PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto swoje światowe premiery będzie miało aż sześć polskich i współprodukowanych przez Polskę filmów. Będą to "Powidoki" Andrzeja Wajdy, "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego, "Romantik" Mateusza Rakowicza oraz polskie koprodukcje "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noëlle, "Clair Obscur" Yeşim Ustaoğlu i krótkometrażowy "Small fry" Evy Michon. Festiwal w Toronto to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto istnieje od 1976 roku. Jest uważany za pierwszy i najważniejszy festiwal filmowy w Ameryce Północnej. Na tegorocznej 41. edycji kanadyjskiej imprezy zostanie pokazanych aż pięć polskich oraz koprodukowanych przez Polskę filmów. Dla wszystkich tytułów będą to premiery światowe. W Toronto zostaną pokazane najnowsze filmy Andrzeja Wajdy "Powidoki", Ryszarda Bugajskiego "Zaćma", krótkometrażowy film Studia Munka-SFP "Romantik" Mateusza Rakowicza oraz dwie duże polskie koprodukcje: "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noëlle z Karoliną Gruszką w roli tytułowej i "Clair Obscur" Yeşim Ustaoğlu. Na TIFF zostanie pokazany również koprodukowany przez Opus Film krótkometrażowy film "Small fry" Evy Michon.


Bogusław Linda w filmie "Powidoki". Fot. Anna Włoch/Akson Studio.

"Powidoki", najnowszy film w reżyserii Andrzeja Wajdy, zostanie pokazany w prestiżowej sekcji Masters obok produkcji takich reżyserów jak m.in. Wim Wenders, Cristian Mungiu, Carlos Saura, Pedro Almodovar, Kim Ki Duk czy Bracia Dardenne. Pokaz filmu na festiwalu w Toronto będzie jego światową premierą.

Bohaterem filmu "Powidoki" jest Władysław Strzemiński, wybitny malarz , który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. To film o tym jak socjalistyczna władza zniszczyła charyzmatycznego, niepokornego człowieka.

W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. W filmie Andrzeja Wajdy wystąpili także m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio.

Na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni "Powidoki" będą miały swój pokaz specjalny. Film wejdzie na ekrany polskich kin 3 marca 2017 roku.
 
Trzy nowe polskie produkcje w sekcji Contemporary World Cinema

W ramach sekcji Contemporary World Cinema widzowie festiwalu w Toronto zobaczą nowy film Ryszarda Bugajskiego "Zaćma" oraz dwie koprodukcje z polskim udziałem: "Maria Skłodowska-Curie" w reżyserii Marie Noëlle  i "Clair Obscure" w reżyserii Yeşim Ustaoğlu.

Pełna lista filmów, które zakwalifikowały się do sekcji Contemporary World Cinema znajduje się TUTAJ. 


Bartosz Porczyk i Maria Mamona w filmie "Zaćma". Fot. Jacek Drygała/RB Film.

Film "Zaćma" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego pokazuje mało znany epizod z życia stalinowskiej zbrodniarki – pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa, Julii Brystygierowej. Znana z sadystycznych metod przesłuchań stalinowska zbrodniarka zwana była "Krwawą Luną". W początkach lat 60., kiedy Brystygierowa nie pracowała już w UB, pojawiła się w Laskach pod Warszawą. W Zakładzie dla Ociemniałych często bywał Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, z którym kobieta za wszelką cenę chce się spotkać. Uwięzienie Wyszyńskiego w latach 1953-1956 nadzorowała właśnie Brystygierowa.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Ryszard Bugajski. Zdjęcia do filmu zrealizował Arkadiusz Tomiak. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Maria Mamona. Na ekranie partnerują jej m.in. Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita i Bartosz Porczyk.



Producentem "Zaćmy" jest RB Film, a polskim dystrybutorem Kino Świat. Pokaz filmu na festiwalu w Toronto będzie jego światową premierą. Film bierze udział w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wejdzie na ekrany polskich kin 21 października 2016 roku.


Fotos z filmu "Maria Skłodowska-Curie". Fot. Witold Baczyk.

"Maria Skłodowska-Curie" to historia jednej z największych uczonych wszech czasów. Młoda Polka opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. Tam poznaje przyszłego męża Piotra Curie. Film z Karoliną Gruszką w roli głównej to także niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

Na ekranie widzowie zobaczą m.in.: Izabelę Kunę w roli siostry Marii - Bronisławy, Piotra Głowackiego jako Albert Einstein oraz Daniela Olbrychskiego jako Emila Amagata – zagorzałego przeciwnika noblistki. Męża Marii zagrał Charles Berling znany m.in. z głównej roli w nominowanym do Oscara francuskim filmie "Śmieszność".
 
"Maria Skłodowska-Curie" jest koprodukcją polsko-niemiecko-francuską

Producentem filmu jest Pokromski Studio a koproducentami P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Zdjęcia do filmu były realizowane w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie. Autorami scenariusza filmu są Marie Noëlle i Andrea Stoll. Zdjęcia zrealizował Michał Englert. Autorem charakteryzacji jest Waldemar Pokromski.

Uroczysta premiera filmu w Toronto odbędzie się 9 września 2016 roku. Swoją obecność na TIFF potwierdziła już odtwórczyni głównej roli – Karolina Gruszka. Pokaz będzie światową premierą filmu. Światowym dystrybutorem "Marii Skłodowskiej-Curie" jest Films Boutique. Na polskie ekrany film trafi w lutym 2017 roku, a wprowadzi go Kino Świat.


"Clair Obscur". Fot. materiały prasowe.

"Clair Obscur" to turecko-niemiecko-polsko-francuska koprodukcja w reżyserii Yeşim Ustaoğlu. Film jest wstrząsającym dramatem psychologicznym o spotkaniu dwóch Turczynek pochodzących z różnych światów. Charyzmatyczna, żyjąca w pozornie udanym małżeństwie Chehnaz pracuje jako psychiatra w odległym nadmorskim miasteczku. Pod jej opiekę w stanie szoku trafia młodziutka Elmas, siłą wydana przez ojca za mąż za dalekiego krewnego. Chehnaz rozpoczyna trudną terapię, żeby dotrzeć do dziewczyny, która zostaje oskarżona o zabójstwo swojego męża i despotycznej teściowej, jednak nic nie pamięta z feralnej nocy. To spotkanie zmieni życie obu kobiet.

Reżyserką i autorką scenariusza jest Yeşim Ustaoğlu. Film zmontowała Agnieszka Glińska a muzykę stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Polskimi koproducentkami filmu są Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja (Aeroplan Film). Pokaz na festiwalu w Toronto będzie jego światową premierą.


Robert Więckiewicz i Justyna Wasilewska w filmie "Romantik". Fot. Studio Munka-SFP.
 
"Romantik" Mateusza Rakowicza zakwalifikował się do sekcji Short Cuts. To krótka historia utrzymana w tragikomicznej tonacji o tym, że nie panujemy nad swoim losem, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że osiągnęliśmy pełnię szczęścia.

Czterdziestokilkuletni Stanisław zabiera swoją ukochaną Zosię w tajemniczą i romantyczną podróż. Pragnie jej się oświadczyć w mieście miłości. Nie spodziewa się, że najbliższa noc stanie się koszmarem jego życia, a drobiazgowo zaplanowana podróż okaże się daleka od wyobrażeń czy oczekiwań.

W rolę Stanisława wcielił się Robert Więckiewicz, z kolei Zosię zagrała Justyna Wasilewska. Autorem zdjęć do filmu, które zrealizowano jesienią 2015 roku w Paryżu, jest Jakub Czerwiński. Pokaz w na TIFF będzie premierą międzynarodową produkcji, która powstała w ramach drugiej edycji projektu Studia Munka i L.e. G.R.E.C – "Warszawa-Paryż". Film Mateusza Rakowicza może w Toronto ubiegać się o nagrodę Short Cuts Award dla najlepszego filmu sekcji.



"Romantik" w Polsce doceniło już jury 35. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", przyznając Jantara 2016 dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Rakowicza nagrodzono za talent narracyjny, poczucie humoru i lekkość w opowiadaniu historii. Film zakwalifikował się także do Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.



O nagrodę sekcji Short Cuts będzie mógł się ubiegać także film Evy Michon "Small Fry", którego jednym z producentów jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film. Powstały w koprodukcji z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi film opowiada o amerykańskiej nastolatce, która pragnąc zbudować więź ze swoim ojcem odwiedza go w Polsce. W roli ojca występuje Robert Gonera. Film na festiwalu w Toronto także będzie mieć swoją premierę.

41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TIFF w Toronto odbędzie się w dniach 8-18 września 2016 roku.

TS
PISF/MFF Toronto
Ostatnia aktualizacja:  17.08.2016
Zobacz również
fot. mat. prasowe.
41. FFG: In Memoriam - Kieślowski i Żuławski
"Hycel" i "Dwa światy" z nagrodą w Stanach Zjednoczonych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll