PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.10.2014
Na specjalnym pokazie w stołecznym kinie Kultura pokazano filmy Julii Popławskiej, Tomasza Bochniaka i Sławomira Shutego, Kristoffera Rusa oraz Vahrama Mkhitaryana.
Animacja „Macierz” oraz dokument „Miejsce” to najnowsze produkcje Studia Munka-SFP. Reżyserami powstałej w ramach programu „Młoda Animacja” „Macierzy” są Tomasz Bochniak i Sławomir Shuty. Jest to rekonstrukcja słowiańskiego mitu o stworzeniu świata. Zrealizowany w ramach programu „Pierwszy Dokument” film „Miejsce” Julii Popławskiej opowiada o stacji meteorologicznej usytuowanej na Kasprowym Wierchu. To najwyżej położone miejsce pracy w Polsce osadzone na symbolicznie niewzruszonej skale.
 


Z programu „30 Minut” zaprezentowane będą filmy, które Studio Munka-SFP wyprodukowało wspólnie z Wajda Studio. Pierwszym z nich są "Naturalni" w reżyserii Kristoffera Rusa. To opowieść o typowym małżeństwie, w którym namiętność i przyciąganie seksualne wygasło, ale zazdrość - nie. Aby coś z tym zrobić, udają się na terapię, jednak przez pomyłkę trafiają do psychologa ewolucyjnego...  Film podczas 33. edycji festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie otrzymał pozaregulaminową nagrodę specjalną za scenariusz.


Kadr z filmu "Mleczny brat". Fot. Studio Munka/SFP.
 
"Mleczny brat" Vahrama Mkhitaryana to z kolei historia 10-letniego Seto, który żyje w małej wiosce ze swoją rodziną. Chłopiec marzy o rodzeństwie, które wkrótce ma przyjść na świat. Aby moment ten nadszedł jak najszybciej, Seto zawiązuje na gałęziach drzewa białe chusteczki. Niestety nowonarodzone niemowlę umiera. Jego miejsce w rodzinie wypełnia mały baranek, karmiony piersią przez matkę Seto. Film otrzymał już nagrody na Krakowskim Festiwalu Filmowym (wyróżnienie w konkursie polskim), podczas 33. edycji festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie (Jantar 2014 dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego), 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni (Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Młodego Kina) oraz na Wama Film Festival w Olsztynie (Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich WAMA Film Festival). Produkcje doceniono również w Armenii podczas Festiwalu Filmowego „Golden Apricot”, gdzie "Mleczny brat" zdobył główną nagrodę.

Marcin Zawiśliński/ MK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.11.2014
Zobacz również
fot. Studio Munka/Wajda Studio
Jerzy Lipman – gigant kamery
[wideo] "Zbliżenia" już w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll