PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 30 listopada - 2 grudnia. Wszystkie filmy konkursowe oraz obrazy prezentowane podczas pokazów specjalnych będą dostępne na platformie MOJEeKINO po wykupieniu biletu. Do dwóch kategorii konkursowych zostało zakwalifikowanych 12 produkcji powstałych w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
W ramach 8. Gdańsk DocFilm Festival odbędą się dwa konkursy. Spośród 130 obrazów dokumentalnych selekcjonerzy wybrali 15 tytułów, które będą rywalizować w Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności i 20 tysięcy złotych. Wśród nich znalazło się 5 filmów powstałych w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. „We have one heart” w reżyserii Katarzyny Warzechy to animowany dokument, w której bohater dzięki odkrytej korespondencji między swoimi rodzicami – Polką i Kurdem z Iraku, może przenieść się 40 lat wstecz, poznać nieznanego ojca i odkryć rodzinną tajemnicę. Tytuł zdobył m.in. Złotego Hugo na Festiwalu w Chicago i wyróżnienie na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.

„We have one heart” fot. Studio Munka/SFP

Innym filmem zakwalifikowanym do konkursu jest "Wielki strach" Pawliny Carlucci Sforzy, opowiadający o społecznej pamięci mordów, jakie miały miejsce  po II wojnie światowej  w lesie Dębrzyna na Podkarpaciu. Obraz został wyróżniony nagrodą publiczności na Festiwalu „Off Cinema” w Poznaniu oraz Grand Prix „Złoty Łucznik” na Festiwalu „Kameralne Lato”.

"Wielki strach" fot. Studio Munka/SFP

Kolejnym tytułem jest „Dad You’ve Never Had”, dokument Dominki Łapki, który subtelnie i delikatnie opowiada historię o skomplikowanej relacji córki z ojcem, niegdyś przez niego odrzuconej. „Dad You’ve Never Had” otrzymał wyróżnienie na tegorocznym KFF i „Brązowy Zamek” na Festiwalu „Off Cinema”.

„Dad You've Never Had” fot. Studio Munka/SFP

W konkursie rywalizować będzie również "Synek" w reżyserii Pawła Chorzępy, który kręcił ten film przez 7 lat. Jak opowiada twórca - Film rozpoczyna się w momencie, w którym Marcin wychodzi z domu dziecka, ma 18 lat i wraca do swojego ojca. Jest to historia ich relacji, ich miłości, bardzo prosta i skromna.

"Synek" fot. Studio Munka/SFP

Listę zamyka „Koniec sezonu” w reżyserii Stanisława Cuske, opowiadający o starszym małżeństwie, które wypływa na rejs po jeziorach, a wycieczka staje się refleksją nad przeszłością i przyszłością.

„Koniec sezonu” fot. Studio Munka/SFP

Natomiast w konkursie polskich krótkometrażowych filmów fabularnych rywalizować będzie również 15 tytułów, w tym 7 produkcji Studia Munka. Tytułowy bohater „Marcela” Marcina Mikulskiego, jest całkowicie zadowolony ze swojego życia, ponieważ nikt go nie zauważa, ale wszystko się jednak zmienia, kiedy ratuje sąsiadkę przed samobójstwem. Tytuł zdobył m.in. Nagrodę Specjalna Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas 44. FPFF.

„Marcel” fot. Studio Munka/SFP

Kolejnym filmem konkursowym jest „Okno z widokiem na ścianę” Kobasa Laksa, opowiadający o emigrantach z Ukrainy, którzy wychowują wspólnie synka, jednak tragiczny wypadek sprawia, że ich wizja przyszłości zostaje zakłócona.

„Okno z widokiem na ścianę” fot. Studio Munka/SFP

Na liście zakwalifikowanych tytułów znalazł się również „Pustostan” w reżyserii Agaty Trzebuchowskiej. Główna bohaterka filmu, decyduje się zamieszkać w niewykończony domu naprzeciwko swojego osiedla, dzięki zmianie poznaje nie tylko tajemnice swoich najbliższych, ale również dowiaduje się więcej o sobie samej.

„Pustostan” fot. Studio Munka/SFP

Kolejnym filmem jest "Ondyna" Tomasza Śliwińskiego, którego bohaterowie: młody chłopak, jego matka i ukochana muszą stawić czoła mitycznej bogini Ondynie i jej klątwie.

"Ondyna" fot. Studio Munka/SFP

Wśród konkursowych tytułów znalazł się film Damiana Kocura, „Moje serce”. Jego główna bohaterka, aktorka, zmuszona sytuacją zawodową przeprowadza się z synkiem z Warszawy do Wałbrzycha, kiedy w nowej szkole chłopca pojawiają się problemy, jej życie splata się ze sceniczną rolą. „Moje serce” otrzymało m.in. Nagrodę Warmii i Mazur na WAMA Film Festival.

„Moje serce” fot. Studio Munka/SFP

Kolejnym tytułem jest „Tak jest dobrze” Marcina Sautera, opowiadający o wędrówce samotnego bohatera przez surowe krajobrazy tundry Spitsbergenu.

„Tak jest dobrze” fot. Studio Munka/SFP

Listę filmów zamyka „Egzamin” w reżyserii Bartosza Paducha, skupiający się na postaci młodego chłopaka, który zostaje skonfrontowany z koniecznością podjęcia życiowych decyzji.

„Egzamin” fot. Studio Munka/SFP

W jury obu konkursów zasiądą Wiesław Saniewski (przewodniczący), Katarzyna Boniecka i Andreas Voigt.

Pełna lista zakwalifikowanych filmów: www.gdff.pl/filmy-zakwalifikowane-18gdff/

W ramach pokazów specjalnych festiwalu będzie można zobaczyć „Po złoto” Ksawerego Szczepanika oraz dokumentalne filmy Wiesława Saniewskiego.

JB
Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2020
Zobacz również
„Alicja i żabka” w TVN Fabuła. Olga Bołądź o aborcji
14 polskich projektów dokumentalnych na wydarzeniach branżowych IDFA, DOK Leipzig i Ji.hlava
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll