PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krótkie metraże Mateusza Głowackiego i Tomasza Śliwińskiego zdobyły najważniejsze nagrody na zakończonym 6 kwietnia poznańskim festiwalu.
"Zabicie ciotki" Mateusza Głowackiego wygrało główną nagrodę w konkursie Poznań Open, zaś "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego Short Waves Grand Prix.


Kadr z filmu "Zabicie ciotki". Fot. Materiały prasowe.
   
Najlepszy film konkursu Poznań Open "Zabicie ciotki" w reżyserii Mateusza Głowackiego wybrany został spośród 28 nowych polskich krótkometrażowych produkcji.  – Cieszymy się na maksa – mówił Mateusz Głowacki, zapewniając że już kręci nowe filmy. W 30-minutowej fabule wykorzystał powieść Andrzeja Bursy o 23-letnim Jurku, który próbując wyzwolić się z nudy codzienności popełnia morderstwo. Jury tak uzasadniło wybór: „Dowcipny i surrealistyczny portret zmagań młodego człowieka zmęczonego gadatliwością jego ciotki. Mroczny, a jednocześnie lekki. Spójny od początku do końca. Zaskakuje nas osobliwymi  działaniami, które mają na celu poradzenie sobie z dylematem moralnym związanym z morderstwem. Zbrodnia i kara w śmiertelnie poważnej wersji. W skrócie wszystko, co chcieliście wiedzieć o zabijaniu ciotek, ale baliście się zapytać.” Mateusz Głowacki został także zwycięzcą plebiscytu publiczności Poznań Open (10 tys.). Widzom najbardziej spodobał się jego drugi startujący w konkursie film "Sonda o kobietach" - zabawna opowieść o płci pięknej z punktu widzenia 30-letnich mężczyzn.


Kadr z filmu "Nasza klątwa". Fot. Materiały prasowe.

Dwa równorzędne wyróżnienia Jury Poznań Open przypadły: filmowi eksperymentalnemu „Wstyd” Karmy Fryc oraz animacji "Łukasz i Lotta" Renaty Gąsiorowskiej. Pierwszy doceniony został m.in.:  „Za wielką wrażliwość  i wyobraźnię. Wizualną i uczuciową. Zobaczyliśmy, że wstyd ma wiele świateł i odcieni i półcieni. I nie ma granic” – napisali członkowie jury. Renata Gąsiorowska otrzymała wyróżnienie „Za wiarę w miłość i znalezienie dla niej świetnej formy graficznej. Uwierzyliśmy, że miłość jest możliwa nawet między kształtami niemożliwymi. (...) Za stworzenie konkurencji dla Gangnam Style, czyli rewelacyjny Taniec Stożków!”

W konkursie Grand Prix zwyciężyła „Nasz Klątwa” Tomasza Śliwińskiego. O przyznaniu nagrody (20 tys. zł) zdecydowała międzynarodowa publiczność. Widzowie, którzy oglądali ten film podczas objazdowej części festiwalu w 65 miastach w Polsce i na  świecie oddali w sumie 5 tys. głosów. Dokument Tomasza Śliwińskiego to zapis mierzenia się z nieuleczalną chorobą syna. – Nie spodziewałem się, że nasza osobista historia podbije serca tylu widzów – mówił Tomasz Śliwiński odbierając nagrodę.

W ostatnim z festiwalowych konkursów Dances With Camera za najlepszą produkcję o tańcu jury uznało „Washed” Daphny Mero, opowieść o kobiecie, która próbując sprać ślady brutalnego zbliżenia wraca do wydarzeń z przeszłości. Dwa równorzędne wyróżnienia zdobyły filmy: „Rooms” Paula Sarvisa oraz „Mirrors” Drew Linta. W głosowaniu publiczności zwyciężył „Glob Trot" Mitchella Rose, w którym 50 filmowców z siedmiu kontynentów, sekunda po sekundzie, śledziło taniec choreografki Bebe Miller.

Organizatorem Short Waves Festival jest poznańska Fundacja Ad Arte.
MZ
Short Waves Festival
Ostatnia aktualizacja:  7.04.2014
Zobacz również
fot. Materiały prasowe
Na falach dokumentu
Andrzej Wajda przyjedzie do Krakowa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll