PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy jest zrośnięty w sposób szczególny.

Kiedyś świadomie odsunięty od nagród profesjonalnego jury (co próbowali wyrównać akredytowani przy festiwalu dziennikarze), dziś powraca do Gdyni w glorii jednego z najważniejszych dzieł w historii kina polskiego, a przy tym w wersji pięknie zrekonstruowanej cyfrowo w ramach Projektu KinoRP.


Ryszard Jaźwiński, prowadzący spotkanie, oraz Michał Tarkowski, Ewa Ziętek, Krystyna Janda, Allan Starski, Andrzej Korzyński. Fot. Bartłomiej Tretkowski/SFP

- Kiedy film wchodził w latach 70. na ekrany, byłem studentem, ale nie uczono nas wtedy o stalinizmie, a i w domach rzadko rozmawiano o tamtym okresie - przypomniał przybyły do gdyńskiego Multikina na uroczystą premierę rekonstrukcji cyfrowej „Człowieka z marmuru” Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. - To świetny film, i pod względem artystycznym, i historycznym. Pokazuje, co w epoce stalinowskiej mogło się stać z każdym człowiekiem w Polsce - dodał polityk.


Przemawia Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Fot. Bartłomiej Tretkowski/SFP

Andrzej Wajda nie mógł być obecny na tym szczególnym pokazie, ale przemówił z ekranu: - Scenariusz Aleksandra Ścibora-Rylskiego był najlepszym scenariuszem oryginalnym, jaki sfilmowałem - stwierdził. Mistrz chwalił też odtwórców głównych ról: - Kiedy zobaczyłem na zdjęciach próbnych Jandę i Radziwiłowicza, wiedziałem, że mam aktorów gotowych na wszystko.


Grzegorz Molewski, szef projektu Kino RP. Fot. Bartłomiej Tretkowski/SFP

Krystyna Janda, Ewa Ziętek, Michał Tarkowski, scenograf Allan Starski i kompozytor Andrzej Korzyński już „na żywo” dzielili się wspomnieniami z realizacji „Człowieka z marmuru”. Janda przyznała, że najnowszą historię Polski poznawała wraz ze swoją bohaterką Agnieszką i nie miała świadomości, że to będzie tak ważny film. - Dla mnie liczyło się tylko to, że mogłam pracować z Wajdą - wyznała aktorka. We wzruszających słowach zrecenzowała rekonstrukcję cyfrową „Człowieka z marmuru”: - Edward Kłosiński [nieżyjący autor zdjęć do filmu, prywatnie mąż artystki – przyp. red.]  ucieszyłby się widząc tę wersję.


Krystyna Janda. Fot. Bertłomiej Tretkowski/SFP


Na pewno by tak było. Albowiem innemu wybitnemu operatorowi, Jerzemu Łukaszewiczowi, który w pracach nad rekonstrukcją obrazu, wykonanych w firmie Yakumama, godnie zastąpił Edwarda Kłosińskiego, udało się – pod okiem samego Andrzeja Wajdy – nie naruszyć reporterskiej stylistyki oryginału, a jednocześnie nadać mu techniczne znamiona dzisiejszego kina. W rekonstrukcji dźwięku, przeprowadzonej w studio Soundplace, zbliżony zdrowy kompromis między pierwowzorem a współczesnym szlifem uzyskał Piotr Zawadzki, który swego czasu sam ten dźwięk w „Człowieku z marmuru” realizował.

Rekonstrukcja cyfrowa tego filmu jest czternastą, na ogółem około dziewięćdziesięciu powstałych pod szyldem KinoRP, której mecenasem był PKO Bank Polski. Obecny na premierze zastępca prezesa zarządu tej instytucji, Jarosław Myjak, zażartował, że we wrześniu mieliśmy Andrzeja Wajdę od morza do morza: najpierw w Wenecji z „Wałęsą. Człowiekiem z nadziei”, a teraz w Gdyni z „Człowiekiem z marmuru”.
Andrzej Bukowiecki
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  13.09.2013
Zobacz również
Zmarł aktor Otto Sander, anioł z filmu "Niebo nad Berlinem"
Janusz Głowacki kończy 75 lat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll