PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
To właśnie w Konkursie Głównym możemy zobaczyć najnowsze, krótkometrażowe produkcje zrealizowane przez polskich twórców. Zwycięzca zdobyła Grand Prix festiwalu, czyli Złotego Łucznika.
Dzisiejszego dnia, tj. 6 lipca, ruszyły projekcje filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego, który ma na celu ukazać oryginalność młodego polskiego kina. - To filmy z pazurem, doskonale wyreżyserowane, zagrane. Młodzi reżyserzy nie boją się podejmowania trudnych tematów, ale jednocześnie robią w to w sposób atrakcyjny dla widza. Jak zwykle silny nurt naszego Konkursu stanowią animacje. Znakomite filmy reżyserów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, z ASP z Krakowa i od niezależnych producentów zapadają w pamięć perfekcją wykonania i oryginalną kreską – podkreśla Anna Wróblewska, dyrektor festiwalu.

  W Konkursie Głównym możemy zobaczyć najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców – głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Jury przyzna nagrodę główną – Złotego Łucznika dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Złotego Łucznika - Grand Prix Konkursu Głównego w wysokości 6.000 złotych ufundował Prezydent Miasta Radomia. Nagroda Specjalna organizacji branżowych to 2.000 złotych. Z kolei laureat Wyróżnienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu za najlepszy film o tematyce społecznej, otrzyma nagrodę w wysokości 1.000 złotych. Filmy prezentowane w Konkursie Głównym i Konkursie Filmów Niezależnych mają także szanse otrzymania nominacji do Nagród im. Jana Machulskiego. Finał konkursu odbędzie się w sobotę, 8 lipca o godzinie 20:30 w kinie Helios.

W tym roku filmy ocenia Jury w składzie: Ryszard Bugajski – przewodniczący, Robert Gonera, Kinga Lewińska, Anna Mucha i Adam Palenta.


Krzysztof Kowalewski i Łukasz Simlat w filmie "Ja i mój tata" Alka Pietrzaka, fot. Studio Munka/SFP.

W Konkursie Głównym zostaną zaprezentowane 22 filmy, w tym 7 fabuł, 6 dokumentów i 9 animacji. W kategorii fabularnej zobaczymy pokazywany w Cannes „Koniec widzenia”, dyplomowy film Grzegorza Mołdy z Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz cztery filmy zrealizowane przez Studio Munka działające przy SFP – „Ja i mój tata” Alka Pietrzaka o trudnym godzeniu się z chorobą ojca, „Jerry” Romana Przylipiaka o nietuzinkowym uzdrowicielu, „Spitsbergen” Michała Szcześniaka (autora nagradzanego „Punktu wyjścia”) o wychodzeniu z traumy po śmierci bliskiej osoby czy „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, gdzie autorka opowiada o hipotetycznej wojnie, która nawiedza kraj przypominający Polskę. Warto wspomnieć, że film zdobył dwie nagrody w Cannes, a w Koszalinie Nagrodę za najlepszy film fabularny oraz laur za zdjęcia.


"Dziadek", reż. Andrzej Święch, fot. Warszawska Szkoła Filmowa.

Konkurs Główny to także najlepsze dokumenty. Wspomnijmy tutaj m.in. „Dziadka” Andrzeja Święcha (prod. Warszawska Szkoła Filmowa) - portret człowieka, który zmaga się z wyzwaniami starości z pełną determinacją, pogodą ducha i humorem, „Pięknie nam się układa” Macieja Jankowskiego (prod. Szkoła Filmowa w Łodzi) o parze pragnącej zaangażować się we wspólne zarabianie pieniędzy przez internet, „Między nami” Macieja Millera (prod. Gdyńska Szkoła Filmowa) o dwudziestolatkach, którzy przygotowują się przyjęcia potomka, co rodzi wiele pytań o ich dojrzałość, czy „Amerykański sen” Marka Skrzecza (prod. Studio Munka/SFP) o młodych zapaleńcach, którzy trenują amerykański wrestling.


"Gość", reż. Aleksander Józefczyk, fot. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

Do Konkursu Głównego zakwalifikowało się aż dziewięć animacji. „Doradcy króla Hydropsa” Natalii Brożyńskiej (prod. WJTeam), autorki „Drżących trąb” - to adaptacja opowiadania Stanisława Lema. Z kolei „Kosmos” Darii Kopiec (prod. WJTeam),  opowiada o gadającym ciele. Mięśniach, skórze, sercu, które pragną dotyku. O ciele, które chce doświadczać obecności drugiego ciała. „Pies Schroedingera” Natalii Krawczuk (prod. Szkoła Filmowa w Łodzi) to krótka historia pewnego pana, pani, ich psa i kanapy, czyli próba refleksji nad tym, jak jednocześnie proste i skomplikowane mogą być ludzkie relacje oraz czy w życiu u boku drugiej osoby możemy czuć się samotni. Fabularnie intrygujący jest również „Gość” Aleksandra Józefczyka, zrealizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Animacja opowiada o malarzu, którego nieoczekiwanie odwiedza mieszkaniec malowanego obrazu. Tytułowy gość łamie granice świata realnego i wykreowanego zmieniając perspektywę naszej percepcji.

Szczegółowe informacje o filmach zakwalifikowanych do Konkursu Głównego:
https://kameralnelato.pl/projekcje-filmowe

10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbywają się w Radomiu w dniach 2-8 lipca 2017 roku.



Albert Kiciński
Kameralne Lato
Ostatnia aktualizacja:  6.07.2017
Zobacz również
fot. WJTeam
Rozpoczyna się MFFA Animator
10. Kameralne Lato dzieciom
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll