PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Operator, scenarzysta, reżyser, ale też nauczyciel. Do tego wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Gospodarz kolejnego spotkania z WFO zaprezentuje publiczności trzy filmy ze swojego bogatego dorobku, obejmującego kilkadziesiąt produkcji.
Roman Dębski ukończył łódzką Filmówkę. Z zawodu jest operatorem filmowym i ma na swoim koncie wiele filmów dokumentalnych. Jest również nauczycielem wiedzy o kulturze w łódzkim XXXIV LO imienia Krzysztofa Kieślowskiego.

Najstarszy z filmów, prezentowanych w piątek 23 stycznia 2015 roku, to zrealizowany w 1982 roku reportaż "Życie na dializie". Obraz w reżyserii Wojciecha Maciejewskiego, ze zdjęciami Dębskiego powstał na Oddziale Dializ Kliniki Nefrologicznej wrocławskiej Akademii Medycznej.

  Kolejna produkcja to "Bóg stworzył świat i dał go człowiekowi" z 1989 roku. Dokument pozwala poznać Romana Dębskiego nie tylko jako autora zdjęć, ale również reżysera. Bohaterem filmu jest przyroda Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i przedstawiciel pokolenia, które umiało współżyć z przyrodą w zgodzie i harmonii. Ludwik Mencwel - cytatem z Biblii określa swój stosunek do natury, której cząstkę stanowi. Współczesny człowiek burzy równowagę i harmonię przyrody proponując w zamian świat betonu i dymiących kominów. - Film ten został przez nas zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu „Drugie życie filmu”, ale na prośbę  reżysera zaprezentujemy go w oryginalnej wersji na taśmie 35 mm – wyjaśnia Wojciech Bernacki, koordynator jubileuszowego projektu Wytwórni Filmów Oświatowych, w ramach którego prezentowane są filmy twórców związanych z „Oświatówką.

Ostatnia z piątkowych propozycji to bogaty w warstwie wizualnej film przyrodniczy z 2012 roku z serii „Obcy - gatunki inwazyjne w Polsce”. Roman Dębski zrealizował cykl we współpracy z Mikołajem Haremskim. Panowie wspólnie wyreżyserowali filmy, wspólnie przygotowali scenariusz serii i komentarze. "Obcy - gatunki inwazyjne w Polsce. Zwierzęta" pokazuje gatunki fauny, które co roku pojawiają się na naszych terenach. Szybko przystosowują się do nowo zdobytych obszarów i często zmieniają je wbrew woli ludzi. Co więcej są odporne i rozmnażają się w ekspresowym tempie. Wraz z narratorem (w tej roli Ireneusz Czop) poznamy lepiej m.in. norkę amerykańską, szopa pracza, żółwia czerwonolicego, szrotówkę kasztanowcowiaczka czy ślinika luzytańskiego.

Pokaz odbędzie się w piątek 23 stycznia 2015 roku o godz. 18.00 w łódzkim kinie Polonia. Wstęp wolny.

Piątkowe retrospektywy to element programu jubileuszowego Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, która świętuje 65-lecia istnienia. Do końca stycznia WFO zaprasza też do małej sali kina Polonia, nazywanej „Akwarium”, gdzie oglądać można wybrane filmy z różnych okresów działalności wytwórni. Projekcje to blisko trzy godziny filmów różnych gatunków, reprezentatywnych dla różnych okresów działalności WFO.

- To niecodzienna możliwość, żeby obejrzeć nieodpłatnie, w jednym miejscu filmy autorstwa między innymi Jacka Schmidta, Grzegorza Królikiewicza, Andrzeja Papuzińskiego, Jacka Bławuta, Andrzeja Brzozowskiego, Henryka Dederki, czy Piotra Szulkina – zachęca Bernacki.

Wytwórnia Filmów Oświatowych jest najdłużej działającą instytucją filmową w Łodzi i jedną z najstarszych w kraju. Od lat czterdziestych ubiegłego wieku do dziś wyprodukowała ponad 5 tysięcy filmów dokumentalnych, przyrodniczych i fabularnych – w znacznej części zaliczanych do klasyki filmu polskiego.

AK
WFO
Ostatnia aktualizacja:  22.01.2015
Zobacz również
fot. WFO
Znany muzyk o "Polskim gównie"
"Performer" na Berlinale
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll