PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.04.2021
8 kwietnia 2021 roku kończy 70 lat znany łódzki dokumentalista – Andrzej B. Czulda, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
„Od brata zaraziłem się filmem amatorskim. Mieliśmy radzieckie kamery 8 mm, najpierw Aurorę, potem już lepszą, Quartz, z zoomem. Bakcyla kina połknąłem więc dość późno. Z uwagi na wiek nie mogłem spełnić marzenia o studiach dziennych na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi” – opowiadał przed kilku laty na łamach „Magazynu Filmowego” w artykule Andrzeja Bukowieckiego w jego autorskim cyklu „Swoich nie znacie”. W 1979 roku trafił na chwilę do łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych, a chwila zamieniła się w trzy dekady. „Przeszedłem tam – wspomina – wszystkie szczeble asystenckie i od początku trafiałem jako asystent na świetnych reżyserów. Dwa filmy zrobiłem z Janem Jakubem Kolskim: »Jak mnie kochasz?« (1985), o inicjacji seksualnej młodych ludzi, i »Słowiański świt. Początki Polski« (1986), pierwszy odcinek serii »Dzieje kultury polskiej«. Choć asystowałem Jankowi jako reżyserowi, to on, z wykształcenia operator, nauczył mnie zwracania uwagi na oświetlenie i kadrowanie”.

Jako samodzielny twórca – reżyser i scenarzysta – zadebiutował Czulda w 1984 roku dokumentem „Dębno Lubuskie w czterdziestoleciu PRL”. Interesują go przede wszystkim filmy związane tematycznie z historią, kulturą i sztuką. Ma na swym koncie kilkanaście dokumentów, m.in.: „Kalisz poprzez wieki” (1989), „Zaczarowany krąg…” (2000), „Cmentarz Orląt” (2002), „Bajki z krainy pieców…” (2008), „Perskie ocalenie” (2013), a także dwie krótkie fabuły: „Babunia” (1990) – jako scenarzysta i reżyser, oraz „Heweliusz” (1997) Mikołaja Haremskiego – jako scenarzysta. Jego „Kalisz poprzez wieki” (1989) dostał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1990), „Wpinanie księżyca” (2001) na Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach (2002), a „Bajki z krainy pieców…” (2008) uhonorowano na festiwalach w Łodzi, Niepokalanowie i Poznaniu. W międzyczasie – pomiędzy realizacjami a nagrodami – ukończył Zaoczne Wyższe Zawodowe Studium Realizacji Telewizyjnej łódzkiej Szkoły Filmowej (1993).

Z urodzenia jest łodzianinem i temu miastu pozostał wierny całe życie. Pośród filmów przez niego zrealizowanych znajduje się także „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni” (2009), dokument o Cmentarzu Starym, na którym spoczywają sławni łodzianie: katolicy, ewangelicy i prawosławni. Nakładem Muzeum Kinematografii ukazała się również jego książka „Za kurtyną pamięci. Trójwyznaniowy Cmentarz Stary w Łodzi” (2014).
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2021
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Animacje na podstawie Lema w Ninateka.pl
Koło Młodych SFP potępia przemoc w szkołach artystycznych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll