PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.04.2019
1 kwietnia w stołecznym kinie Kultura odbył się specjalny pokaz filmu „Kurier” dla korpusu dyplomatycznego. Najnowszy obraz Władysława Pasikowskiego to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego „Kuriera z Warszawy”.
Widzów na pokaz zaprosił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i producent filmu. Po seansie w spotkaniu z ambasadorami uczestniczyli - odtwórca roli Jana Nowaka-Jeziorańskiego Philippe Tłokiński, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dr Dariusz Gawin oraz zastępca dyrektora ds. merytorycznych MPW dr Paweł Ukielski. Spotkanie prowadził Paweł Sztompke.

fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Fabuła filmu "Kurier" opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje o walkach Armii Krajowej i dowiedzieć się czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy, na które liczyło dowództwo AK, a także politycy i delegat rządu na kraj. Po spotkaniu z najważniejszymi politykami brytyjskimi wraca do kraju ze smutnymi wieściami: żadnej pomocy nie będzie. W tle rozgrywają się wydarzenia kluczowe dla przyszłości naszego kraju: dokonany zostaje zamach na Adolfa Hitlera, premier Stanisław Mikołajczyk jedzie do Moskwy, bezskutecznie próbując doprowadzić do ugody ze Stalinem, powstaje PKWN, Sowieci zbliżają się do Warszawy, a dowództwo AK w Wilnie zostaje podstępnie aresztowane.


W międzynarodowej obsadzie znaleźli się: Philippe Tłokiński (znany z „Nocy Walpurgi”), Patrycja Volny, Julie Engelbrecht, Grzegorz Małecki (gen. Bór-Komorowski), Michael Terry (Winston Churchill), Rafał Królikowski (gen. Stanisław Tatar), Mirosław Baka (gen. Tadeusz Pełczyński), Zbigniew Zamachowski (gen. Antoni Chruściel/Monter), Adam Woronowicz (płk. Kazimierz Iranek Osmecki), Tomasz Schuchardt (Kazimierz Wolski), Sławomir Orzechowski (premier Stanisław Mikołajczyk), Jan Frycz (gen. Kazimierz Sosnkowski) oraz Jacek Lenartowicz.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.04.2019
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Nabór na Warszawski Festiwal Filmowy
Krzysztof Zanussi nagrodzony na Litwie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll