PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.08.2014
Z Grzegorzem Molewskim, pomysłodawcą projektu Kino za Rogiem, na łamach nowego numeru „Magazynu Filmowego” (nr 9/2014), rozmawia Marcin Zawiśliński. Oto fragment wywiadu, który w całości można będzie przeczytać już 10 września.
Pierwsze Kino za Rogiem uruchomiono pod koniec 2012 roku.
Grzegorz Molewski: Kino w Sklepie z Kanapkami powstało jako projekt pilotażowy w samym sercu Warszawy, przy Krakowskim Przedmieściu, czyli w ekstremalnym miejscu i ekstremalnym lokalu. Nie ma tam przecież społeczności lokalnej.

To dlaczego je tam zaaranżowaliście?
W tej okolicy jest mnóstwo urzędów państwowych, a naszym celem było wówczas pokazanie decydentom, że jest niezagospodarowane pole, nad którym warto się pochylić. Tym polem są pokazy filmowe dla małych grup ludzi (do 60 widzów). I w tym sensie sądzę, że to kino przy Krakowskim Przedmieściu spełniło swoją rolę. Nasz projekt wzbudził zainteresowanie. Po pewnym czasie zmienili się jednak właściciele wspomnianego lokalu, a nowi nie byli zainteresowani ideą, jaka od początku nam przyświeca.

Co to za idea?
Telewizja, internet i tablet nie są formami kontaktu z filmem kinowym. Dlatego od samego początku naszym priorytetem jest tworzenie miejsc do oglądania filmów w estetyce kinowej. Głównym adresatem naszych projektów są społeczności lokalne pozbawione kin, co nie znaczy, że pomijamy duże miasta, takie jak: Warszawa, Kraków czy Gdańsk.

Półtora roku temu zakładał pan, że do końca 2013 powstanie kilkadziesiąt Kin za Rogiem, a w ciągu trzech lat dojdziecie do około tysiąca. Wszystko idzie zgodnie z planem?

Nasze pierwotne założenia w sensie ilościowym nie uległy zasadniczej zmianie. Pierwsze kino pilotażowe uruchomiliśmy w ostatnim kwartale 2012 roku. Dofinansowanie unijne nasz projekt uzyskał we wrześniu 2013.

Jak to wygląda w innych województwach?
Jesteśmy na etapie tworzenia rozwiązania modelowego. Nasze kina wzorcowe znajdują się już w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, wielkopolskim, małopolskim i pomorskim. Docelowo w całym kraju do końca roku chcemy uruchomić 50 kin. Wokół nich – od 2015 roku –  zamierzamy tworzyć kolejne.
 
Marcin Zawiśliński
Magazyn Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2014
Zobacz również
fot. SFP
Kino artystów w Gdyni – między filmem a sztukami wizualnymi
[wideo] Miłość to nie zawsze jest pluszowy miś
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll