PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W stołecznym kinie Kultura odbyło się czytanie listów Jarosława Iwaszkiewicza i Andrzeja Wajdy składających się na książkę „Korespondencja”, która właśnie trafiła do księgarń.
Korespondencja między Andrzejem Wajdą, a Jarosławem Iwaszkiewiczem pochodzi z lat 1971 – 1979. Jarosław Iwaszkiewicz był wówczas nestorem polskich pisarzy, prezesem Związku Literatów Polskich. Andrzej Wajda z kolei pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz był założycielem Zespołu Filmowego X. Mimo, że korespondencja między dwoma artystami dotyczy zaledwie dziewięciu lat, są to wyjątkowe lata. Twórca „Kanału” w trakcie tego okresu nakręcił filmy: "Brzezina", „Piłat i inni”, „Ziemia obiecana”, „Smuga cienia”, „Człowiek z marmuru”, „Bez znieczulenia”, czy "Panny z Wilka". Był autorem także spektakli, między innymi słynnych „Biesów” wystawianych w Krakowie. To był także świetny czas dla poezji Iwaszkiewicza. Napisał on w tym okresie „Xenie i elegie”, „Śpiewnik włoski”, „Album Tatrzańskie”, czy „Mapę pogody”.


Andrzej Wajda, fot. Kuźnia zdjęć.

Prowadzący spotkanie Bronisław Maj zaprosił do czytania listów autora – Andrzeja Wajdę. Natomiast korespondencję autorstwa Jarosława Iwaszkewicza  odczytywał Marek Kondrat. W przerwach między lekturą listów reżyser „Wesela” opowiadał o przebiegu jego pracy nad filmami w latach 70. XX wieku . Laureat Oscara przy okazji wspominania planu filmu "Brzezina" mówił: - Dostaliśmy 25 dni na zrobienie całego filmu, więc mieliśmy ręce pełne roboty. Byłem autorem scenariusza „Brzezin”. Jedną czy dwie rozmowy przeprowadziliśmy z Jarosławem (Iwaszkiewiczem - przyp. red.) na temat filmu. I później były spekulacje, czy film na pewno odpowiada opowiadaniu. Pan Jarosław nie miał większych uwag, jednak Pani Maria, żona Iwaszkiewicza, wysłała mi dość krytyczny liścik w tej kwestii, podkreślając, że nie jest zadowolona z filmu. Możliwe, że faktycznie zbyt daleko poszedłem pozwalając aktorom na więcej.W trakcie spotkania pokazano film dokumentalny Andrzeja Wajdy „Pogoda domu niechaj będzie z Tobą...” o wspomnieniach dzieciństwa Jarosława Iwaszkiewicza. Po odczytaniu listów wyświetlono film "Panny z Wilka". Książka "Korespondencja" jest do kupienia w księgarniach od 7 stycznia 2014 roku.


Paweł Zwoliński
Ostatnia aktualizacja:  4.02.2014
Zobacz również
fot. Kuźnia zdjęć
Wyprawa "Tam i z powrotem" z polskim animatorem
Znamy kandydatów do Orłów 2014!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll