PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.01.2015
Ostatni film w dorobku Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego wszedł na ekrany duńskich kin 22 stycznia 2015 roku.
Niecały miesiąc po śmierci Krzysztofa Krauzego jego czarno-biała "Papusza" pojawiła się w m.in. w Kopenhadze. Dystrybutorem tego filmu, prezentowanego w Danii pod tytułem "Sange fra en Sigøjner", jest firma 41 Shadows.


Kadr z filmu "Papusza". Fot. Next Film.

Polska prapremiera "Papuszy" odbyła się podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy. ,Film zdobył tam  nagrody za drugoplanową rolę męską (Zbigniew Waleryś), charakteryzację (Anna Nobel-Nobielska) oraz za muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz). Otrzymał również Wyróżnienie Specjalne Jury na 48. MFF w Karlowych Warach, trzy nagrody (najlepsza reżyseria, nagroda jury młodzieżowego, nagroda dla najlepszego aktora) na 58. MFF w Valladolid, nagrodę za zdjęcia na festiwalu w Macedonii, nagrodę publiczności na 54. MFF w Salonikach oraz dwie nagrody na MFF w Indiach.

Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs (w tej roli Jowita Budnik), pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski (Antoni Pawlicki) dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.


MZ
PISF/ 41 Shadows
Ostatnia aktualizacja:  23.01.2015
Zobacz również
fot. Next Film
Polski dokument zwycięzcą festiwalu w Trieście
"Body/Ciało" po Berlinale trafi do kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll