PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  22.09.2015
W stołecznym kinie Rejs odbyła się konferencja poświęcona rozpoczynającemu się wydarzeniu. W konferencji udział wzięli - główny organizator Sławomir Idziak, producentka plenerów Magdalena Goszczyńska, reżyser filmowy Bodo Kox i Dyrektor Kreatywny Stowarzyszenia Wiosna Jakub Marczyński.
Od 26 września do 5 października 2015 roku w krakowskich Przegorzałach odbywać się będzie jubileuszowa edycja organizowanych przez Sławomira Idziaka interdyscyplinarnych warsztatów audiowizualnych. Wykładowcami i opiekunami grup twórczych będą wybitni filmowcy, wśród nich światowej sławy aktorka i debiutująca reżyserka - Natalie Portman.

- Uczestnicy Plenerów Film Spring Open praktycznie uczą się tego, co czeka nas w przyszłości - mówi Sławomir Idziak, przedstawiając ideę warsztatów, które organizuje od 10 lat. - Wychodząc naprzeciw dynamicznie postępującym zmianom w branży audiowizualnej, pomagamy młodym twórcom z całego świata zdobywać umiejętności praktyczne i najnowszą wiedzę teoretyczną. Kształcimy nowe pokolenia filmowców, zgodnie z zasadą "nauka poprzez pracę" - dodaje. Na czas Plenerów w krakowskim Przegorzałach powstaje profesjonalna infrastruktura techniczna. Uczestnicy mają do dyspozycji magazyn sprzętu zdjęciowego i oświetleniowego, punkt doradztwa technicznego , pomoc w oświetleniu planów, montażownię na kilkanaście stacji roboczych z regularną opieką post-produkcyjną i programistyczną oraz dwie sale wykładowo-projekcyjne, także z możliwością projekcji 3D.

Dwa lata temu, cyklem dyskusji i wykładów podczas Plenerów, zapowiedziano nowy model produkcji filmowej. Dziś pierwsze w Polsce studio filmowe na kołach staje się rzeczywistością i zostanie zaprezentowane podczas tegorocznych warsztatów. - Chcąc pracować z sukcesem w tej trudnej branży musimy już teraz myśleć o tym, czego jeszcze nie ma. W fabryce Solaris trwa budowa Cinebusa, który będzie służył zarówno edukacji jak i produkowaniu filmów. Zależy nam, aby stał się wizytówką polskiej branży filmowej - mówi Sławomir Idziak. W Cinebusie będzie stworzona aktywna przestrzeń edukacyjna. Studio służące do kręcenia filmów, projekcji, montażu na planie czy cyfrowej postprodukcji - tworzenia animacji i efektów specjalnych. "Sercem" Mobilnego Centrum będzie namiot umiejscowiony przy lewej burcie autobusu, służący jako sala projekcyjna, wykładowa, ale także prezentacyjna i eventowa. W przyszłości namiot będzie również pełnił funkcję studia z greenscreenem.

Według modelu produkcji zaproponowanego przez Sławomira Idziaka pracowała już Natalie Portman. Doświadczeniem zdobytym w pracy na planie swojego debiutu reżyserskiego "A Tale of Love and Darkness" podzieli się w Krakowie podczas spotkania w formie Q&A, które poprowadzi Ewa Puszczyńska.

Wykładowcami i opiekunami grup twórczych Plenerów są najwybitniejsi specjaliści w swoich dziedzinach. Uczestnicy tegorocznych warsztatów spotkają się m.in. z twórcami filmu "Body/Ciało" - reżyserką Małgorzatą Szumowską i operatorem Michałem Englertem, reżyserem filmu "Czerwony Pająk" - Marcinem Koszałką, czy autorem filmu "Intruz" Magnusem von Hornem.

Podczas jubileuszowej edycji Plenerów pracować będą dwie nowe grupy twórcze - Grupa Previsów Filmów Fabularnych pod opieką Bodo Koxa i Grupa Scenariuszy, którą koordynować będą Marcin Lech i Krzysztof Rak, scenarzysta nagradzanego filmu "Bogowie". Ekipy pracujące w Grupie Filmów Reklamowych, będą realizować spoty promujące akcję Szlachetna Paczka.

Serwis sfp.org.pljest Patronem Medialnym Plenerów Film Spring Open.
Paweł Zwoliński
FSO
Ostatnia aktualizacja:  22.09.2015
Zobacz również
"11 minut" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara!
"Letnie przesilenie" na otwarcie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll