PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  11.01.2014
Na ustabilizowanym polskim rynku kinowym duża zmiana. Największy gracz, Cinema City zdecydował się na fuzję z brytyjską firmą Cineworld Plc. „Połączenie Cinema City i Cine World stworzy drugiego największego gracza kinowego w Europie, który w każdym regionie swojej działalności będzie zajmował pierwszą lub drugą pozycję. W sumie obaj gracze mają 201 kin i 1852 ekrany”, komentuje Gazeta Wyborcza.
Cineworld kupi całą działalność kinową Cinema City za wartość przedsiębiorstwa wysokości około 503 mln GBP, która zostanie wypłacona w gotówce i w akcjach. Cinema City będzie miało 24,9 proc. akcji skonsolidowanej grupy Cineworld. "Po prawie czterech dekadach w branży kinowej budowania firmy zaczynając od jednego kraju a dochodząc do siedmiu, widzę Cineworld jako firmę dużą i pasującą dobrze do Cinema City. Razem z pozostałymi członkami proponowanego zarządu zamierzam skorzystać z okazji połączenia dwóch równych sobie firm, będących wiodącymi graczami na swoich rynkach i pokierować całością tak, aby się wciąż rozwijała, była coraz bardziej innowacyjna i zorientowana na jak najlepszą jakość dla klientów", mówi w oficjalnym komunikacie prasowym Moshe Greidinger, prezes Cinema City International". Jak informuje Cinema City, Moshe Greidinger zasiądzie w Radzie Dyrektorów i będzie kierował Cineworld jako Dyrektor Generalny.Jak zauważa rp.pl, na skutek transakcji Cinema City de facto przejmie kontrolę operacyjną nad spółką z Wielkiej Brytanii o rozproszonym kapitale, choć tamtejszy kinowy biznes jest o około 80 proc. większy niż jej własny.  Cinema City otrzyma w zamian 272 mln funtów zapłaty w pieniądzu, około 26-29 mln funtów dywidendy od przejmowanej firmy (w zależności od daty przejęcia), 14,48 mln euro dodatku oraz wspomniany wyżej pakiet akcji Cineworld. Firma stanie się w ten sposób największym akcjonariuszem brytyjskiej grupy. Rp.pl zwraca uwagę na kulisy transakcji - Cineworld miał problem z rozwojem na własnym, dojrzałym już rynku. W 2013 roku po przejęciu sieci kin Picterhouse tamtejszy regulator antymonopolowy nakazał mu sprzedaż trzech kin. Cineworld miał zostać właścicielem Odeonu UCI, ale do transakcji nie doszło.

Umowa połączenia zostanie zamknięta po udzieleniu zgody przez Walne Zgromadzenia obydwu spółek i polskiego organu antymonopolowego.

Cinema City International największym operatorem kin w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Izraelu. Spółka prowadzi 99 multipleksów z 966 ekranami, w 7 krajach (Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja i Izrael). Spółka prowadzi 10 kin IMAX oraz 5 ekranów 4DX. Wszystkie sale spółki są scyfryzowane. Spółka ma podpisane umowy na kolejne 36 multipleksów, które będą oferować do 380 nowych ekranów. „Wyborcza.pl” przypomina, że Polska jest największym graczem w portfolio CC. Na polskim rynku CC jest jedną z trzech największych sieci multipleksów, które zdominowały rynek - obok Multikina i Heliosa.

Cineworld Plc (Cineworld) jest liderem w Wielkiej Brytanii i Irlandii prowadzi 102 kina i 886 ekranów, wszystkie cyfrowe. W Londynie, Cineworld operuje 15 multipleksami pod marką Cineworld i 6 kinami Picturehouse. Spółka ma podpisane umowy najmu na dodatkowe 169 ekranów i planuje otworzyć je do 2017 roku.
Anna Wróblewska
Cinema City, Wyborcza.pl, rp.pl
Ostatnia aktualizacja:  11.01.2014
Zobacz również
Oferta pracy w KRRiT
Z Piwnicy na ekran
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll