma", krótkometrażowy film Studia Munka-SFP "Romantik" Mateusza Rakowicza; dwie duże polskie koprodukcje: "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noëlle i "Clair Obscur" Yeşim Ustaoğlu. Na TIFF zostanie pokazany również koprodukowany przez łódzki Opus Film krótkometrażowy film "Small fry" Evy Michon z Robertem Gonerą w jednej z głównych ról.W ramach sekcji Contemporary World Cinema pokazana zostanie "Zaćma", najnowszy film w reżyserii Ryszarda Bugajskiego oraz dwie koprodukcje z polskim udziałem: "Maria Skłodowska-Curie" w reżyserii Marie Noëlle z Karoliną Gruszką w roli tytułowej i "Clair Obscure" w reżyserii Yeşim Ustaoğlu.


Karolina Gruszka w roli tytułowej w filmie "Maria Skłodowska-Curie". Fot. mat. prasowe.

Film Ryszarda Bugajskiego "Zaćma" skupia się na mało znanym epizodzie z życia stalinowskiej zbrodniarki – pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa, Julii Brystygierowej, zwanej "Krwawą Luną". W początkach lat 60., kiedy Brystygierowa nie pracowała już w UB, pojawiła się w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach pod Warszawą. W ośrodku przebywał wtedy Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, z którym była zbrodniarka za wszelką cenę chciała się spotkać.

W rolę głównej bohaterki wcieliła się Maria Mamona. Na ekranie partnerują jej m.in. Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Bartosz Porczyk i Marek Kalita.


Bartosz Porczyk w filmie "Zaćma". Fot. Jacek Drygała/RB Film.

41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto potrwa do 18 września.
Tomasz Sztuka
Informacja własna/TIFF
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2016
Zobacz również
fot. Jacek Drygała/RB Film.
Znamy pełną obsadę "Reakcji łańcuchowej"
Przyszłość jest dziś - startuje Festiwal Okiem Młodych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll