PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
8 maja 2015 roku zakończyła się w Trzeboniu (Czechy) trzecia edycja Visegrad Animation Forum (VAF)- największego spotkania twórców, producentów i dystrybutorów animacji z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Bogaty program tegorocznej edycji oraz wysoki poziom projektów spotkał się z dużym zainteresowaniem zaproszonych gości i uczestników.
W tegorocznej edycji został pobity rekord ilości projektów zgłoszonych do konkursów pitchingów filmów krótkometrażowych- napłynęło 44 zgłoszenia, jak i do serii telewizyjnych – 18 projektów.

Jury konkursowe złożone z przedstawicieli telewizji z Czech, Litwy, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier i Estonii, podjęło trudną decyzję komu przyznać główną nagrodę w kategorii Serii TV. Polskę reprezentował projekt „Bubblebit and Miau” w reżyserii Davida Touška, produkowany przez gdańskie studio G-S. Zwycięskim projektem, który otrzyma opiekę mentorską czeskiej telewizji i darmowy wstęp na Cartoon Forum, okazał się „Kitchen story” w reżyserii Vojtěcha Domlátila z Czech. Wyróżniono również „How the World Began?” węgierskiego reżysera Ivána Tamása za innowacyjność strony graficznej.

  Konkurs projektów filmów krótkometrażowych poprzedziło case study filmu "Doradcy Króla Hydropsa" w reż. Natalii Brożyńśkiej, zeszłorocznego zwycięzcy w tej kategorii. Podczas prezentacji Anna Mroczek, jedna z producentek ze studia WJTeam opowiadała o postępach w realizacji projektu i zaprezentowała efekty dotychczasowej pracy.

W konkursie projektów filmów krótkometrażowych przyznano dwa wyróżnienia dla „Egg” duńskiej reżyserki Mariny Scarpelli i dla „Superbia” w reż. Lucy Tóth z Węgier. Laureatkami konkursu zostały reżyserki z Węgier Zsuzsann Kreif i Éva Katinka Bognárs z projektem „Operation Burning Corset”.

Trzecia edycja VAF została poszerzona o pozakonkursową prezentację serii, które są obecnie na etapie produkcji - takich jak „Kacperiada” ze studia Human Ark, czy „Basia” ze studia G-S.


fot. VAF.

Jak co roku nie zabrakło spotkań z ekspertami, wykładów i warsztatów dotyczących prezentacji, poszukiwania partnerów i możliwości finansowania projektów. Partnerem wydarzenia stało się Cartoon Forum - jedno z najważniejszych na świecie spotkań producentów i dystrybutorów animacji. Ważną częścią programu był okrągły stół z udziałem producentów i przedstawicieli telewizji, który dotyczył możliwości współpracy przy produkcji serii animowanych.

Visegrad Animation Forum (VAF) to platforma współpracy pomiędzy producentami animacji z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, dająca możliwość prezentacji najlepszych projektów i znalezienia partnerów do ich produkcji. Zarówno w dziedzinie animowanych filmów krótkometrażowych, jak i seriali telewizyjnych, VAF daje okazję do spotkań z autorami, producentami, nadawcami, dystrybutorami z Europy Środkowej i Wschodniej i ekspertami zarówno z tej części kontynentu, jak i z Francji, Niemiec, czy z Wielkiej Brytanii.

VAF został stworzony przez Association of Czech Animation Film (ASAF), który reprezentuje czeskich producentów i ich studia. Tegoroczna edycja została zorganizowana we współpracy ze stowarzyszeniami z Polski (Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji), Słowacji (APAF), Słowenii (DSAF) i węgierskiego Uniwersytetu Moholy-Nagy University of Art and Design.

Polski udział w Visegrad Animation Forum nie odbyłby się bez wsparcia finansowego i pomocy partnerów.


AK
VAF
Ostatnia aktualizacja:  21.05.2015
Zobacz również
fot. VAF
Maciej Pieprzyca: Chcę się zakochać w nowej historii
Jan Prochyra nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll