PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
21 kwietnia 2016 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wręczył 92 stypendia laureatom XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”.
W ramach Programu Stypendialnego "Młoda Polska", przeznaczonego dla młodych artystów (do 35 roku życia) wykazujących się wybitnymi osiągnięciami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach (film, fotografia, muzyka, sztuki wizualne, literatura, taniec, teatr) w 2015 roku złożono 726 wniosków o stypendium na 2016 rok. Przyznano 92 stypendia.

Łączna wartość przyznanych stypendiów wyniosła 3 750 000 zł. (słownie: trzy miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych). Stypendium ma umożliwić laureatom dokonanie znaczącego postępu w ich karierze artystycznej. Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej.

Wśród ubiegających się o stypendium w ramach XIII edycji Programu znaleźli się twórcy, którzy - pomimo młodego wieku – mogą pochwalić się znaczącym dorobkiem artystycznym, np. reżyser filmowy Michał Szcześniak - twórca nagradzanego "Punktu wyjścia", zrealizowanego w Studiu Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Otrzymał on pieniądze na realizację pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Film o rodzinie”.

Stypendia zostały przyznane w następujących kategoriach: film – 7 stypendiów, fotografia – 2, literatura – 2, muzyka – 59, taniec – 1, teatr – 6, sztuki wizualne – 15.

Z twórców filmowych stypendia otrzymali również: Marcin Banasiak na studia operatorskie w American Film Institute Conservatory Los Angeles, Matijos Gebreselassie na zakup sprzętu i realizację filmu animowanego pt. „The Roots”, Monika Kuczyniecka na wyposażenie pracowni filmu animowanego i realizację projektu z udziałem dzieci, Anita Kwiatkowska-Naqvi na zakup sprzętu do animacji filmowej, Jakub Michnikowski na zakończenie prac nad filmem fabularnym oraz dokumentację do filmów krótkometrażowych, Jakub Wroński na realizację filmu animowanego oraz zakup sprzętu.

W ramach kategorii Sztuki Wizualne stypendia przyznano: Julii Bui Ngoc na realizację filmu krótkometrażowego „Świtezianka" z serii „Ballady i Romanse”, Łukaszowi Izertowi i Jakubowi Mazurkiewiczowi na wyposażenie pracowni filmowych technik animacyjnych i papierowych.

Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

AK
Narodowe Centrum Kultury
Ostatnia aktualizacja:  21.04.2016
Zobacz również
fot. Danuta Matloch/MKiDN
Premiera DVD i spotkanie z Bogdanem Dziworskim
Polański, Kieślowski i Wajda najpopularniejsi na świecie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll