PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.11.2014
Któż z miłośników polskiego kina nie zna filmów o perypetiach Adasia Miauczyńskiego? Dzięki nim nazwisko Koterski stało się powszechnie znane. Łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych chce jednak pokazać inną twarz reżysera i zaprasza na retrospektywny przegląd jego krótkometrażowych dokumentów.
Wytwórnia Filmów Oświatowych obchodzi jubileusz 65-lecia istnienia. Z tej okazji w każdy piątek w kinie Polonia prezentuje retrospektywne przeglądy prac twórców związanych z Oświatówką. W ten piątek publiczność spotka się z Markiem Koterskim i krótkimi formami jego autorstwa

Warto pamiętać, że zanim reżyser zadebiutował jako fabularzysta, zrealizował kilkanaście filmów średnio- i krótkometrażowych właśnie w łódzkiej WFO. W czasie spotkania pokazane zostaną między innymi: "Przyczyny narkomanii", „Na to wszystko trzeba popatrzeć z tej drugiej, pogodniejszej strony", "Naprzód", "Pieśń wojenna", czy „Dziwny świat Thomasa Puckey’a”.  Dzięki nim publiczność wraz z bohaterami filmów szukać będzie odpowiedzi na pytanie o autorytety czy szczęście, pozna kulisy pracy amatorskiego zespołu teatralnego, a także zobaczy pierwszą kreację przed kamerą siedmioletniego wówczas Michała Koterskiego.

Kilkunastominutowe filmy to również okazja do przypomnienia sylwetki aktora - Romana Kłosowskiego i twórczości angielskiego plastyka Thomasa Puckey’a. Po projekcji widzowie będą mieli okazję osobiście zapytać reżysera o kulisy jego pracy, artystyczne motywacje i o to czemu reżyseruje wyłącznie swoje teksty. W kolejnych tygodniach bohaterami jubileuszowych retrospektyw będą: Andrzej Papuziński, Bogdan Dziworski, Andrzej Czulda, Jan Jakub Kolski, Jerzy Bezkowski, Roman Dębski, Wojciech Fiwek, Stanisław Śliskowski.

Z okazji jubileuszu Oświatówka pokazuje w reaktywowanym kinie Polonia również inne filmy ze swojego archiwum. Wielu wybitnych twórców rozpoczynało tu swoje kariery zawodowe; przez długie lata współpracowali z Wytwórnią najwybitniejsi realizatorzy filmów przyrodniczych i popularnonaukowych. Zaowocowało to powstaniem blisko 5000 filmów różnych gatunków, wielokrotnie nagradzanych na zagranicznych i krajowych festiwalach (1 200 nagród).

Dzisiejsza Wytwórnia kontynuuje najlepsze tradycje Oświatówki - realizuje filmy różnych gatunków, prowadzi działalność edukacyjną, organizuje co dwa lata prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego – największy przegląd filmów przyrodniczych w Polsce. Z WFO współpracują tacy fachowcy jak Andrzej Barański, Mikołaj Haremski, Jerzy Bezkowski czy Roman Dębski – realizując nowe filmy dokumentalne i przyrodnicze. Najnowszą, ukończoną produkcją WFO jest średniometrażowy dokument historyczny „Internowani” w reżyserii Tomasza Świątkowskiego. Jako koproducent Wytwórnia uczestniczyła też w realizacji filmu dokumentalnego „Nie robić głupstw - Opowieści filmowe Stanisława Janickiego” w reżyserii Krzysztofa Tusiewicza Obecnie trwają prace przy postprodukcji filmu fabularnego "Niekoniecznie o Jędrzeju" w reżyserii Olgi Kałagate, którego WFO jest koproducentem i producentem wykonawczym. Przygotowywane są kolejne realizacje – w tym biograficznego filmu fabularnego o Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim oraz dokumentalnego filmu przyrodniczego „Podwodne domy”.

Spotkanie z Markiem Koterskim i jego filmami – w łódzkim Kinie Polonia, w piątek (28.11,2014) o godz. 18:00. Wstęp wolny.


fot. Wytwórnia Filmów Oświatowych

PIEŚŃ WOJENNA
Rok produkcji: 1986, barwny, 35 mm, 301 m, 10 min, dokument inscenizowany. Siedmioletni Michał bawi się żołnierzykami w wojnę. "Nasi wygrali, ale niektórzy Polacy przegrali" - komentuje. Film o wymowie antywojennej.

POLSKI BOHATER WSPÓŁCZESNY

Rok produkcji: 1984, barwny, 35 mm, 288 m, 10 min. Próba odpowiedzi na pytanie o ideały współczesnej młodzieży. Grupa łódzkich maturzystów (z XXI i XXIX LO) przedstawia swoje wyobrażeni ludzi, którzy mogliby stać się autorytetami. Realizatorzy wykorzystali to spotkanie do ułożenia scenariusza filmu o młodzieży. Dziewczęta i chłopcy wspólnie konstruują fabułę współczesnego obrazu.

PRZYCZYNY NARKOMANII
Rok produkcji: 1982, czarno-biały, 13 min. Inscenizowany film dokumentalny. Autorzy rozmawiają z uczniami szkół podstawowych na temat uzależnienia od środków odurzających. Wypowiedzi młodych ludzi opowiadających o powodach sięgania po narkotyki mogą sprawiać wrażenie osobistych, jednak w rzeczywistości reżyser wykorzystał fragmenty broszur o narkomanii i notatek z rozmów z narkomanami leczącymi się w ośrodku Monaru w Głoskowie. Tam też realizowana była część zdjęć

DZIWNY ŚWIAT THOMASA PUCKEY'A
Rok produkcji: 1977, barwny, 35 mm, 348 m, 11 min. Film zrealizowano podczas międzynarodowego pleneru wiejskiego "Ostetnica 76 " i ukazuje twórczość angielskiego plastyka Thomasa Puckey’a.

PIĄTY MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FESTIWALI TEATRÓW STUDENCKICH (FRAGMENTY)
Rok produkcji: 1976, barwny, 35 mm, 487 m, 17 min. Film z cyklu "Młodzież a świadomość", zrealizowany został w czasie trwania V Międzynarodowego festiwalu Festiwali Teatrów Studenckich we Wrocławiu.

NAPRZÓD
Rok produkcji: 1976, czarno-biały. 35 mm. 266 m. 9 min. Film powstał w cyklu "Młodzież a świadomość". Spotkanie z ekipą teatru amatorskiego 'Sylaba 68' z Wrocławia. Widzowie poznają największe osiągnięcia i profil artystyczny tej grupy.

NA TO WSZYSTKO TRZEBA POPATRZEĆ Z TEJ DRUGIEJ, POGODNIEJSZEJ STRONY
Rok produkcji:1979, czarno-biały, 35 mm, 592 m, 20 min BETA. Portret znanego aktora Romana Kłosowskiego.

KZ
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Ostatnia aktualizacja:  26.11.2014
Zobacz również
fot. Wytwórnia Filmów Oświatowych
Zagłosuj na najlepszą Żywiecką Kronikę Filmową
Filmy nieme w Kinie pod Baranami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll