PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
13 kwietnia 2015 roku zostały ogłoszone tytuły wszystkich polskich filmów, które zostaną pokazane w czasie 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywającego się w dniach 31 maja – 7 czerwca 2015 roku.
Polskie filmy będą brały udział w trzech konkursach: międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, międzynarodowym konkursie dokumentalnym i konkursie polskim. Odbędą się także pokazy pozakonkursowe zatytułowane „Panorama filmu polskiego”.

Film dokumentalny często opiera się na ciekawym głównym bohaterze, podobnie jest w tym roku, dokumentaliści przybliżą nam znane postacie: Adama Michnika ("Adam Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego", reż. Maria Zmarz-Koczanowicz), Elżbiety Czyżewskiej ("Aktorka", reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka), Piotra Łazarkiewicza ("(Nie)obecność", reż. Magdalena Łazarkiewicz) Jerzego Kukuczki ("Jurek", reż. Paweł Wysoczański), Andrzeja Gołoty („Endrju”, reż. Tomasz Blachnicki, Robert N. Wachowiak) oraz bohaterów nieznanych szerszemu gronu, odkrytych przez dokumentalistów. W tej grupie poznamy m.in. 11-letnią Denisę, romską dziewczynkę, niedosłyszącą, której pasją jest muzyka i układy taneczne z Bollywoodu („Królowa ciszy", reż. Agnieszka Zwiefka) oraz 16-letnią adeptkę sztuki strzyżenia, która marzy o wielkiej miłości ("Love, Love", reż. Grzegorz Zariczny). Bohaterka filmu "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej przechodzi przez proces zmiany płci, który komplikuje jej relacje rodzinne, a życiu niebieskich ptaków – parze bezdomnych z Krakowa przygląda się czułym okiem ich sąsiadka performerka Cecylia Malik („Raj na ziemi”).


Kadr z filmu "Endrju", fot. KFF.

Nie zabraknie filmów z kontekstem historycznym, rozrachunkowych, zadających pytania, jak "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz" Krzysztofa Kopczyńskiego o Humaniu, leżącym na Ukrainie miejscu pielgrzymek chasydzkich Żydów i ekspansji  nacjonalistów ukraińskich. Bogdan Dziworski, ubiegłoroczny laureat Smoka Smoków, uznany twórca filmów dokumentalnych po raz pierwszy od 25 lat pokaże swój nowy film zatytułowany „Plus minus, czyli podróże muchy na wschód” – fantasmagoryczny dziennik podróży śladami… Józefa Stalina. 

Relacjom rodzinnym przygląda się ceniony dokumentalista Tomasz Wolski w krótkiej fabule pt. „Córka” z Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Katarzyną Krzanowską. W przejmującej „Casa BlanceAleksandry Maciuszek poznajemy historię schorowanej 76-letniej Nelsy i jej syna Władimira, trzydziestoparolatka z zespołem Downa, którzy dzielą jeden pokój w zrujnowanej kamienicy w miasteczku portowym na Kubie, o samotności wśród najbliższych opowiada w typowy dla siebie, absurdalny sposób Grzegorz Jaroszuk („Jak gdyby nic”).


Kadr z filmu "Córka", fot. Studio Munka-SFP.

Silna jest reprezentacja filmów o sporcie  na tegorocznym 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Tomaszowi Blachnickiemu i Robertowi Wachowiakowi udało się podejść bliżej do ulubionego sportowca Wisławy Szymborskiej, mistrza wagi ciężkiej Andrzeja Gołoty, świetną dramaturgię osiągnął Bartosz Kowalski w „Niepowstrzymanych” poprzez zestawienie zupełnie różnych bohaterów, ich historii i relacji rodzinnych oraz dzielonej wspólnie pasji – futbolu amerykańskiego. Jak to jest być najgorszą drużyną piłki nożnej w Polsce i nie tracić ducha? Film "Biało-czerwoni z Chrząstawy" Krystiana Kamińskiego pokazuje w ciepły i pełen uroku sposób marzenia o wielkiej piłce drużyny LZS Chrząstawa, grającej na boisku porytym przez dziki, którego masażysta musiał gdzieś pójść i już nie wrócił. Piotr Bernaś, autor głośnego filmu „Paparazzi” pokaże nowy dokument "Życie motyla" o zawodniku MMA - arenie walk, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone.

Miłośników gór ucieszą na pewno dwa tytuły, wspomnieniowy "Jurek" Pawła Wysoczańskiego, o najbardziej znanym polskim himalaiście Jerzym Kukuczce oraz oczekiwany film Elizy Kubarskiej "K2. Dotknąć nieba" który pyta o cenę pasji. Trójka młodych wyrusza na K2, śladami swoich rodziców, którzy w przeszłości podjęli to wyzwanie i nigdy z wyprawy nie wrócili.

Jak zwykle w czasie Krakowskiego Festiwalu Filmowego silną pozycję stanowią filmy animowane. W konkursie filmów krótkometrażowych znajdziemy 11 animacji nakręconych przez Polaków. "Signum" mistrza Witolda Giersza, impresję na temat malarstwa naskalnego, "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego, malarskie studium wspomnień bohatera, bardzo dobry szkolny dokument „TytułMarcina Podolca z Łodzi oraz równie ciekawy film „UdomowieniSylwii Gaweł (ASP w Krakowie). Tomasz Bochniak i Sławomir Shuty w filmie "Macierz" przywołują słowiański mit stworzenia świata i opowiadają go za pomocą kompozycji kolorowych szkieł.


Kadr z filmu "Macierz", fot. KFF.

Łącznie w czasie 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowym zostanie pokazanych 60 filmów spośród 268 zgłoszonych tytułów, w tym 36 filmów dokumentalnych, 10 fabuł i 14 animacji autorstwa polskich reżyserów. Więcej szczegółów, na stronie festiwalu .
PZ
KFF/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.04.2015
Zobacz również
fot. KFF
Golden Trailer Awards 2015: zwiastun "Bogów" powalczy o nagrodę
Günter Grass nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll