PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF na Octopus Film Festival przedstawi autorską selekcję nieoczywistych polskich horrorów z lat osiemdziesiątych, których pokazy wzbogacone zostaną o rozbudowane prelekcje.
- Bardzo cieszę się na tę trójmiejską współpracę FPFF i Octopusa, jednego z najstarszych festiwali w kraju z prężnie rozwijającym się i bardzo ciekawą stosunkowo nową imprezą. Z pozoru nasze festiwale dzieli wszystko, ale paradoksalnie w najważniejszym elemencie patrzymy w tę samą stronę: chodzi o miłość do kina i prawdziwie kinofilskie podejście. W tym roku dla widzów i widzek Octopusa przygotowałem prawdziwą filmową jazdę bez trzymanki po historii polskiego kina grozy. W moim wyborze skoncentrowałem się na horrorach z lat 80-tych - bodajże najbardziej płodnej dekady dla rodzimego kina grozy. Delektując się zagranicznymi "filmami kultowymi" oglądając brytyjskie produkcje Hammera czy amerykańskie Tromy często zapominamy, że u nas też powstawały na prawdę szalone rzeczy. Mamy tutaj i kino wampiryczne i polskie Monster Movie, pełne i średnie metraże, dzieła kinowe i telewizyjne. Zapewniam, że będzie i śmiesznie, i strasznie... a czasem wręcz strasznie śmiesznie. – Dyrektor FPFF w Gdyni Tomasz Kolankiewicz.

Dekada grozy. Polskie horrory z lat 80.

Kto zna historię polskiego kina, wie doskonale, że zawsze stało ono raczej filmem artystycznym niż gatunkowym. Wyjątek stanowią lata osiemdziesiąte – po wprowadzeniu stanu wojennego władze kinematografii zauważyły, że sprowadzane zza Oceanu hity spod znaku Nowej Przygody sprzedają się lepiej niż festiwalowe przeboje. A ponieważ każda gałąź gospodarki znajdowała się w kryzysie, postanowiono podreperować nieco budżet, produkując filmy gatunkowe.

Dzięki temu otrzymaliśmy nie tylko Pana Kleksa i „Klątwę Doliny Węży”, ale też całą serię polskich horrorów. Najciekawsze – i przy okazji najmniej oczywiste – zaprezentuje w ramach autorskiego cyklu Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas piątej edycji Octopusa odwiedzimy „Dom Sary”, poznamy „Alchemika” i „Króla komputerów”, zbadamy „Widziadło” i „Jajo”, wreszcie – obejrzymy „Lubię nietoperze”. A przy okazji odpowiemy sobie na pytanie, czym właściwie polskie horrory z tego okresu różniły się od swoich zachodnich odpowiedników.

Octopus Film Festival odbędzie się w dniach 2-7 sierpnia 2022 w Gdańsku.
MR
Octopus Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  15.07.2022
Zobacz również
"Silent Twins": zwiastun anglojęzycznego filmu Agnieszki Smoczyńskiej
Znamy już laureatki i laureatów 15. MFF ANIMATOR
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll