PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.02.2015
Nagrodami Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) zostali nagrodzeni "Bogowie" Łukasza Palkowskiego i "Lewiatan" Andrieja Zwagincewa.
Uroczyste wręczenie „Złotych Taśm” odbyło się 23 lutego 2015 roku w warszawskim kinie Kultura. "Złote Taśmy" to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.

Polskim laureatem nagrody został film Łukasza Palkowskiego "Bogowie", natomiast „Złota Taśma” dla filmu zagranicznego została przyznana „LewiatanowiAndrieja Zwiagincewa. W imieniu reżysera odebrał ją Artur Liebhart, prezes Against Gravity i dystrybutor filmu.

Mówiąc o niebywałym sukcesie „Bogów” oraz „Idy” Pawła Pawlikowskiego, która kilkanaście godzin  wcześniej otrzymała Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, nawiązał do wydarzeń sprzed dekady: - Jedenaście lat temu zaczęliśmy walczyć o ustawę o kinematografii, która była podstawą do stworzenia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Spędzaliśmy wiele czasu w sejmie, lobbowaliśmy, rozmawialiśmy ze wszystkimi szefami klubów parlamentarnych - to był ogromny wysiłek całego środowiska filmowego. Udało nam się wszystkich przekonać. Przez te dziesięć lat udało nam się utrzymać polityków z dala od Instytutu, kładąc nacisk na jego autonomię. Wysiłkiem całego środowiska filmowego zbudowaliśmy strukturę, która w tej chwili owocuje. Mówiło się do tej pory, że przemysł filmowy istnieje tylko w Hollywood. Żeby powstała ta struktura u nas, wszystko musiało być odpowiednio zorganizowane. Przemysł filmowy to są pieniądze, technologie, studia i aktorzy. Bardzo się cieszymy, że na to dziesięciolecie mamy tyle sukcesów – światowych i frekwencyjnych w kinach. Warto pamiętać, że to nie żaden cud czy przypadek, ale wynik ciężkiej pracy polskich filmowców.Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: „Miasto 44” Jana Komasy i „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, a w kategorii film zagraniczny: "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino i „Mama” Xaviera Dolana. Przyznane nagrody i wyróżnienia dotyczą filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w 2014 roku.

Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego - krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa (dzisiaj Koło Piśmiennictwa), swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.

Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się filmy m.in. Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego, Menzla, Formana, Goretty, Weira. Z filmów polskich: Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego czy Kieślowskiego.

W ubiegłym roku laureatem „Złotej Taśmy” został Andrzej Jakimowski za film "Imagine". W kategorii filmu zagranicznego nagrodę otrzymał Asghar Farhadi za film "Przeszłość". Przyznane zostały także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: „Ida” Pawła Pawlikowskiego i „Papusza” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos – Krauze, a w kategorii film zagraniczny: „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” Abdellatif Kechiche i „Django” Quentin Tarantino.

www.facebook.com/ZloteTasmy
Albert Kiciński/ Grzegorz Wojtowicz
SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.02.2015
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
"Spongebob" pokonał oscarowego "Snajpera"
"Ida" powraca do kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll