PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jedna z najpopularniejszych pisarek dla dzieci, profesor Joanna Papuzińska, jest bohaterką powstającej obecnie animowanej produkcji „Asiunia i jej tato szczęściarz”. Scenariusz napisał znany krytyk filmowy i wykładowca akademicki Łukasz Maciejewski, reżyseruje - polsko-węgierski artysta, Tamás Ducki - jeden z najbardziej utytułowanych młodych twórców europejskiej animacji. Film powstaje w firmie EGoFILM, producentką jest Ewelina Gordziejuk.


Książki Joanny Papuzińskiej znają w zasadzie wszyscy, wystarczy wspomnieć takie tytuły, jak m.in. "Nasza mama czarodziejka", "Rokiś", „Uśmiechnięta planeta”,  "Czarna  jama".  Autorzy książek dla dzieci są zazwyczaj anonimowi. Czytając ich książki w dzieciństwie, w szkole,  nie zastanawiamy się, spod czyjego pióra wychodzą. Film Duckiego  nie tylko jest adaptacją książek Papuzińskiej ,,Mój tato szczęściarz” oraz ,,Asiunia”, ale także opowieścią o  dzieciństwie autorki, przypadającym na czas II wojny  światowej.  Głosu narratorce użyczy Danuta Stenka, natomiast animacja powstaje na postawie charakterystycznych, oryginalnych ilustracji Macieja Szymanowicza do książek  Papuzińskiej. Muzykę skomponuje Michał Jacaszek, wybitny autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej, autorem dźwięku będzie natomiast Radosław Ochnio, tegoroczny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej. Partnerem projektu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Film docelowo ma być prezentowany m.in. w Muzeum na specjalnych pokazach dla dzieci, m.in. w Sali Małego Powstańca, która powstała z myślą   o najmłodszych gościach MPW.



-  Ja i moja generacja mieliśmy jeszcze bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy przeżyli wojnę. Mimo tego, że wychowałem się na Węgrzech, moja babcia opowiadała podobne historie, o tym, jak ukrywali się wraz z rodzeństwem w piwnicach, by dzięki szczęściu lub przypadkowi uniknąć śmierci od wybuchów bomb. Historie te przeżywałem w  dzieciństwie i pamiętam, że towarzyszyły mi przemyślenia podobne do tych, jakie mała Asiunia w książce – mówi reżyser Tamás Ducki. - Współczesne dzieci znają historię z drugiej ręki, często jedynie ze szkoły. Wojnę zaś kojarzą z gier komputerowych lub fantastycznej literatury. Wierzę, że taki film może przybliżyć im tę tematykę w sposób, który pozwoli im na emocjonalne utożsamienie się z przedstawionymi wydarzeniami. W rezultacie zaś pozwoli na głębszą refleksję na temat prawdziwej natury  konfliktów zbrojnych. - Historia Asiuni jest wzruszającą literaturą faktu - konkluduje Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - Język jest prosty i zrozumiały dla  kilkulatka. Muzeum Powstania Warszawskiego od wielu lat prowadzi projekty edukacyjne, które mają pomóc dzieciom w zrozumieniu czym jest wojna, jednak bez straszenia  czy przedstawiania okrucieństw.



- W mojej intencji pod względem przekazu emocjonalnego, filmowi bliżej będzie do baśni, nawet okrutnej miejscami baśni, niż do  brutalnego weryzmu – tłumaczy scenarzysta Łukasz Maciejewski. - Chcemy wystrzegać się scen przemocy, mroku. „Asiunia i jej tato szczęściarz” ma być opowieścią o
afirmacji dzieciństwa w najtrudniejszych nawet sytuacjach. O wiecznym dziecku które kocha, śmieje się i tęskni zawsze tak samo – niezależnie od obyczajowego, rodzinnego czy historycznego kontekstu.

Producentka filmu Ewelina Gordziejuk od samego początku zajmowała się twórczością dla dzieci i młodzieży – zarówno filmową, jak i literacką. Kontakt z wybitną pisarką nawiązała ponad trzy lata temu. Joannie Papuzińskiej spodobał się pomysł adaptacji „Asiuni”, jednej z jej najbardziej  znanych książek.  Współpracowała z  producentką już od etapu pisania wniosku na dofinansowanie developmentu do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - Nie marzyłam nigdy  o tym, że mistrzyni polskiej literatury dla dzieci, zgodzi się na adaptację filmową swoich dzieł i swojej historii. Jednak tak się stało i rozpoczęłam współpracę z  panią Joanną – mówi Ewelina Gordziejuk. -  Nasza praca to sięganie do wielu wspomnień, tych miłych i mniej przyjemnych. Szukanie starych fotografii z dzieciństwa i  przede wszystkim długie rozmowy o tym, jak pokazać dzieciom coś, co brzmi przecież tak poważnie.




Efektem tych spotkań jest projekt filmu, który obejrzymy pod koniec 2018 roku. Na etapie developmentu (wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej) został  zrealizowany trailer filmu adresowanego przede wszystkim dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Projekt "Asiunia i jej tato szczęściarz" został również objęty patronatem  przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Komitet Ochrony Praw Dziecka, a Polska sekcja nagród IBBY (w dziedzinie literatury dla dzieci) wydawała "Asiuni..." swoją rekomendację. 

Asiunia i jej tato szczęściarz. Trailer HD na:
http://asiunia.com.pl

Fotosy EGoFILM

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2017
Zobacz również
fot. Ego Film
Off Camera Pro Industry: warsztaty Lindy Beath
Terra Italiana – Festiwal Kina Włoskiego. Już wkrótce!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll