PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Do grona laureatów Specjalnego Złotego Dinozaura, nagrody festiwalu Etuida&Anima dla wybitnego artysty i pedagoga, dołączył w miniony weekend Grzegorz Królikiewicz.
"Konsekwentne i harmonijne połączenie refleksji teoretycznej z własnymi dokonaniami artystycznymi, a potem dorobku artystycznego z analityczną refleksją teoretyczną uprawianą zwłaszcza na potrzeby kształcenia filmowego czyni z prof. Grzegorza Królikiewicza jedną z wyjątkowych postaci polskiej i światowej kinematografii, jak również rodzimego i światowego szkolnictwa filmowego" - w oficjalnym uzasadnieniu nagrody napisali organizatorzy. Wręczając wyróżnienie, dyrektor artystyczny festiwalu Bogusław Zmudziński przypomniał o szerokim spectrum zainteresowań i działalności laureata. "Ma nie tylko ogromny dorobek artystyczny - w fabule, reportażu, teatrze, ale jest również autorem licznych książek, dzięki którym kształcą się kolejne pokolenia filmowców i kulturoznawców".

Sam Grzegorz Królikiewicz przyznał, że zawsze kroczył własną ścieżką, nie zważając na konsekwencje. Przychodziło mierzyć mu się z atakami sterowanych przez władze recenzentów. "Mój debiut, 'Na wylot', został przyjęty ze wzgardą. Wyłączyło się tylko trzech krytyków" - mówił twórca. Swoje książki też pisał "pod prąd". "Wydałem je sam, by zachować ich wartość".

Przed Grzegorzem Królikiewiczem Specjalnym Złotym Dinozaurem Etiuda&Anima wyróżniła m.in. takich artystów, jak Werner Herzog, Jerzy Kucia, Kazimierz Karabasz, Mohsen Makhmalbaf, Wojciech Marczewski, Jacek Bławut, Marcel Łoziński, Barry Purves i Paul Bush. Festiwal sam również stara się kształcić kolejnych filmowców.

Pierwsze dni imprezy rozpoczęły cykl profesjonalnych warsztatów, poświęconych: animacji postaci 3D (prowadzenie Platige Image), dokumentowi (prowadzenie Marcin Koszałka), animacji dla dzieci (prowadzenie Marta i Cezary Skroccy), animacji (prowadzenie Joanna Jasińska-Koronkiewicz), prawu autorskiemu (prowadzenie Anna Gawlita i Anna Bławut-Mazurkiewicz), "kreacji rzeczywistości" (prowadzenie Platige Image) oraz dziennikarstwu, ekspertom i celebrytom we współczesnej kulturze (prowadzenie prof. Wiesław Godzic). "Zawsze proponujemy widzom warsztaty dokumentalne i animowane, gdyż są to dziedziny filmu, na których popularyzacji szczególnie nam zależy" - podkreśliła w rozmowie z nami rzeczniczka festiwalu, Barbara Szczekała. "Warsztaty kierowane są do osób o różnym stopniu profesjonalizmu: od zaangażowanych animatorów i grafików, przez pasjonatów i studentów po najmłodszych, których dziecięca wyobraźnia nie jest niczym ograniczona".

Zarówno profesjonaliści, jak i wielbiciele kina mogli wybierać spośród pokazów filmowych. Wręczeniu statuetki Specjalnego Złotego Dinozaura towarzyszyła projekcja obrazu "Zabicie ciotki". Rozpoczęły się również projekcje konkursowe. W tym roku o statuetki festiwalu rywalizują aż 122 filmy: 48 etiud i 74 animacje. Wybrano je z blisko 1300 zgłoszeń. Ponadto w programie znalazły się pokazy i imprezy towarzyszące - retrospektywy, wystawy, koncerty.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest honorowym patronem festiwalu. "To niezwykle zasłużona impreza, promująca kino artystyczne, debiutanckie i niszowe" - przypomina Jacek Bromski. "Temu nurtowi sztuki filmowej potrzebne jest szczególne wsparcie. Festiwal, zwracając uwagę na najlepsze etiudy i animacje z całego świata, przyczynia się do ich promocji i daje im szansę na kontakt z widownią, która bardzo rzadko może obejrzeć tego typu filmy w telewizji i kinie. Składam serdeczne gratulacje Organizatorom z okazji otrzymania Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2013. To w pełni zasłużone wyróżnienie. Podczas gali rozdania nagród pan dyrektor Bogusław Zmudziński opowiadał, w jaki sposób zmieniała się formuła festiwalu, jak ewoluował jego program po to, by wypracować dzisiejszy kształt i status. Festiwal Etiuda&Anima podąża wraz z kinem i jego zmieniającą się narracją, stylistyką, technologią, wsłuchuje się w oczekiwania swojej widowni. Życzę całej ekipie kolejnego udanego 20-lecia twórczych poszukiwań, a Gościom 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima samych udanych projekcji, inspirujących spotkań filmowych i udanego pobytu w Krakowie".

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima potrwa do 27 listopada.

DR
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  24.11.2014
Zobacz również
fot. Dagmara Romanowska
Zgłoś się na warsztaty dla profesjonalistów filmowych
Jacek Bromski odbierze nagrodę "Henryka"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll