PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Byliśmy na planie nowego filmu fabularnego światowej sławy animatora. Oto nasza relacja z planu "Ederly".
Piotr Dumała, jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego, realizuje kolejną fabułę. "Ederly" to groteskowo-surrealistyczno-absurdalna opowieść z elementami komedii sytuacyjnej. Historia przedstawia wątek przybysza, który wkraczając w zamkniętą, patologiczną społeczność, wywołuje w niej silny rezonans, stając się jednocześnie jej ofiarą. Autorem zdjęć jest Adam Sikora. W główną rolę wcielił się Mariusz Bonaszewski.

Tytułowe Ederly to miasteczko istniejące gdzieś poza czasem, na granicy jawy i snu. Można przypuszczać, że istnieje tylko po to, aby mógł się w nim znaleźć główny bohater - Słow. Zakątki miasta wciągają bohatera w tajemniczą fabułę, oferując mu niejedną tożsamość, ale która jest prawdziwa?...

 "Ederly" Piotra Dumały to pod wieloma względami projekt zaliczany do gatunku kina eksperymentalnego, wyrafinowanie artystycznego. Zarówno pod względem treści, jak i formy. Dumała zrywa z linearnym sposobem opowiadania historii, który służy mu tu raczej jako pretekst do dygresji i prowokowania. Nic tu nie będzie dopowiedziane…



Scenariusz porusza aktualny i chętnie eksploatowany przez artystów motyw samotności człowieka w kontrze wobec nieżyczliwej, a wręcz wrogiej mu społeczności. Gombrowiczowskie motto życia: „Gdziekolwiek pójdziesz nie przestaniesz być obcy” wobec bohatera "Ederly" wydaje się wyjątkowo adekwatne. Podążając tropem Słowa możemy snuć jego historię nie tylko w wymiarze jednostkowym, ale i abstrakcyjnym. Człowieka niepasującego do norm i zasad, zagubionego w stereotypach i kulturowych schematach zachowania, walczącego z dorabianą mu „gębą”. Zmagania Słowa odbywają się nie tylko na poziomie „on kontra reszta świata”. Zmaga się również sam ze sobą, rozdwojeniem, „drugim kimś” w sobie samym.

Od strony formalnej w "Ederly" będą wyraźnie zauważalne nawiązania kina niemego, stylistyki Murnaua czy Dreyera. Autorem zdjęć jest Adam Sikora (‘Wojaczek’, ‘Cztery noce z Anną’, ‘Młyn i krzyż’, ‘Essential Killing’), mistrz kadrów czarno-białych i minimalizmu, a jednocześnie artystycznego rażenia.

Producentem ‘Ederly’ jest Bożena Krakówka. Przez wiele lat związana z produkcją filmów fabularnych, dokumentalnych oraz seriali. Od 1 kwietnia 2006 r. prowadzi własną działalność gospodarczą pod nazwą Andersa Street Art And Media. W swoim dorobku producenckim ma filmy uhonorowane wieloma nagrodami, w tym: "Las" (reż. Piotr Dumała) m.in. Nagroda Specjalna Jury za "szczególne wartości artystyczne" (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2009r.); „Wojna polsko-ruska” (reż. Xawery Żuławski), m.in. Srebrne Lwy (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2009r.) czy „Basia z Podlasia” (reż. Aleksander Dembski) m.in. Nagroda dla filmu fabularnego w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty”, Wrocław, 2011r.
Paweł Zwoliński/ MK
Artykuł redakcyjny/ Beata Hejak
Ostatnia aktualizacja:  14.10.2014
Zobacz również
fot. Materiały prasowe
Nowy Helios w Starachowicach
Agata Kulesza powalczy o Oscara!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll