PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  7.10.2014
W programie przeglądu, który potrwa od 17 do 23 października 2014 roku - znalazło się siedem fabuł zrealizowanych w latach 2006 – 2013 przez reżyserów z różnych pokoleń.
Irańska kinematografia jest jedną z najlepiej rozwiniętych na Bliskim Wschodzie. Wyróżniają ją scenariusze inspirowane prawdziwymi historiami i nacisk na ludzkie wartości. Środkiem przekazu są tu gesty i emocje, a nie słowa i akcja. Z Iranu pochodzą znani i nagradzani na świecie twórcy filmowi, m.in.: Asghar Farhadi, Majid Majidi czy Bahman Ghobadi.

Tydzień Kina Irańskiego w łódzkim Kinematografie zainauguruje pokaz „Grzeszników” – współczesnego thrillera w reżyserii Faramarza Gharibiana. W kolejnych dniach widzowie będą mogli obejrzeć „Słońce, księżyc, ziemiaAliego Ghavitana, „Prywatne życie pana i pani M.” w reżyserii Rouhollaha Hejaziego i „Zieloną parasolkęNassera Refaie’a – opowieść o chłopcu, którego rodzice żyją w separacji. Organizatorzy zaprezentują również takie filmy jak: „Jestem jego żoną” dramat obyczajowy Mostafy Shayesteha, „Śnieg na gorącym blaszanym dachuMohammada Hadi Karimiego, kryminał odsłaniający tajemnicze życie znanego poety oraz dramat wojenny „W imię ojca”, reż. Ebrahim Hatamikia.

Organizatorami Tygodnia Kina Irańskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie, Visual Media Institute oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi. Filmy będą wyświetlane z czytaną w języku polskim listą dialogową. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Plan pokazów:

17.10 • piątek
17.00 "Grzesznicy" (2013), Iran; 89’
reżyseria: Faramarz Gharibian

Faramarz Gharibian – aktor i reżyser, urodzony w 1941 roku w Teheranie. Debiutował w 1973 roku w obrazie „Soil”. Jeden z najbardziej utytułowanych irańskich aktorów, na ogół występuje w filmach przez siebie reżyserowanych. Film noir w wydaniu irańskim inspirowany ideą Alfreda Hitchcocka: myślenie o zbrodni niewiele się różni od jej popełnienia. Współczesny Teheran. Piękna kobieta pada ofiarą przemocy. Źle życzyło jej wiele osób: odrzucony kochanek, jej żonaty szef, a nawet własny ojciec. Podejrzanych przesłuchuje dwóch policyjnych detektywów, którzy próbują zrekonstruować zdarzenia i odnaleźć przestępcę.


18.10 • sobota
16.30 "Słońce, księżyc, ziemia" (2013), Iran; 80’
reżyseria: Ali Ghavitan

Ali Ghavitan – urodził się w 1964 roku w Dargaz. Jest prawnikiem i reżyserem wielu filmów krótkometrażowych i przedstawień teatralnych. Pierwszy film fabularny zrealizował w roku 1991. Do miasteczka przybywa nieznajomy. Spośród wszystkich mieszkańców ciepło wita go jedynie 7-letni Narges, któremu obcy zaraz po przyjeździe ratuje konia. W matce chłopca zakochany jest Malek, który Sheikha – nowego przybysza – traktuje jak rywala, podburzając przeciwko niemu sąsiadów. Mieszkańcy nie wiedzą jednak, że Sheikh jest właścicielem farmy, na której wszyscy pracują.


18.00 "Prywatne życie pana i pani M." (2012), Iran; 80’
reżyseria: Rouhollah Hejazi

Rouhollah Hejazi urodził się w 1979 roku w Abadan. Zasłynął jako twórca wideoklipów. Za swój pierwszy film fabularny „Among the Clouds” otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na Fajr Intl Film Festival w Iranie w roku 2008. Obraz był prezentowany w konkursach wielu międzynarodowych festiwali filmowych, m.in. w Vancouver, Pusan, Palm Springs i Roterdamie. Para z klasy średniej udaje się w podróż służbową do Teheranu. Kiedy żona otrzymuje propozycję pracy, zazdrosny mąż podejrzewa ją o romans.


19.10 • niedziela
17.00 "Zielona parasolka" (2013), Iran; 100’
reżyseria: Nasser Refaie

Nasser Refaie urodził się w 1964 roku w Teheranie. Swoją karierę rozpoczął w 1990 roku jako asystent reżysera, z czasem poznając tajniki realizacji filmu: uczył się produkcji, scenopisarstwa i scenografii. Jako samodzielny reżyser debiutował w 2000 roku obrazem „Exam”. Opowieść o 10-letnim Mehranie, którego rodzice żyją w separacji. Film był z powodzeniem pokazywany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Giffoni.


21.10 • wtorek
17.00 "Jestem jego żoną" (2012), Iran; 100’
reżyseria: Mostafa Shayesteh

Mostafa Shayesteh urodził się w 1958 roku w Teheranie. Karierę filmową rozpoczął w 1988 roku. Jest producentem i dystrybutorem, aktywnie zaangażowanym w realizację wielu irańskich tytułów. „Jestem jego żoną” to jego debiut reżyserski.
Po wypadku samochodowym zmienia się spokojne dotąd życie młodej pary.


22.10 • środa
17.00 "Śnieg na gorącym blaszanym dachu" (2011), Iran; 90’
reżyseria: Mohammad Hadi Karimi

Mohammad Hadi Karimi urodził się w 1971 roku w Teheranie. Karierę rozpoczął jako scenarzysta w 1998 roku. Zadebiutował filmem „Unexpected”, zrealizowanym w 2007 roku.
Odnaleziony zostaje ostatni wiersz słynnego poety, który kryje klucz do rozwiązania tajemnic jego życia i śmierci. Krewni próbują dowiedzieć się prawdy, ale ich poszukiwania prowadzą jedynie do nieporozumień.


23.10 • czwartek
17.00 "W imię ojca" (2006), Iran; 110’
reżyseria: Ebrahim Hatamikia

Ebrahim Hatamikia urodził się w Teheranie w 1961 roku. Jest absolwentem scenopisarstwa, jednym z najbardziej znanych i utytułowanych na świecie irańskich filmowców. W większości jego filmów obecna jest tematyka wojenna.
Historia losów ojca i córki w powojennym Iranie. Dziewczyna zostaje ranna podczas prac archeologicznych na zaminowanym polu. Niedługo później dowiaduje się, że to jej własny ojciec podkładał miny podczas wojny irańskoirackiej.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2014
Zobacz również
fot. SFP
SFP zaprasza najmłodszych widzów
Olbrychski, Szaflarska i Hoffman otrzymają Złote Anioły
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll