PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  9.10.2014
30 listopada 2014 roku rozpocznie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Tegoroczny Festiwal potrwa do 7 grudnia, a w jego programie znajdą się najciekawsze filmy z całego świata, reprezentujące bogactwo i różnorodność kina dla dzieci i młodzieży.
15 września zakończył się nabór filmów do selekcji konkursowej Ale Kino! Do tegorocznej edycji Festiwalu zgłoszono 250 filmów pełnometrażowych i niemal 400 filmów krótkometrażowych. Trwają intensywne prace komisji selekcyjnej. Pełen program zostanie ogłoszony 4 listopada.

W programie Festiwalu znajdzie się ponad 100 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko - również dorośli z pewnością znajdą coś dla siebie. O główną nagrodę Festiwalu, Złote Koziołki, powalczą tytuły zakwalifikowane do sekcji konkursowej. Różnorodność i jakość współczesnego kina dla dzieci i młodzieży udowodnią filmy pokazywane w ramach sekcji Panorama. Dzięki Ale Kino! Najnajmłodszego Widza nie zabraknie także seansów dla najmniejszych uczestników Festiwalu.



W tym roku twórcom filmów uhonorowanych przez Międzynarodowe Jury Złotymi Koziołkami zostaną przyznane nagrody finansowe. W przypadku pozostałych wyróżnień głos zostanie oddany w ręce dzieci, młodzieży i nauczycieli. Jury Dziecięce przyzna Nagrodę Marcinka dla najlepszego pełnometrażowego i krótkometrażowego filmu dla dzieci, Jury Młodzieżowe wyróżni Nagrodą Marcina najlepszy film pełnometrażowy i krótkometrażowy dla młodzieży, a Jury Nauczycieli uhonoruje najciekawszy pełnometrażowy film dziecięcy.

Tegoroczny Festiwal Ale Kino! będzie okazją do uczestniczenia w spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi z całego świata. Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących i specjalnych. Jak co roku, odbędzie się forum nauczycieli i filmowców, którego tegoroczny temat - "e@migracja" - związany jest z zagrożeniami, jakie może stanowić Internet dla dzieci i młodzieży. Dla zainteresowanych produkcją filmową atrakcją z pewnością będzie "Wielka Przygoda z Filmem", czyli warsztaty realizacji filmowej dla dzieci i młodzieży.

Tymczasem od 29 września do 11 października po Polsce podróżuje Wędrujące Ale Kino!, czyli pokazy najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży w miejscowościach oddalonych od wielkomiejskich centrów kulturalnych. W tym roku na trasie Wędrującego Ale Kino! znalazły się: Pacanów, Krasnystaw, Cisna, Rydułtowy, Czarnków, Teremiski, Białowieża, Gołdap oraz Cieplewo.

Nagrodę specjalną 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – Platynowe Koziołki – Organizatorzy Festiwalu postanowili przyznać Krzysztofowi Gradowskiemu za zrealizowanie jednego z największych przebojów w historii polskiego kina dla dzieci – cyklu o Akademii Pana Kleksa.

Uzasadnienie Organizatorów Festiwalu Ale Kino!:
"Kiedy trzydzieści lat temu "Akademia Pana Kleksa" wchodziła do kin, ulice przed tymi kinami były szare i beznadziejne, a sklepy puste. Jedna z Polskich Kronik Filmowych z tamtego roku zaczyna się od dramatycznego materiału, informującego o rynkowych problemach z… gumą do majtek. Tymczasem szef Akademii, Pan Kleks, potrafił bez problemu, przy pomocy magicznych wynalazków, zapewnić doskonałą aprowizację swoich podopiecznych. Kolorowy, bajeczny świat Akademii zachwycał małych widzów od pierwszego kadru; razem z Adasiem Niezgódką z zapartym tchem przeżywali mnóstwo przygód, a zaraz po opuszczeniu widowni nucili filmowe piosenki. Utwory te weszły do kanonu dziecięcej muzyki rozrywkowej i dzisiaj bezbłędnie śpiewają je nawet maluchy, których rodziców w tamtym czasie nie było jeszcze na świecie. I będą śpiewały dużo, dużo dłużej, podobnie jak filmy o Akademii Pana Kleksa będą cieszyły kolejne pokolenia najmłodszych. Zaś magiczna i przyjazna szkoła z filmowej baśni Krzysztofa Gradowskiego, wyprzedzająca o wiele lat Hogwart, wciąż będzie wzorem miejsca, któremu chętnie powierzylibyśmy edukację naszych dzieci."


Autorem tegorocznego plakatu Festiwalu Ale Kino! jest Robert Romanowicz.

PZ
CSD
Ostatnia aktualizacja:  11.10.2014
Zobacz również
[wideo] Każdy może być królem życia
Polskie animacje i dokumenty na Dok.Leipzig
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll