PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Ondyna" Tomasza Śliwińskiego, „Oby ciebie nie nosiła ziemia” Rozalii Ogonowskiej oraz "Sukienka" Tadeusza Łysiaka zwyciężyły w trzech sekcjach konkursowych na IN THE PALACE International Short Film Festival w Sofii w Bułgarii.
"Ondyna" Tomasza Śliwińskiego - krótkometrażowy film fabularny z działającego przy SFP Studia Munka  otrzymał nagrodę główną w kategorii NOT SHORT AT ALL FILM COMPETITION. "Emocjonująca i wzruszająca historia o miłości, zaangażowaniu, poświęceniu i pragnieniu życia, nawet,  gdy życie uderza tak mocno, że można poczuć się skazanym na porażkę. Ta głęboka i wielowarstwowa historia zanurzona została w świecie bohatera w tak naturalny, bezpretensjonalny i autentyczny sposób, że całkowicie podbiła nasze serca" - uzasadniło jury.


- Bardzo się cieszymy z nagrody BEST film w konkursie NOT SHORT AT ALL FILM COMPETITION na takim wspaniałym festiwalu jakim jest IN THE PALACE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL. Zawsze marzyliśmy, aby wziąć w nim udział, zwłaszcza że odbywa się on w przepięknym miejscu - mówią Tomasz Śliwiński (reżyser, scenarzysta) i Magda Hueckel (koproducentka, scenarzystka, scenografka). - Niestety, w tym roku z wiadomych względów odbył się wirtualnie, niemniej niezmiernie cieszymy się otrzymanej nagrody. "Ondyna" to film bardzo dla nas ważny ponieważ jest od podsumowaniem naszego doświadczenia jako rodziców dziecka chorego na CCHS, choroby zwanej potocznie klątwą Ondyny. Dodatkowo, jako założyciele Polskiej Fundacji CCHS "Zdejmij Klątwę", zależy nam na jak najszerszym propagowaniu wiedzy na temat tej niezwykle rzadkiej choroby. Dlatego, bardzo cieszymy się, że film został dostrzeżony, a jury doceniło jego artystyczne walory. Równocześnie  chcielibyśmy wszystkim zaprosić do zapoznania się z naszym nowym projektem, który dalej eksploruje temat związany z tajemniczą nimfą Ondyną - tym razem jest to projekt muzyczny "Ondinata. Songs for Ondine". Jednym z utworów na tej płycie jest znany z "Ondyny" utwór Obscure Sphinx "Meredith". Cały dochód ze sprzedaży płyty będzie przekazany na wsparcie badań nad lekiem na CCHS. Więcej szczegółów można znaleźć na naszej stronie: ondinata.com.

W roli głównej wystąpił znany m.in. z "Bożego Ciała" Jana Komasy charyzmatyczny młody aktor Bartosz Bielenia. Partnerują mu Magdalena Koleśnik i Judyta Paradzińska. Scenariusz filmu napisali wspólnie Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel, autorem zdjęć jest Bartosz Świniarski. Producentem filmu jest Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Harine Films, koproducentami są TVN,  Polska Fundacja CCHS Zdejmij Klątwę,  Expresso Post Production, Sound Making. Film powstał w ramach programu "30 Minut", wspartego przez PISF. 


Za najlepszy studencki film fabularny uznano "Sukienkę" Tadeusza Łysiaka. Jury nie kryło zachwytów nad filmem, który od dłuższego czasu odnosi spektakularne sukcesy: „Byliśmy zgodni, że ten film zdradza filmowca, który ma całkowitą kontrolę nad swoim rzemiosłem. To było odważne, instynktowne i autentyczne,  mistrzowskie  w realizacji i w opowiadaniu historii. Scenariusz filmu jest świetnie napisany, z każdą postacią ułomną na swój własny, niepowtarzalny sposób. Film prowokuje do myślenia, jest poetycki i mocny, pozostawiając widza w całkowitym zachwycie dla filmu ”.

Bohaterka filmu, Julia pracuje w przydrożnym motelu i poddaje się wszechogarniającemu poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku, o bliskości fizycznej z mężczyzną. Niespodziewanie na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki. Zaczyna o nim fantazjować. Film powstał w Warszawskiej Szkole Filmowej, koproducentami są Dobro Sp. Z o.o., Miło Postproductions, Głośno, Błażej Kafarski. "Na przestrzeni niecałej pół godziny widz dowiaduje się co nieco o Julii. O życiu w małym miasteczku przy granicy. O mężczyznach, którzy w oczach zarówno Renaty, jak i Julii wypadają dość rozczarowująco. Ale oglądając <Sukienkę> wychodzę poza jej świat. Myślę też o tym, że być może faceci sami uwikłani są w swoje stereotypy, nauczeni konkretnych fantazji, wychowani w przekonaniu, że o ich wartości stanowi "dobra dupa" u boku? I potem, pokrzywieni przez tę społeczną presję, robią krzywdę sobie – i innym. Robię mentalną notatkę: mądrze wychowuj synów" - pisała  w przenikliwej recenzji Anna Tatarska.



Nagroda za najlepszą studencką animację powędrowała do Rozalii Ogonowskiej za film „Oby ciebie nie nosiła ziemia”.  - „Uznaliśmy ten film za najlepszą animacją studencką, ze względu na to, że został doskonale zrealizowany, dobrze skonstruowany i opowiedziany z oddziałującą na widza symboliką. Każda klatka została pięknie namalowana i złożona, z niezwykle skomplikowanymi szczegółami, które ukazywać mają upływ czasu i dodają filmowi nastroju i mocy oddziaływania" - uzasadniło swój wybór jury.  „Oby ciebie nie nosiła ziemia” to animacja na celuloidzie, w której każdy obraz został namalowany ręcznie farbą akrylową. Jej autorką jest Rozalia Ogonowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przedstawia smutną historię miłosną inspirowaną polską pieśnią ludową. Zdradzona dziewczyna postanawia popełnić samobójstwo z powodu małżeństwa swojego ukochanego.


18. edycja imprezy odbyła się w dniach 27 lutego-6 marca 2021 roku. W konkursach brało udział aż osiem polskich filmów, oprócz nagrodzonych, także "Własne śmieci" Darii Kopiec i "Tak jest dobrze" Marcina Sautera ze Studia Munka SFP, „Wschód-Zachód” Natalii Koniarz, „Wina” Marcjanny Urbańskiej, „Takie piękne miasto” Marty Koch.
WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.03.2021
Zobacz również
71. Berlinale: poznaliśmy zwyciezców
"Szarlatan" z Czeskim Lwem!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll