PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W cieniu głośnych wydarzeń filmowych w 2014 roku pojawiła się akcja, której rozmach robi ogromne wrażenie. Polski Instytut Sztuki Filmowej w ciągu dziewięciu miesięcy otworzył aż 16 pracowni Filmoteki Szkolnej!
Jeszcze rok temu, kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o tym pomyśle, wydawał się on idealistyczny i trudny do zrealizowania. „Pracownie Filmoteki Szkolnej mają służyć popularyzacji szkolnej edukacji filmowej. Opiekunowie merytoryczni pracowni to nauczyciele – liderzy Filmoteki Szkolnej, którzy podjęli się nie tylko prowadzenia lekcji przedmiotowych dla uczniów z danej szkoły, ale także warsztatów dla nauczycieli i młodzieży z całego regionu. W ten sposób budowany jest kolejny element systemu wsparcia metodycznego w całej Polsce”, czytaliśmy w marcowym komunikacie Instytutu.

W ramach adaptacji na Pracownię Filmoteki Szkolnej sale zostały dostosowane do projekcji filmów, wyremontowane i wyposażone w profesjonalny sprzęt: serwer, projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line.

- Dlaczego otwieramy Pracownie? Zdaliśmy sobie sprawę, że nie wszędzie są dobre warunki do oglądania filmów, a jeśli mamy namówić nauczycieli liderów do tego, aby pomagali innym nauczycielom prowadzić lekcje, musimy dać im narzędzia i takim narzędziem jest ta Pracownia. Można tutaj wszystkimi zmysłami odebrać film - mówiła w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Górze.  Anna Sienkiewicz-Rogowska, Pełnomocnik Dyrektor PISF, od początku wcielająca w życie program Filmoteki Szkolnej.

Inauguracja trasy "filmotekowej", otwarcie Pracowni w I LO w Radomsku, w pierwszym rzędzie Anna Sienkiewicz-Rogowska, fot. PISF / FB

Jednocześnie poszerzył się filmowy repertuar dostępny bezpłatnie we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w Polsce. Od marca nauczyciele i uczniowie mogą oglądać ponad 100 polskich filmów przez stronę www.filmotekaszkolna.pl. Wśród tytułów znajdują się m.in. wybitne produkcje zrekonstruowane cyfrowo: „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Wesele” Andrzeja Wajdy, jak również nominowana do Oscara „Katedra” Tomasza Bagińskiego czy dokument „Muzykanci” Kazimierza Karabasza. Filmy podzielone są na lekcje tematyczne, m.in.: „W społeczeństwie”, „Człowiek i sztuka”, „Moje korzenie”.

- Ważne jest dla nas, że stworzyliśmy ten pakiet filmowy wbrew stereotypom. To nie jest kanon lektur. To są filmy, które podporządkowane są istotnym, ważnym treściom. Tymi 120 filmami dajemy szansę, by na lekcji poruszyć wiele wątków, porozmawiać o tożsamości kulturowej, różnicach religijnych czy o malarstwie w filmie - mówiła na otwarciu pracowni w Gorzowie Wielkopolskim w szkole Anna Sienkiewicz-Rogowska. Pracujemy wszyscy nad tym, żeby potem widzowie oglądali znakomite filmy i rozumieli świetne polskie kino. - Ta pracownia to wielka nagroda dla uczniów. Faktycznie działamy już kilka lat. Te działania w zasadzie zapoczątkowało pojawienie się pierwszego pakietu Filmoteki Szkolnej w 2009 roku - mówiła liderka Filmoteki Szkolnej w Gorzowie Wielkopolskim, Małgorzata Miszczak. - Muszę przyznać, że filmowo działam bardziej praktycznie. Może z racji tego, że uczę informatyki i zajmuję się multimediami. W związku z tym realizujemy filmy. Teraz oglądanie kina polskiego i dobrych filmów będzie dopełnieniem wszystkiego, o czym można było marzyć. Cieszę się bardzo, że w naszej szkole są nauczyciele, którzy już zaczynają pasjonować się filmem.

Otwarcie Pracowni w Gorzowie, fot. Marlena Matuszak

Ewa Magdziarz, liderka Filmoteki Szkolnej w Krasnymstawie a także szefowa słynnego DKF-u „Iluzjon” i laureatka Nagrody PISF zauważa, że pomysł na pracownię, a jednocześnie spójny system edukacji nauczycieli powodują, że wprowadzenie filmowego programu do szkół jest znacznie łatwiejsze, niż np. rozkręcanie klubu filmowego czy innych projektów. - Staram się popularyzować Filmotekę Szkolną wśród nauczycieli i uczniów, gdyż jestem entuzjastką tego programu. W dalszym ciągu będę się tym zajmować, ponieważ wiem, że są jeszcze szkoły, w których pakiet Filmoteki Szkolnej jest zamknięty w szafie i nikt z niego nie korzysta – mówi Ewa Magdziarz. - Dostrzegam wiele punktów wspólnych miedzy ofertą Filmoteki Szkolnej i realizowanymi przeze mnie projektami. Projekty Filmoteki Szkolnej są bardzo profesjonalne. Szkolenia dla nauczycieli prowadzone przez fantastycznych edukatorów są świetnie przygotowane, a spotkania z lokalnymi liderami motywują mnie do realizowania ciekawych pomysłów.
 
  Anna Sienkiewicz-Rogowska zdaje sobie sprawę, że kluczem do sukcesu jest w pierwszej kolejności współpraca z nauczycielami.  - Głównym zadaniem dla naszego zespołu w 2015 roku będzie wzmacnianie działań nauczycieli liderów i rozszerzenie sieci współpracy pomiędzy nauczycielami tak, aby grono tych, którzy sięgną po film w realizacji zadań szkolnych ciągle się powiększało – mówi Sienkiewicz-Rogowska. Równolegle pracować będziemy z młodzieżą, organizując dla niej konkursy, udostępniając kolejne kursy internetowe, spotykając się na obradach jury młodzieżowych na najważniejszych festiwalach filmowych. Chcemy również, organizować w Pracowniach Filmoteki Szkolnej wykłady i spotkania filmowe, w czasie których, wykorzystując dostępne nam rozwiązania technologiczne, będziemy mogli dyskutować przesyłając obraz i dźwięk pomiędzy wszystkimi pracowniami.

Otwarcie pracowni w Połczynie-Zdroju, fot. Marlena Matuszak

Więcej informacji: http://www.filmotekaszkolna.pl oraz http://www.pisf.pl.

Źródła cytatów: artykuły Marty Sikorskiej, pisf.pl / własne





Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / PISF
Ostatnia aktualizacja:  7.01.2015
Zobacz również
fot. Marlena Matuszak
Pogrzeb Krzysztofa Krauze 7 stycznia
Konrad Klejsa zaprasza do udziału w badaniach: "Hobbit"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll