PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jednym z pokazów specjalnych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie projekcja filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego, która odbędzie się 21 września 2016 roku. Długo oczekiwany film wejdzie na ekrany polskich kin już 9 września.
Pokaz filmu "Smoleńsk" odbędzie się w ramach Festiwalu w Gdyni w Multikinie, 21 września 2016 roku o g. 17:00.

- Decyzję o specjalnym, pozakonkursowym pokazie "Smoleńska" Antoniego Krauzego podjąłem z pełnym przekonaniem kilka tygodni temu, kiedy okazało się, że gotowy film będzie miał premierę 9 września – mówi Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. – Nie ma w polskiej historii ostatniego półwiecza wydarzenia równie traumatycznego, jak katastrofa smoleńska. Dlatego też uważam, że pierwszy film fabularny podejmujący się jej przedstawienia powinien zostać pokazany w ramach najważniejszego polskiego festiwalu. Kino polskie mówiło do tej pory o Smoleńsku w sposób metaforyczny, nie wprost: filmy takie jak "Prosto z nieba" Piotra Matwiejczyka czy "Onirica. Psie Pole" Lecha Majewskiego stanowiły pierwsze próby dotknięcia tego arcytrudnego tematu. Kolejną artystyczną próbę podejmuje na naszych oczach ceniony reżyser Antoni Krauze. Warto o niej w Gdyni porozmawiać. Spotkanie po projekcji poprowadzi Łukasz Adamski ("W Sieci"), krytyk ceniony za niezależność i odwagę swych sądów. Mam nadzieję, że Festiwal Filmowy w Gdyni pomoże nam wszystkim w prowadzeniu rzeczowej rozmowy na temat, który wciąż jeszcze stanowi wyzwanie dla Polaków jako demokratycznej wspólnoty obywateli - dodaje Oleszczyk.


Beata Fido w filmie "Smoleńsk". Fot. Jacek Piotrowski/Kino Świat.

Tragedia, która wywołała ogromne poruszenie 

Antoni Krauze, twórca wielokrotnie nagrodzonego dramatu historycznego „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, odsłania kulisy tragedii, która wstrząsnęła całą Polską. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc.

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie.

Główną bohaterką filmu jest Nina (Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej. Kobieta próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy.- Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy – mówi reżyser Antoni Krauze.

Producentem filmu jest Maciej Pawlicki (Picaresque). Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Film wchodzi na ekrany kin 9 września 2016 roku.


"Smoleńsk". Fot. Jacek Piotrowski/Kino Świat.
TS
Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2016
Zobacz również
fot. Jacek Piotrowski/Kino Świat.
Koniec zdjęć do "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak
Jest zwiastun "Królewicza Olch" w reż. Kuby Czekaja!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll