PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Czy „Powstanie Warszawskie” ma szansę na nominację na Oscara? - Liczymy, że ten film może zadziwić, że będzie pokazywany na zagranicznych festiwalach – mówi w rozmowie z Polskim Radiem producent filmu, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Już wiemy, że do nowej, międzynarodowej wersji filmu rękę przyłożył Władysław Pasikowski.
 - Na pewno wersja ta będzie porażająca, podobnie jak poprzednia – mówił krytyk Tadeusz Sobolewski w rozmowie z Joanną Sławińską  w radiowej Jedynce. Już wiemy, że zmiany dotyczą przede wszystkim ścieżki dźwiękowej. Wprowadzona została postać trzeciego bohatera, Amerykanina, który towarzyszy bohaterom, a oni tłumaczą mu, co widzi... - Dzięki temu widz zagraniczny zrozumie kontekst Powstania – mówi Jan Ołdakowski w rozmowie z Polskim Radiem. Tadeusz Sobolewski uważa to za szczęśliwe posunięcie - Dialogów było nieco za dużo,  sam obraz wielokrotnie wystarczał. Film jest zadziwiający. Pokolorowanie kronik nie oddaliło, ale wręcz przeciwnie przybliżyło ten świat – uważa Sobolewski.

Skąd wybór Pasikowskiego? Jan Komasa, autor koncepcji filmu zajęty był końcowymi pracami nad „Miastem 44”.  Twórca „Jacka Stronga” wydawał się tu naturalnym kandydatem ze względu na swój dorobek i styl. Międzynarodowa wersja filmu będzie walczyć o nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. - Mamy nadzieję, że film dotrze do jak najszerszej publiczności. Dla Polaków, ale przede wszystkich dla powstańców to niezwykle istotne, by świat poznał historię naszej stolicy podczas II wojny światowej. W tej chwili trzymamy kciuki, by udało nam się wygrać wyścig do oscarowej "short listy" – mówi Ołdakowski. Film rozpoczyna promocję na amerykańskim rynku, rozsyłany jest do członków Akademii, na przełomie października i listopada 2014 roku wchodzi na ekrany kin – na razie w Nowym Jorku i Los Angeles.


"Powstanie Warszawskie", fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

"Powstanie Warszawskie" opowiada o wydarzeniach tamtego okresu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku i posiłkuje się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych. Od swojej premiery w maju 2014 roku film obejrzało blisko 600 000 widzów z całej Polski, a obraz zajął piąte miejsce w polskim box office filmów 2014 roku. Na 39. Festiwalu Filmowym  w Gdyni film miał swój uroczysty pokaz specjalny, któremu towarzyszyło wmurowanie na gmachu powstającego Gdyńskiego Centrum Filmowego tablicy upamiętniającej operatorów - kronikarzy powstania.

Więcej na:

http://www.polskieradio.pl/7/178/Artykul/1240360,Powstanie-Warszawskie-na-miare-Oscara-Nie-tylko-Polacy-zobacza-Warszawe-44-w-kolorze


Anna Wróblewska
Polskie Radio, Muzeum Powstania Warszawskiego, tvnwarszawa.pl, rp.pl
Ostatnia aktualizacja:  28.09.2014
Zobacz również
fot. Muzeum Powstania Warszawskiego
Nie można przesadzać z product placementem
Polska muzyka filmowa: wyzwania i sukcesy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll