PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pogrzeb Janusza Chodnikiewicza, reżysera filmów dokumentalnych, scenarzysty i producenta, członka-założyciela i wiceprezesa honorowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, odbył się 5 czerwca 2020. Janusz Chodnikiewicz zmarł 29 maja 2020 roku w Warszawie. Miał 84 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Babicach. Wzięli w nich udział najbliżsi reżysera. Mszę celebrował duszpasterz Andrzej Luter.

fot. Borys Skrzyński/SFP 

Jacek Bromski, prezes SFP w liście pożegnalnym napisał:

"Z wielkim smutkiem żegnamy dzisiaj Janusza Chodnikiewicza, wybitnego reżysera dokumentalistę, laureata nagród w Krakowie, Lipsku, Mediolanie i Wersalu, znakomitego producenta filmowego, działacza społecznego, wieloletniego dyrektora Wytwórni Filmowej „Czołówka”, Wiceprezesa Honorowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Był jedną z najbardziej zasłużonych postaci polskiej powojennej kinematografii, członkiem-założycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, współzałożycielem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, członkiem Komitetu Kinematografii.

Przez ponad pół wieku był związany z Wytwórnią Filmową „Czołówka”. Początkowo jako redaktor, później jako reżyser i wreszcie jako wieloletni dyrektor. W tej ostatniej funkcji – aktywnego producenta – odnalazł się chyba najlepiej. Zaprosił do współpracy doświadczonych reżyserów, m.in. Andrzeja Trzosa-Rastawickiego i Antoniego Krauzego.

Zmieniając charakter „Czołówki” zaczął także wspierać początkujących filmowców: Marię Sadowską, Grzegorza Packa czy Adriana Panka. Otworzył również wytwórnię na świat. Efektem tej międzynarodowej współpracy był m.in. holenderski „Charakter”, nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Przez wiele lat z oddaniem pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Sekcji Filmu Dokumentalnego i Wiceprezesa Zarządu Głównego SFP. Doskonale rozumiał, że produkcja filmów jest jednym z najkosztowniejszych i najbardziej skomplikowanych przejawów działalności artystycznej. Dlatego w pełni angażował się w działania Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które prowadziły do stworzenia stabilnych fundamentów polskiej kinematografii, zarówno w wymiarze finansowym, jak i prawnym.

Żegnamy dzisiaj szlachetnego Człowieka i dobrego Kolegę".

***

Janusz Chodnikiewicz urodził się 1 maja 1936 r. w Ołyce, na kresach wschodnich II RP. Filmem zainteresował się będąc uczniem radomskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego. W latach 1953-1957 studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Założył tam jeden z pierwszych w Polsce Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Był jednym z założycieli Polskiej Federacji DKF-ów i wiceprezesem jej Rady w pierwszej kadencji. Z ramienia Federacji zasiadał w Filmowej Radzie Repertuarowej, która w latach 1956-1981 kształtowała świetny repertuar polskich kin.

- Poprzez DKF-y trafiłem w 1958 r. do „Czołówki”, gdzie szybko i niespodziewanie awansowałem z kierownika archiwum na realizatora Wojskowego Magazynu Filmowego „Radar” - mówi Chodnikiewicz. W 1961 r. zaczął realizować filmy dokumentalne. Nakręcił dokumenty o tematyce wojskowej, zarówno historyczne - np. oparty na pamiętniku proboszcza z Wrocławia Paula Peikerta, zmontowany z unikatowych niemieckich archiwaliów „Wyrok na miasto”, w którym przypomniał walki o miasto na przełomie 1944 i 1945 r., czy „Berlinerstrasse”. 1 maja 1945 - jak i współczesne, m.in. rozpowszechniany w pięciuset (!) kopiach, w tym kilku na taśmie 70 mm, „Żołnierski trud” oraz „Żołnierskie dni”, oba operujące obrazem bez komentarza. Chodnikiewicz podkreśla, że poruszał również cywilne tematy. Dla TVP zrealizował film o Bolesławie Chrobrym „Dux Polonorum – Niemcza 1017 rok”. W „Smakowaniu miodu” ukazał gorzkie aspekty podejmowania przez naszych rodaków, w czasach PRL, pracy za granicą. W filmach „Za Niemca idzie?” i „Kto ty jesteś?” przybliżył międzyludzkie relacje polsko-niemieckie. Jego twórczość nagradzano na festiwalach w Krakowie, Lipsku, Mediolanie i Wersalu.
Od 1987 do 1991 r. Chodnikiewicz był członkiem Komitetu Kinematografii. W 1992 r. został pierwszym cywilnym i pierwszym wyłonionym z konkursu dyrektorem „Czołówki”, którą przeobraził w cywilne studio filmów dokumentalnych i fabularnych. Będąc odtąd producentem filmowym zaprosił do współpracy doświadczonych reżyserów, m.in. Andrzeja Trzosa-Rastawickiego i Antoniego Krauzego, ale pomagał też początkującym, np. Grzegorzowi Packowi, Adrianowi Pankowi, Marii Sadowskiej.

- Dzięki intuicji producenckiej i uporowi Janusza Chodnikiewicza, a także zaufaniu, które mi okazał, powstał mój debiut fabularny „Środa czwartek rano” - mówi Pacek. Obraz zdobył Wielkiego Jantara na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, 2007. Za dyrekcji Chodnikiewicza „Czołówka” współpracowała ponadto z partnerami zagranicznymi. Jednym z owoców tej współpracy był holenderski film fabularny „Charakter” w reżyserii Mike'a Van Diema, nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, 1988.

W Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Janusz Chodnikiewicz pełnił rozliczne funkcje, m.in. wiceprzewodniczącego Sekcji Filmu Dokumentalnego, wiceprezesa Zarządu Głównego. Dzięki staraniom Chodnikiewicza i Krystyny Krupskiej-Wysockiej Stowarzyszenie uzyskało w 1995 r. licencję na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi, co jeszcze bardziej wzmocniło pozycję SFP.

W 2012 roku Janusz Chodnikiewicz, wiceprezes honorowy SFP, otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.06.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Forum Dokumentu i Animacji online. 6 czerwca, 11:00
Wyniki pierwszego etapu FilmHack
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll