PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  9.12.2014
Wielu dzisiejszych czterdziestoparolatków doskonale pamięta seriale jego autorstwa. „Gruby” i „Siedem stron świata” w czasach bez gier i Internetu tłumnie gromadziły przed telewizorami młodą publiczność.
- Film dla młodego widza nie może tylko bawić. Dziecko musi coś głęboko przeżyć, czymś się bardzo wzruszyć – podkreśla w wywiadach Wojciech Fiwek, który większość swojego życia poświęcił kręceniu filmów dla dzieci i młodzieży.

  Dziewięćdziesięcioletni dziś reżyser już jako nastolatek był gorącym miłośnikiem filmu i stałym gościem łódzkich kin. Udało mu się nawet dostać na plan melodramatu "Skłamałam" z udziałem gwiazd - Jadwigi Smosarskiej i Eugeniusza Bodo.  Po wojnie zajął się tworzeniem filmów zawodowo. Od 1950 roku pracował jako asystent reżysera i operatora w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Jako samodzielny twórca zadebiutował filmem oświatowym w 1954. W sumie zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych, kilka fabularnych i dwa seriale dla młodzieży, których akcja rozgrywa się w Łodzi. Wspólnie z Konradem Frejdlichem napisał trzy powieści dla młodzieży: „Siedem stron świata”, „Tam było inne słońce”, „Jeśli serce masz bijące”. Za filmy "Okularnik", „Białe pióro” i "Na szlaku" został trzykrotnie nagrodzony na Przeglądzie Filmów dla Dzieci w Poznaniu, zaś za film "Romek i Anka" zdobył nagrodę za najlepszy film dla dzieci na MFF La Plata.

W czasie retrospektywy publiczność zobaczy cztery krótkie filmy fabularne Wojciecha Fiwka. Pierwszy z nich "Powroty"   pokazuje chłopca, który próbuje odprowadzić pijanego ojca do domu. "Romek i Anka" oraz „Ewa+ Ewa” to opowieści o  młodzieńczej przyjaźni, a "Na szlaku" to film o bohaterskim Jacku, który dostrzega pękniętą szynę, ustawia na  barykadę i zawiadamia dróżnika.

Pokaz odbędzie się w kinie Polonia (Piotrkowska 67, Łódź) o godzinie 18:00. Wstęp wolny. 

Piątkowe retrospektywy to element programu jubileuszowego Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, która świętuje 65-lecia istnienia. W kolejnych tygodniach zaprezentowane zostaną prace kolejnych twórców związanych z łódzką „Oświatówką”: Andrzeja Papuzińskiego, Bogdana Dziworskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Jerzego Bezkowskiego, czy Stanisława Śliskowskiego.

Wytwórnia Filmów Oświatowych jest najdłużej działającą instytucją filmową w Łodzi  i jedną z najstarszych w kraju. Od lat czterdziestych ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego wyprodukowała ponad 5 tysięcy filmów dokumentalnych, przyrodniczych i fabularnych – w znacznej części zaliczanych dziś do klasyki filmu polskiego.


AK
WFO
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2014
Zobacz również
fot. WFO
Bromski z nagrodą Henryka
Seans "Punktu wyjścia" i "Mameli"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll